Jak utrzymać odpowiednią motywację do skutecznej nauki języka angielskiego?

Październik 15, 2018 Agata Pruszyńska

W jednym z ostatnich wpisów mieliście okazję przeczytać o przyczynach braku odpowiedniej motywacji do nauki języka angielskiego. Jeżeli już wiecie, co może powodować spadek lub całkowitą utratę Waszej motywacji, to najwyższy czas skupić się na tym, co należy zrobić, aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie długoterminowo.

Pewnie doskonale znacie to uczucie, gdy zaczynacie uczyć się czegoś nowego. Najczęściej towarzyszy temu duża dawka optymizmu i wiara w powodzenie. Nauka nowego języka to wyzwanie, które podejmuje coraz więcej osób. Początki nauki nowego języka obcego są zazwyczaj bardzo obiecujące i idą w dobrym kierunku. Tym samym utrzymanie odpowiedniej motywacji na samym początku nauki nie jest dla nas żadnym problemem. Schody zaczynają się później. Im dłużej uczymy się nowego języka, tym jest nam coraz trudniej zachować właściwą motywację do skutecznej nauki języka angielskiego.

Każdy z nas jest inny i dlatego warto wypracować sobie swój własny sposób na efektywne motywowanie się i wytrwałość w nauce. Istnieje kilka różnych sposobów, które mogą Wam pomóc w regularnej nauce z zachowaniem optymalnego poziomu Waszej motywacji. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na to, jak utrzymać odpowiednią motywację do skutecznej nauki języka angielskiego.


Blog o nauce angielskiego - Skuteczna nauka języka angielskiego

 

 

SPOSOBY NA UTRZYMANIE WŁAŚCIWEJ MOTYWACJI DO SKUTECZNEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO

 

 1. Skuteczna nauka języka angielskiego z drugą osobą

To rozwiązanie świetnie sprawdzi się dla osób, które chociaż trochę lubią rywalizację i co za tym idzie –  nie lubią zostawać w tyle. Nauka w parach ma wiele korzyści, ponieważ druga osoba może działać na nas motywująco. Kiedy widzimy, że nasz partner w nauce przygotował się do zajęć, odrobił pracę domową oraz powtórzył nowe słownictwo; to jest nam zwyczajnie głupio, jeśli sami tego nie zrobiliśmy. Na kolejnych zajęciach nie pozwolimy sobie już na taką wpadkę i prawdopodobnie będziemy perfekcyjnie przygotowani do lekcji. Ponadto ucząc się w parze możemy liczyć na to, że druga osoba pomoże nam się zmotywować w chwilach zwątpienia i spadku wytrwałości.

 

 1. Dobry plan skutecznej nauki języka angielskiego

Przed przystąpieniem do nauki języka angielskiego warto przygotować sobie ogólny i szczegółowy plan nauki. Plan ogólny powinien obejmować nasze główne cele językowe, jakie chcemy osiągnąć oraz ramy czasowe, w jakich ma to nastąpić. Natomiast w planie szczegółowym rozpisujemy dokładnie materiał, który będziemy przerabiać w poszczególne dni każdego tygodnia. Opracowanie planu szczegółowego jest dość pracochłonne, jednak jego efekty mogą przewyższyć nasze oczekiwania. Dzięki niemu wiemy dokładnie, czego będziemy się uczyć każdego dnia. To ułatwi nam utrzymać motywację na stosownym poziomie, ponieważ w chwilach przejściowego kryzysu będziemy mogli spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak wiele udało nam się już osiągnąć. Plan szczegółowy pokaże nam również kolejne nasze małe kroki do wykonania w przyszłości.

 

 1. Właściwe warunki do skutecznej nauki języka angielskiego

Do skutecznej nauki języka angielskiego potrzebujemy swojego własnego azylu. Jeżeli nie mamy takiego miejsca w domu, to musimy sobie je stworzyć. Pamiętajmy, że efektywna nauka wymaga ciszy i spokoju. Zadbajmy również o to, aby w czasie nauki nikt nam nie przeszkadzał. Czas na naukę powinien być tylko i wyłącznie czasem na to zajęcie. Jeśli będziemy mieli coś innego jeszcze na głowie, to szybko spadnie nasza efektywność, a być może dopadnie nas również frustracja i niezadowolenie.
Dobre warunki do nauki języka angielskiego są jednym z czynników, które wpływają korzystnie na naszą skuteczność i motywację w nauce.

 

 1. System regularnych powtórek

Regularne powtórki poza wartością samą w sobie oddziałują również pozytywnie na nasz poziom chęci i zapału do dalszej nauki języka angielskiego. Warto umieścić je w naszym szczegółowym planie nauki. Powtórka materiału pozwala nam utrwalić zdobytą już wiedzę oraz ją uporządkować. Systematyczne powtarzanie sprawi, że poczujemy się pewniej na polu językowym. Ponadto dzięki powtórkom zobaczymy, ile udało nam się już osiągnąć. To bodziec oraz ogromna motywacja do dalszej nauki języka angielskiego. Regularne powtórki odgrywają dużą rolę w utrzymaniu odpowiedniej motywacji.

 

 1. Skuteczna nauka języka angielskiego z nauczycielem

Często niektóre osoby uczące się języka angielskiego nie są w stanie samodzielnie zmotywować się do regularnej nauki. Wtedy możemy poszukać dobrego nauczyciela języka angielskiego, który nam w tym pomoże. Jednym z wielu zadań nauczyciela jest sprawdzanie na bieżąco, jakie postępy robi uczeń. Wymagający nauczyciel nie pozwoli na to, aby uczeń nie uczył się systematycznie. Będzie motywował i zachęcał do dalszej nauki. Pamiętajcie jednak, że nauczyciel nie jest cudotwórcą i nie zmusi Was do uczenia się, jeśli sami nie będziecie tego chcieli.

 

 1. Wsparcie bliskich osób

Zdecydowanie łatwiej będzie nam utrzymać odpowiednią motywację do nauki języka angielskiego, jeżeli będziemy mieć wokół siebie osobę bądź ludzi, którzy będą nas w tym mocno wspierać. W ten sposób będziemy zachęcani przez innych do wytrwałości i dalszej nauki. To bardzo ważne szczególnie, kiedy doświadczamy jakichś trudności w nauce i przeżywamy zniechęcenie lub zmęczenie.

 

Mam nadzieję, że chociaż część pomysłów z powyższej listy znajdzie zastosowanie w Waszej skutecznej nauce języka angielskiego. A może macie swoje sprawdzone sposoby, które na Was działają? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach poniżej : )

Jeżeli interesuje Was tematyka skutecznej nauki języka angielskiego, to zapraszam Was do poniższych wpisów:

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane