Czy warto korzystać z nauki języka angielskiego online?

Sierpień 22, 2016 Agata Pruszyńska

 W dobie Internetu coraz więcej osób decyduje się na naukę języka angielskiego online. Jest to stosunkowo nowa metoda nauczania i często budzi wiele wątpliwości. Jakie są więc korzyści i wady nauki angielskiego online?

 

Nauka angielskiego online to przede wszystkim oszczędność czasu

Głównym powodem przemawiającym na korzyść nauki angielskiego online jest oszczędność czasu. Decydując się na zajęcia prowadzone przez Internet oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na dojazd do nauczyciela. Ponadto uczenie niestacjonarne daje nam większą elastyczność przy wyborze godzin, w których chcemy się uczyć. Zajęcia online mogą odbywać się również w późnych godzinach wieczornych, nawet do godziny 23:00. Często nasze popołudnia są wypełnione obowiązkami domowymi oraz wspólnym spędzaniem czasu z naszymi najbliższymi, dlatego dopiero późnym wieczorem jesteśmy w stanie wygospodarować sobie trochę czasu na naukę. Prawdopodobnie żaden nauczyciel nie zgodziłby się na zajęcia w szkole językowej w Tarnowskich Górach po godzinie 21:00. Godzina ta przestaje być jednak problemem, gdy zajęcia odbywają się online.

 

Szybka nauka angielskiego online

 

– nauka angielskiego online

Możliwość wyboru najlepszego lektora

Do nauki angielskiego online potrzebujemy bardzo niewiele. Wystarczy komputer, dostęp do stabilnego łącza internetowego oraz szczere chęci do nauki. Wybierając naszego przyszłego nauczyciela nie musimy ograniczać się tylko do miejsca naszego zamieszkania. Możemy wybrać lektora z najodleglejszego zakątka Polski, czy też native speakera z Anglii, Australii lub Kanady. Cały wirtualny świat stoi przed nami otworem i daje wiele możliwości, o których nasi dziadkowie nawet nie myśleli. Warto mądrze korzystać z tych sposobności.

 

Nauka angielskiego online to najczęściej nauczanie indywidualne

Skuteczna nauka angielskiego online koncentruje się na  korzystaniu z różnorodnych pomocy multimedialnych, taki jak np: nagrania video, filmiki listen & learn, plansze edukacyjne, quizy i wiele innych materiałów stymulujących. Podczas zajęć tradycyjnych, odbywających się w klasie, również możemy korzystać z wymienionych powyżej pomocy multimedialnych, jednak są one używane zdecydowanie rzadziej. Ucząc przez Internet prowadzimy zazwyczaj kursy indywidualne. Taka sytuacja pozwala skupić się w 100% na jednej osobie oraz na przygotowaniu dla niej indywidualnego planu nauczania, dopasowanego idealnie do jej potrzeb, oczekiwań i wymagań. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy spełniać założone wcześniej cele. Warto pamiętać, iż istotą nauczania każdego języka obcego, jest umiejętność swobodnego porozumiewania się w tym języku, dlatego warto oprzeć kurs o metodę konwersacyjną. Nauka angielskiego online sprzyja prowadzeniu rozmów oraz dyskusji. Taka forma lekcji minimalizuje również strach i nieśmiałość, które mogłyby wystąpić podczas lekcji prowadzonej w tradycyjny sposób – w klasie.

 

Brak osobistego kontaktu z nauczycielem jako największa wada nauki angielskiego online

Podstawową wadą nauczania online jest brak osobistego kontaktu z lektorem. Nawiązanie więzi z nauczycielem nie jest problemem, jednak najczęściej nie możemy się z nim osobiście spotkać ze względu na dzielącą nas odległość. Większość osób jest przyzwyczajona do tradycyjnej formy prowadzenia zajęć, kursów i szkoleń. Wizja porozumiewania się z lektorem za pomocą komputera i Internetu może wydawać się nienaturalna ze względu na jej wirtualny charakter. Niektórzy uważają, że nauka angielskiego online jest przez to nieskuteczna. Brak możliwości przebywania razem z lektorem w jednym pomieszczeniu, obserwowania jego reakcji „na żywo”, naturalnego kontaktu międzyludzkiego to tylko niektóre przykłady czynników przemawiających na niekorzyść uczestnictwa w zajęciach online. Wśród przeciwników zajęć online największą grupę osób stanowią osoby, które nigdy nie wypróbowały tej formy uczenia się, dlatego ich niechęć wiąże się również z obawą przed nieznanym.

 

To, czy zdecydujemy się na zajęcia prowadzone przez Internet, zależy od nas samych i naszej skłonności do korzystania z dostępnych nowości i technologii. Nauka angielskiego online staje się coraz popularniejszą formą nauki, chętnie wybieraną ze względu na jej nieograniczone możliwości dostępu. Z pewnością warto spróbować czegoś nowego. W ten sposób nic nie tracimy, a możemy pozyskać nowy sposób nauczania z każdego miejsca na ziemi.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane