Wakacje z językiem angielskim w tle, czyli łączymy przyjemne z pożytecznym

Czerwiec 14, 2018 Agata Pruszyńska

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Każdy z nas pewnie myśli już o upragnionym urlopie i wypoczynku. A może w tym roku uda Wam się połączyć wypoczynek z nauką języka angielskiego? Oczywiście nauka powinna być tylko miłym dodatkiem do naszego wypoczynku, a nie celem samym w sobie. W końcu urlop to relaks, wypoczynek, ładowanie baterii i regeneracja sił.

 

Blog o nauce języka angielskiego - wakacje z językiem angielskim

 

7 pomysłów na skuteczną naukę języka angielskiego na wakacjach

Poniżej znajdziecie kilka moich pomysłów na umilenie sobie wypoczynku. Taka luźna formą nauki języka angielskiego może okazać się bardzo przyjemna. Być może któraś z poniższych propozycji Wam się spodoba.

 

  1. Dobra książka

Tę sugestię kieruję do osób rozmiłowanych w czytaniu. Wybór odpowiedniej książki zależy od naszych indywidualnych preferencji. Pamiętajmy, żeby nie szaleć zbytnio z objętością książki, ponieważ może nam nie starczyć urlopu na jej przeczytanie : )

Osoby na zaawansowanym poziomie językowym mogą sięgnąć bez problemu książki napisane w oryginale. Dla osób na niższych poziomach polecam lektury uproszczone w języku angielskim, czyli tzw. readersy. Największy wybór oferują Pearson (English Readers & Penguin Young Readers), Oxford University (Oxford Bookworms Library) oraz MacMillan. Tematyka lektur jest na tyle szeroka, że nawet wymagający i nieco wybredny czytelnik powinien znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie. Readersy polecam również osobom początkującym, ponieważ lektury uproszczone są dostępne już od poziomu A1. Dodatkowo do readersów dołączane są płyty CD, z których możemy również odsłuchiwać naszą lekturę.

Osoby na poziomie średniozaawansowanym i wyższym mogą poszukać ciekawych pozycji również wśród książek po angielsku ze słownikiem. Książki zawierają tłumaczenia wybranych słów użytych w tekście. Tłumaczenia znajdują się na marginesach na każdej stronie. Ostatnio na stronie wydawnictwa pojawiły się również książki przeznaczone dla osób na poziomie podstawowym (A1/A2). Wśród oferowanych książek można znaleźć wiele interesujących pozycji, taki jak np. Przygody Sherlocka Holmesa, Duma i uprzedzenie, Wehikuł czasu, Pollyanna, Przypadki Robinsona Crusoe. Ponadto w ofercie pojawiają się również co jakiś czas nowe pozycje.

 

  1. Ulubione czasopismo anglojęzyczne

Kolejna propozycja na liście to czasopismo branżowe wydawane w języku angielskim. Wybór właściwego magazynu będzie zależał całkowicie od Waszych zainteresowań. Jednak pamiętajcie, że czytanie ulubionych czasopism w języku angielskim wymaga dobrej znajomości angielskiego (poziom średniozaawansowany wyższy i zaawansowany). Niestety na rynku nadal nie pojawiły się czasopisma dla osób na poziomie początkującym lub średniozaawansowanym niższym. Wyjątek stanowią dwa wydania specjalne dwumiesięcznika English Matters – English for Beginners, English for Intermediate Students.

Oto kilka dziedzin, którymi być może się interesujecie, oraz lista najpopularniejszych magazynów wydawanych w języku angielskim:

  • Moda – Vogue, Cosmopolitan, Marie Claire, Harper’s Bazaar, Elle

  • Sport – good sport, World Soccer, Mundial, Athletics

  • Polityka – Politics, total politics, Time, The Parliament

  • Gospodarka – The Economist, Business & Economy, Forbes, Global Finance

  • Gotowanie – fine Cooking, Cuisine at home, Taste of Home, Cooking light

  • Samochody – Autosport, Car Driver, Classic Cars, Motorsports

Niektóre z powyższych czasopism zamówimy np. w empiku. Jednak zdecydowana większość jest dostępna tylko na stronach zagranicznych wydawnictw.

Jeśli interesujecie się dość zróżnicowaną tematyką, to możecie wybrać czasopisma przeznaczone stricte do nauki języka angielskiego, czyli English Matters (EM), Business English Magazine (BEM) lub Learning English Newsweek Polska. EM i BEM ukazują się co dwa miesiące. Z kolei Learning English Newsweek Polska wychodzi co miesiąc.

EM jest poświęcony tematyce uniwersalnej i zawiera artykuły dotyczące m.in. kultury, podróżowania i spędzania wolnego czasu. Znajdziecie w nim również teksty poświęcone znanym osobistościom, sportowi, ochronie środowiska, nauce i technice oraz najnowsze wiadomości dotyczące bieżących tematów.

BEM jest adresowany do osób zainteresowanych językiem angielskim biznesowym. Czasopismo porusza tematykę związaną z: nowoczesną technologią, zarządzaniem, interesującymi miejscami na świecie, ludźmi biznesu, trendami w gospodarce światowej.

Learning English Newsweek Polska to nowość na rynku. Miesięcznik jest kierowany do osób uczących się języka angielskiego na poziomie B2 i C1. Tematyka czasopisma skupia się na polityce, jednak znajdziemy w nim również artykuły poświęcone sprawom społeczno-gospodarczym, nowoczesnej technologii, najnowszym badaniom itp.
Do każdego artykułu dołączony jest zestaw zadań. Po przeczytaniu artykułu należy m.in. odpowiedzieć na pytania oraz przetłumaczyć zdania używając słownictwa z artykułu. Niektóre zestawy zadań zawierają również kontynuację tematu w postaci dodatkowego nagrania video, do którego dostęp otrzymujemy po zeskanowaniu kodu QR.

W szczególności polecam wydania specjalne EM i BEM, które poświęcone są jednemu tematowi (np. jedzeniu i gotowaniu, kulturze brytyjskiej, podróżowaniu, korporacjom, showbiznesowi itd.). Na stronie wydawnictwa jest możliwość zamówienia numerów archiwalnych czasopisma.

 

  1. Podcasty

Podcasty to nic innego jak krótkie audycje radiowe lub nagrania audio o rozmaitej tematyce. Są darmowe i idealne do odsłuchiwania w każdym miejscu. Najwięcej podcastów znajdziecie oczywiście w Internecie. Możemy je wcześniej pobrać na telefon lub też odsłuchiwać w wersji online. Tematyka dostępnych podcastów jest bardzo różnorodna, dzięki czemu każdy z nas powinien znaleźć wśród nich coś specjalnego dla siebie. Poniżej znajdziecie tylko trzy propozycje ode mnie, jednak pewnie dobrze wiecie, że w sieci znajdziecie zdecydowanie więcej stron z ciekawymi podcastami.

 

A. Dla początkujących – Starting out

Starting out to cykl przygotowany przez Learn English British Council i jest kierowany do osób na poziomie podstawowym (poziom A1/A2). Bohaterami serii są Julia i Sammy. Każdy odcinek to osobna, krótka historyjka z ich udziałem. Proste dialogi i wysoka jakość nagrań audio pomogą Wam w skutecznej nauce języka angielskiego. Na stronie, pod każdym nagraniem, znajdziecie transkrypcję oraz kilka zadań, które uatrakcyjnią Waszą naukę oraz przydadzą się w utrwalaniu nowych słówek.

 

B. Dla średnio-zaawansowanych – 6 Minute English

6 Minute English to seria starannie przygotowana przez moich ulubionych gospodarzy programu BBC Learning English. Co tydzień w czwartek na stronie publikowany jest jeden podcast. Nagrania kierowane są dla osób uczących się języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym (B1) i wyższym. Tematyka podcastów to głównie tematyka społeczna. Wśród różnorodnych podcastów natrafimy również na podcasty nawiązujące tematycznie do biznesu, najnowszych technologii i aktualnych trendów na świecie. Ze strony możemy pobrać nagranie audio oraz jego transkrypcję. Dodatkowo znajdziecie tam również słowniczek z kluczowymi zwrotami i wyrażeniami.

 

C. Dla wszystkich – Podcasty Diki

Podcasty Diki są bardzo uniwersalne, ponieważ obejmują zróżnicowaną tematykę i są podzielone na 3 poziomy zaawansowania:

  • poziom podstawowy (A1/A2)

  • poziom średnio-zaawansowany (B1/B2)

  • poziom zaawansowany (C1)

Szeroki wachlarz poruszanych tematów obejmuje m.in.: tematykę biznesową, podróże, zdrowie, nowoczesną technologię, samorozwój, rozrywkę i naukę. Ze strony możemy pobrać podcasty, aby odsłuchać je w dogodnym dla nas czasie i miejscu, np. na plaży : )

 

  1. Audiobooki

Audiobooki to rozwiązanie dla osób, które lubią posłuchać czegoś dłuższego niż podcasty. Wśród przeróżnych audiobooków znajdziecie zarówno krótkie opowiadania i nowele, jak również całe książki. Podobnie jak w przypadku podcastów Internet oferuje nam bardzo wiele różnych stron z ciekawymi i wciągającymi audiobookami. Oczywiście audiobooki z tych stron można pobrać zupełnie za darmo. Poniżej przedstawiam dwa moje ulubione miejsca w sieci z audiobookami:

 

Strona oferuje ogromne bogactwo rozmaitych audiobooków, które można pobrać całkowicie za darmo na telefon, komputer, tablet lub odtwarzacz muzyczny. W ofercie znajdziemy największe dzieła najbardziej znanych autorów, takich jak m.in.: Jane Austen, William Shakespeare, Mark Twain, Hans Christian Andersen, Joseph Conrad, Charles Dickens i wielu innych. Tematyka audiobooków obejmuje powieści, literaturę piękną, poezję oraz literaturę faktu.

 

Kolekcja audiobooków zgromadzona na Lit2Go obejmuje powieści najbardziej znanych autorów na świecie. Znajdziecie tam również Wasze ulubione książki z dzieciństwa takie jak np. Przygody Tomka Sawyera, Ania z Zielonego Wzgórza, Opowieść Wigilijna, Baśnie Braci Grimm, Oliver Twist, Królowa Śniegu i wiele innych. Audiobooki obejmują takie gatunki jak: książki podróżnicze, fantastyczne, gotyckie, historyczne, horrory, pamiętniki, baśnie, kryminały, romanse, książki filozoficzne i wiele innych. Każda powieść jest podzielona na krótsze części. Oprócz poszczególnych nagrań, ze strony możemy również pobrać fragmenty książek w pdf.

 

  1. Gry językowe

Jedną z moich ulubionych rozrywek są gry językowe. To fantastyczny sposób na wspólne spędzanie czasu z najbliższymi nam osobami. Wybierając się na wakacje koniecznie zabierzcie jakieś gry ze sobą. Oprócz dobrej zabawy, gry językowe dostarczają nam również dawkę języka angielskiego w nietuzinkowej formie. W gry może grać każdy, niezależnie od wieku, dzięki czemu możemy grać z całą naszą rodziną. Gry językowe rozwijają spostrzegawczość i uczą logicznego myślenia. Ponadto poszerzają słownictwo. Grając w gry językowe nieraz musimy zabłysnąć pomysłowością oraz wznieść się na wyżyny naszej kreatywności. To wszystko sprawia, że przyjemnie i pożytecznie spędzamy czas. Więcej na ten temat oraz gotowe propozycje gier językowych znajdziecie tutaj.

 

  1. Wycieczka do kraju anglojęzycznego

Jeżeli lubicie podróżować i zwiedzać, to polecam Wam krótki lub dłuższy wypad do kraju anglojęzycznego. Taka podróż to świetna okazji do spróbowania swoich sił i zastosowania języka angielskiego w praktyce. Rezerwując z dużym wyprzedzeniem, możecie załapać się na tańsze przeloty i zakwaterowanie. Oczywiście taką wycieczkę możecie odbyć o każdej porze roku, nie tylko w okresie wakacyjnym.

 

  1. Ulubiony film lub serial

To opcja najmniej wymagająca i angażująca nasze zdolności intelektualne w znikomym stopniu. Oglądając serial lub film bardziej skupiamy się na fabule niż wyłapywaniu nowych słówek i całych zwrotów. Jeżeli jednak chcielibyście, aby ta nauka była bardziej efektywna, to zajrzyjcie do wpisu o tym, jak skutecznie uczyć się języka angielskiego z seriali. Znajdziecie tam kilka cennych wskazówek.

Seriale i filmy są kierowane do osób na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym. Kilka interesujących propozycji z serialami znajdziecie w tym wpisie. Z kolei jeżeli interesują Was seriale z wątkami historycznymi Anglii, to koniecznie sięgnijcie po seriale z gatunku dramatu historycznego. Lista tego typu seriali jest dostępna tutaj.

 

Jestem ciekawa, która z powyższych propozycji Wam się najbardziej spodobała. Będzie mi miło, jeśli podzielicie się tym w komentarzu poniżej. A być może macie swoje własne sposoby na połączenie wypoczynku z nauką języka angielskiego? Zapraszam do komentowania : )

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane