Gotowa lekcja angielskiego – Black Friday (B1/B2)

Listopad 22, 2019 Agata Pruszyńska

Zapraszam serdecznie na najnowszą gotową lekcję, którą nauczyciele i lektorzy języka angielskiego mogą z powodzeniem wykorzystać w nadchodzącym tygodniu. Tematyka lekcji jest jak najbardziej aktualna i na topie, ponieważ dotyczy zbliżającego się wielkimi krokami Czarnego Piątku, znanego szerzej pod nazwą Black Friday.

W tym roku Black Friday przypada na 29 listopada. Wydarzenie to jest reklamowane na masową skalę jako dzień największych wyprzedaży w roku. Z pewnością tak jest w Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi sama idea Czarnego Piątku, jednakże w innych krajach obniżki te są zdecydowanie mniejsze. W Polsce na razie nie możemy liczyć na spektakularne przeceny i taki stan prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez długi czas. Niemniej jednak uważam, że jest to bardzo ciekawy temat do poruszenia ze słuchaczami na zajęciach konwersacyjnych, stąd pomysł na gotową lekcję. Pamiętajcie, że ta lekcja jest kierowana nie tylko do nauczycieli języka angielskiego, ale również do wszystkich osób, które chciałyby nauczyć się czegoś nowego i poćwiczyć swoje umiejętności w praktyczny i przyjemny sposób. Lekcja sprawdzi się doskonale w ramach samodzielnej nauki angielskiego, do której jak zawsze bardzo gorąco zachęcam 🙂

 

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Black Friday

 

Gotowa lekcja angielskiego – Black Friday

Black Friday odbywa się co roku w ostatni piątek listopada, bezpośrednio po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. W Polsce Czarny Piątek na większą skalę istnieje od 2015 roku i jest uważany za początek przedświątecznych promocji. Z roku na rok Black Friday zdobywa coraz więcej sympatyków, przyciąga poszukiwaczy i łowców obniżek oraz amatorów okazyjnych zakupów. Ze względu na rosnącą popularność tego wydarzenia i jego ciekawą genezę, jest to idealny temat na nieszablonową gotową lekcję języka angielskiego. Ponadto uniwersalna tematyka sprawia, że lekcja na pewno okaże się ciekawa nawet dla najbardziej wymagającego ucznia.

Mam nadzieję, że ten krótki wstęp i gotowe materiały zdopingują Was skutecznie do systematycznej nauki angielskiego online.

 

Gotowa lekcja angielskiego – struktura i konspekty

Dzisiejsza gotowa lekcja jest adresowana do osób uczących się języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym (B1) oraz średnio zaawansowanym wyższym (B2) i opiera się na dwóch artykułach, które połączyłam w jedną całość. Artykuły pochodzą ze stron internetowych: brytyjskiego dziennika The Sun oraz strony Breaking News English, która z kolei posiłkuje się fragmentami prasowymi z Daily Mail oraz BBC.

Gotowa lekcja składa się z 4 części:

 • Część 1 – rozgrzewka,

 • Część 2 – czytanie + mówienie,

 • Część 3 – ćwiczenia na słownictwo,

 • Część 4 – mówienie.

 

W części pierwszej Waszym zadaniem jest odpowiedzenie na kilka wstępnych pytań dotyczących generalnie zakupów, obniżek i Czarnego Piątku.

Część druga stanowi zasadniczą część całej lekcji i jest oparta na przykuwającym uwagę czytelnika artykule. Przygotowane wcześniej pytania do tekstu umożliwią Wam praktyczne używanie języka angielskiego w dyskusji.

Z kolei w trzeciej części macie możliwość przećwiczenia nowego słownictwa oraz jego utrwalenia. Pomoże Wam w tym szereg różnych ćwiczeń polegających m.in. na: dopasowywaniu synonimów, uzupełnianiu luk, nauce idiomów oraz całych wyrażeń z przyimkami.

Ostania część lekcji jest dedykowana rozwijaniu umiejętności poprawnego mówienia. Przygotowałam dla Was wiele ciekawych pytań, które możecie zadawać sobie nawzajem, jeżeli uczycie się w parach. Natomiast przy nauce samodzielnej polecam nagrywanie swoich wypowiedzi na dyktafon.

 

Gotowe materiały, czyli konspekt dla ucznia oraz klucz odpowiedzi, możecie pobrać tutaj:

Black Friday (Student’s handout)

Black Friday (Answer Key)

 

Mam nadzieję, że tematyka dzisiejszej gotowej lekcji przypadła Wam do gustu. Zapraszam Was serdecznie do obserwowania mojego bloga o nauce angielskiego i zachęcam do wytrwałości i systematyczności w nauce języka angielskiego. Kolejne gotowe materiały do samodzielnej nauki angielskiego online będą pojawiać się cyklicznie na blogu. Osoby, które chciałyby zajrzeć do poprzedniej gotowej lekcji, zapraszam tutaj – Gotowa lekcja angielskiego – Blackpool. Do usłyszenia 🙂

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane