Jak skutecznie uczyć się angielskiego z seriali anglojęzycznych?

Maj 12, 2017 Ola

Czy to w ogóle możliwe – skuteczna nauka angielskiego z seriali anglojęzycznych? – Tak, ale pod pewnymi warunkami i jeżeli traktujemy to zajęcie jako uzupełnienie lub dodatek do naszej nauki. Osobiście nie znam ani jednej osoby, która nauczyłaby się języka obcego od podstaw z samego oglądania seriali.

Żeby oglądanie seriali przyniosło również wymierne korzyści w postaci postępów w nauce angielskiego, to musimy trzymać się pewnych zasad, którymi dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić. Jeżeli jesteście ciekawi listy moich ulubionych seriali anglojęzycznych, to możecie je znaleźć w ostatnim moim wpisie.

 

Nauka angielskiego online - blog - nauka z serialami anglojęzycznymi

 

 1. Oglądaj serial z napisami angielskimi

To najlepsza metoda na skuteczne uczenie się angielskiego z serialu. Oprócz tego, że słyszymy wypowiadane kwestie, to widzimy je również na ekranie. Inną opcją jest oglądanie bez napisów i tą formę dedykuję bardziej zaawansowanym osobom. Całkowicie nie polecam z kolei oglądania seriali z napisami polskimi. Zamiast skupić się na języku angielskim mówionym, naszą uwagę pochłania całkowicie czytanie polskich napisów. Przez to nie jesteśmy w stanie przyswoić żadnego nowego słownictwa, ponieważ nasz mózg koncentruje się na języku polskim, a nie angielskim.

 

 1. Notuj nowe słówka i całe wyrażenia

Podczas oglądania postaraj się wynotowywać najważniejsze słówka. To jedyny sposób, żeby nowe słowo pozostało w naszej pamięci na dłużej niż tylko kilka dni. Najlepiej, żeby słówko było osadzone w kontekście, wtedy łatwiej je zapamiętać. Notatki z nowymi słowami przeglądaj w wolnych chwilach.

 

 1. Sprawdzaj znaczenie słów w słowniku 

Warto również sprawdzać znaczenie nowych słów w słowniku. W ten sposób rozbudowujemy nasz zasób słów. Najlepszymi słownikami są słowniki angielsko-angielskie, ale możemy też skorzystać z któregoś darmowego słownika online do nauki angielskiego.

 

 1. Powtarzaj na głos nowe słowa

Jednokrotne usłyszenie nowego słowa nie powoduje, że od razu zapamiętujemy jego poprawną wymowę. Ważne jest wypowiadanie nowych słów na głos. Wtedy mamy pewność, że jesteśmy w stanie je poprawnie wymówić.

 

 1. Przewijaj serial do scen, które chcesz utrwalić

Im częściej coś słyszymy, tym lepiej to zapamiętujemy. Jeżeli w serialu jest scena, w której słyszysz wiele nowych słów, to warto obejrzeć ją nawet kilka razy. Dlatego przewijanie serialu bardzo się przydaje w nauce.

 

 

O mnie

Jestem lektorem i tłumaczem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane