Wszystko co powinieneś wiedzieć o kursach angielskiego online

Maj 27, 2017 Agata Pruszyńska

Coraz popularniejszą formą nauki języka angielskiego jest nauka online. Osoby, które wcześniej nie miały okazji uczyć się w takiej formie, podchodzą do niej z dużą rezerwą. Z kolei osoby, które jej spróbowały, prawdopodobnie nie zamieniałyby jej z powrotem na formę stacjonarną. Dzisiaj chciałabym przybliżyć Wam tematykę kursów angielskiego online i pokazać ‘z czym to się je’. Zapraszam do dalszego czytania.

 

Nauka angielskiego online - blog - kurs angielskiego online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda kurs angielskiego online

Kurs angielskiego online jest bardzo zbliżony w formie do kursu stacjonarnego. Jedyną, podstawową różnicą jest brak żywego kontaktu z lektorem. Komunikacja odbywa się za pomocą łącza internetowego i jednego z dostępnych komunikatorów, takich jak skype lub whatsapp. Klasowa tablica jest zastąpiona tablicą wirtualną, do której dostęp mają wszyscy uczestnicy kursu i lektor. Materiały dydaktyczne są przygotowywane w wersji elektronicznej i są wysyłane na tyle wcześniej przed planowaną lekcją, aby kursant miał możliwość się z nimi zapoznać.

Wśród wykorzystywanych materiałów istnieje bardzo duża różnorodność, która urozmaica naukę angielskiego i angażuje więcej zmysłów. Warto wymienić m.in.: krótkie filmiki wideo, fragmenty programów telewizyjnych (BBC, Thames television) i reklam, artykuły prasowe (The Times, Newsweek, The Economist, The Guardian, The Independent), nagrania audio (British Council, BBC Learning English, Listen a minute). Dużą zaletą takich materiałów jest stymulacja mówienia i prowadzenia dyskusji na ciekawe i zróżnicowane tematy. Poza materiałami elektronicznymi są wykorzystywane również książki w formach papierowych, z których kursant korzysta podczas lekcji prowadzonej przez np. skype’a.

 

Rodzaje kursów angielskiego online

Istnieją dwa główne podziały kursów angielskiego online. Pierwszy to podział na kursy indywidualne i grupowe. Drugi podział z kolei dotyczy tematyki/rodzaju kursu i wśród nich możemy wyróżnić kursy takie jak:

 

 • kursy angielskiego ogólnego (kursy General English)

 • kursy specjalistyczne (kursy angielskiego biznesowego, prawniczego, technicznego, medycznego itp.)

 • kursy przygotowujące do egzaminów (kursy maturalne, kursy FCE, CAE, CPE, IELTS itd.)

 

Kursy indywidualne są skrupulatnie przygotowywane do potrzeb kursanta. Wybierając taki kurs możemy kształcić wybrane przez nas obszary językowe. Mamy całkowitą swobodę doboru tematów oraz planu nauczania, który ustalamy z naszym lektorem przed rozpoczęciem kursu. Podczas kursu indywidualnego cała uwaga lektora jest skupiona na nas, co sprzyja korygowaniu na bieżąco naszych ewentualnych błędów popełnianych podczas mówienia. Kurs odbywa się w dostosowanym do naszych potrzeb tempie. Podstawową wadą takiego kursu jest niestety wysoki koszt takich zajęć.

Kursy grupowe są zdecydowanie tańsze niż kursy indywidualne. W przypadku kursów grupowych prowadzonych w formie nauki online możliwa jest nauka tylko w małych grupach (max. do 4-5 osób). Wynika to z ograniczonych zdolności percepcji każdego lektora i ogarnięcie większej grupy osób przy takiej formie zajęć jest bardzo trudne.

Kursy angielskiego ogólnego skupiają się na nauce angielskiego używanego na co dzień. Przede wszystkim kształcą umiejętności komunikowania się w sytuacjach codziennych, np. w podróży, sklepie, na lotnisku itd. Na wyższych poziomach pozwalają na swobodną rozmowę na różne tematy. Z kolei kursy specjalistyczne, czyli branżowe kształcą umiejętność posługiwania się językiem angielskim biznesowym, prawniczym, medycznym lub technicznym. Są adresowane do osób, które posługują się już angielskim ogólnym na poziomie co najmniej komunikatywnym.

Ostatnią grupę kursów stanowią kursy przygotowujące stricte do poszczególnych egzaminów językowych. Są one nastawione na uzyskanie jak najlepszego wyniku na egzaminie. Zapoznają kursanta z formą egzaminu, obejmują całość zagadnień merytorycznych wymaganych na egzaminie oraz uczą technik egzaminacyjnych, które ułatwiają zdanie egzaminu.

 

Cechy dobrego kursu angielskiego online

Dobrze przygotowany kurs angielskiego online powinien spełniać kilka podstawowych wymagań. Powinien:

 1. być prowadzony przez dobrego i doświadczonego nauczyciela,

 2. posiadać solidnie przygotowany plan nauczania,

 3. zapewniać dostęp do odpowiednich materiałów dydaktycznych,

 4. być dostosowany do naszego poziomu językowego,

 5. być prowadzony w ciekawy sposób.

 

Więcej o tym, czy w ogóle warto korzystać z nauki angielskiego online, znajdziesz tutajnauka angielskiego online

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane