Gry językowe i towarzyskie z wykorzystaniem języka angielskiego

Maj 21, 2018 Agata Pruszyńska

Gry językowe to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu z naszą rodziną i przyjaciółmi. To również doskonała możliwość nauki języka angielskiego w nieszablonowej i przyjemnej formie. W ostatnim czasie do łask powróciły gry planszowe (board games) i coraz więcej osób lubi w nie grać. Cieszy mnie to ogromnie, ponieważ sama jestem wielką fanką takich gier. Gry uruchamiają naszą kreatywność, uczą logicznego myślenia, wprowadzają element rywalizacji i sprawiają, że mile spędzamy czas w gronie najbliższych. Ponadto jest to idealna okazja do wykorzystania języka angielskiego w zabawie i rozrywce.

 

6 moich ulubionych gier językowych i towarzyskich z wykorzystaniem języka angielskiego

 

  1. Gra Językowa – Kalambury

Kalambury to jedna z najbardziej znanych gier, której celem jest odgadywanie haseł poprzez ich pokazywanie gestami lub rysowanie. Gra jest przeznaczona dla minimum czterech osób. Przed rozpoczęciem gry dzielimy uczestników na dwie drużyny i wybieramy kilka różnych kategorii tematycznych (np. czynności, film, muzyka, książki). Następnie każda drużyna wymyśla hasła dla drużyny przeciwnej z wybranych wcześniej kategorii. Każda drużyna odgaduje hasła pokazywane przez jednego z członków swojej drużyny. W czasie pokazywania lub rysowania osoba przedstawiająca hasło nie może nic mówić, nie może również wydawać żadnych innych dźwięków, artykułowanych czy też nie : ) Wygrywa drużyna, która odgadnie więcej haseł. W grze można wprowadzić ograniczenie czasowe na odgadnięcie hasła. Kalambury gwarantują dużą dawkę śmiechu i dobrej zabawy.

 

 

  1. Gra Językowa – Scrabble

Scrabble to bardzo popularna na całym świecie gra językowa przeznaczona dla 2 – 4 osób. Polega na tworzeniu słów z wylosowanych wcześniej literek. Na każdej literce znajduje się liczba punktów, które są nam przyznawane, gdy wykorzystamy ją tworząc nowe słowo. Mniej popularne litery są wyżej punktowane. Nowo ułożone słowo należy umieścić na planszy, w taki sposób aby otrzymać jak najwięcej punktów. Dodatkowo słowo musi wykorzystywać co najmniej jedną literę, która już jest na planszy. Wyjątkiem jest pierwsze słowo rozpoczynające grę, które musi przechodzić przez środek planszy. Jeżeli nie potrafimy ułożyć słowa z dostępnych przez nas liter, to możemy je wymienić losując nowe z woreczka. Wygrywa osoba, która zdobędzie największą liczbę punktów.
Scrabble rozwija umiejętności logicznego myślenia i spostrzegawczość. Gracze muszą wykazać się pomysłowością i umiejętnością szybkiego tworzenia nowych słów. Gra będzie łatwiejsza dla osób, które posiadają bogaty leksykon.

 

 

  1. Gra Językowa – Bingo

Bingo to gra językowa, którą bez problemu można wykorzystać również w nauce języka angielskiego. W końcu dobra zabawa i nauka to najlepsze połączenie. W grze biorą udział co najmniej trzej uczestnicy. Każdy gracz otrzymuje własną planszę lub kilka planszy z obrazkami obróconymi do góry. Prowadzący grę losuje karty z obrazkami i odczytuje je uczestnikom zabawy. Zadanie polega na jak najszybszym znalezieniu danego słowa na swojej planszy. Pierwsza osoba, której się to uda, krzyczy: ‘bingo!’. W nagrodę otrzymuje żeton z numerkiem, który kładzie na swojej planszy. Wygrywa osoba, która pierwsza uzupełni swoją planszę. Oprócz tej podstawowej wersji, która jest idealna dla najmłodszych, możecie zastosować również wariant, w którym zamiast wypowiadania słowa ‘bingo’, trzeba wypowiedzieć poprawnie po angielsku nazwę rzeczy przedstawionej na rysunku.
Gra Bingo jest kierowana przede wszystkim do dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę językową i uczą się języka angielskiego od podstaw. Tematyka słownictwa wykorzystanego podczas gry może być bardzo zróżnicowana. Mogą to być rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki lub przysłówki podzielone według właściwych kategorii tematycznych. Bingo to świetny sposób na rodzinne spędzanie czasu z dziećmi. Ciekawa forma gry sprzyja nauce i utrwalaniu słownictwa.
Gotowe karty i plansze do gry w bingo znajdziecie tutaj:

 

 

  1. Gra Językowa – Zgadnij kto to

‚Zgadnij kto to’ to idealna gra zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Gra składa się z dwóch planszy z postaciami i jest przeznaczona dla dwóch osób. Ewentualnie można również podzielić się na dwie drużyny. Każda osoba lub drużyna losuje jedną kartę przedstawiającą osobę, którą musi odgadnąć przeciwnik. W każdej rundzie możemy zadać jedno pytanie na temat osoby, którą musimy odgadnąć. Pytania muszą być formułowane w taki sposób, żeby można było na nie odpowiedzieć – tak/nie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza odgadnie właściwą postać. Gra ćwiczy poprawne tworzenie podstawowych pytań w języku angielskim.

 

 

  1. Gra Językowa – Taboo

Gra taboo to kolejna ciekawa propozycja na mojej liście gier językowych.  Gra jest przeznaczona dla 4 i więcej osób. Polega na odgadywaniu haseł, które jeden z uczestników opisuje za pomocą słów. Uczestnicy gry dzielą się na drużyny. Jedna osoba z drużyny losuje kartę z hasłem i stara się opisać hasło w taki sposób, aby pozostali członkowie drużyny je odgadli. Jest jednak jeden mały haczyk – otóż na karcie z hasłem znajdują się również słowa, których gracz nie może użyć przy opisywaniu hasła. Są to słowa, które w pierwszej kolejności kojarzą nam się z danym hasłem. Kolejna trudność to ograniczony czas, który odmierza klepsydra z piaskiem. Możemy również wykorzystać stoper zamiast klepsydry. Zasady gry są proste, a sama gra wymaga główkowania i zmusza do myślenia. Ponadto dzięki tej grze poćwiczycie swój angielski.
Gra jest dostępna na rynku w wersji anglojęzycznej. Na początku możecie również skorzystać z kart do gry, które znajdziecie w Internecie. Gotowe karty do wydruku znajdziecie m.in. na tych dwóch blogach:

Poza tym wiele kart do Taboo jest również dostępnych na pintereście.

 

 

  1. Gra Językowa – Story Cubes

Story cubes to gra językowa bardzo lubiana przez osoby uczące się języka angielskiego. Polega na tworzeniu historyjek przy użyciu kości do gry. Standardowy zestaw do gry składa się z 9 takich kości. Na każdej z nich są obrazki i w oparciu o nie tworzymy nasze niesamowite historie. Oprócz zestawów standardowych takich jak m.in. podróże (voyages) czy akcje (actions), na rynku dostępne są również zestawy dodatkowe składające się z 3 kości. Wśród dodatków znajdziemy zestawy takie jak: prehistoria, baśnie, poszlaki, medycyna, sport, galaktyka, odkrycia.

Sama wykorzystuję je na moich lekcjach. Na początku rzucamy kośćmi. Następnie pierwsza osoba układa jedno zdanie historyjki. Kolejna osoba powtarza to zdanie oraz dokłada swoje własne w oparciu o kolejny obrazek. Zabawę kontynuujemy, aż wykorzystamy wszystkie obrazki. W ten sposób tworzymy historię, którą pod koniec zajęć każdy uczeń jest w stanie opowiedzieć samodzielnie w całości. Dzięki story cubes możemy ćwiczyć gramatykę w praktyce. Kości świetnie sprawdzają się w praktycznym zastosowaniu m.in. czasów gramatycznych, okresów warunkowych, strony biernej, stopniowania przymiotników itd.

 

Jestem ciekawa, jakie są Wasze ulubione gry językowe i towarzyskie. Czy lubicie grać w którąś z wyżej wymienionych gier? A może macie swoją własną listę najlepszych gier? Z przyjemnością przeczytam o nich w komentarzach.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane