Strony internetowe, z których warto korzystać w samodzielnej nauce angielskiego online

Sierpień 25, 2016 Agata Pruszyńska

Obecnie Internet daje nam ogromne możliwości uczenia się praktycznie wszystkiego. Szczególną popularnością cieszy się nauczanie języków obcych online, w tym nauka angielskiego online, o której pisałam szerzej w ostatnim wpisieDo tej pory powstało wiele różnych platform, które pomagają w przyswajaniu nowego słownictwa oraz ćwiczeniu zagadnień gramatycznych z języka angielskiego. Niektóre z nich posiadają również sekcje z nagraniami audio oraz video. W dalszej części wpisu przedstawiam darmowe platformy, które są moim zdaniem warte uwagi. Z większości z nich sama regularnie korzystam ucząc angielskiego online.

 

Nauka angielskiego online - strony internetowe do samodzielnej nauki angielskiego

 

1. British Council

Według mnie to jedna z najlepszych dostępnych obecnie platform do samodzielnej nauki angielskiego online. Charakteryzuje się wysoką jakością przygotowanych materiałów, profesjonalizmem, uporządkowaniem oraz rzetelnością. Została przygotowana we współpracy z brytyjskimi lektorami i nauczycielami. Na stronie internetowej znajdziemy ćwiczenia podzielone według zagadnień, wśród których natrafimy na:

– sekcję nagrań video oraz audio (Listen & Watch),

– sekcję nauki gramatyki i słownictwa (Grammar & Vocabulary),

– sekcję zawierającą gry językowe (Fun & Games),

– sekcję związaną z biznesem i pracą (Business & Work).

Na szczególną uwagę zasługuje sekcja nagrań video i audio, w której znajdziemy kilkanaście różnych serii krótkich filmików. Serie te są podzielone tematycznie i dotyczą m.in: ciekawych miejsc w Wielkiej Brytanii, sytuacji codziennych, piłkarskiej ligi angielskiej, twórczości Shakespeare’a, współczesnej kultury Wielkiej Brytanii oraz wymagającej sztuki gotowania. Nagrania video świetnie rozwijają umiejętności rozumienia ze słuchu, poszerzają zasób słownictwa oraz uczą poprawnego stosowania języka użytkowego. Do każdego nagrania przygotowane są odpowiednie ćwiczenia sprawdzające, czy odbiorca poprawnie zrozumiał treść nagrania. Ponadto znajdziemy tam również tematy do dyskusji, które możemy wykorzystać z powodzeniem na prowadzonych przez nas zajęciach.

Poza działem przeznaczonym dla młodzieży i dorosłych, na stronie znajdują się również działy adresowane specjalnie do nastolatków (Learn English Teens) oraz dzieci (Learn English Kids).

 

 

2. Listen a minute

Listen a minute to kolejna ciekawa platforma do samodzielnej nauki angielskiego online zawierająca mnóstwo nagrań audio podzielonych alfabetycznie według ich tytułów. Każde nagranie jest uzupełnione kilkoma ćwiczeniami, które polegają m.in. na: uzupełnieniu luk w transkrypcie słuchanego tekstu, znalezieniu błędów, dyskusji na temat nagrania, przygotowaniu krótkiej wypowiedzi pisemnej i ustnej. Strona skupia się głównie na doskonaleniu umiejętności rozumienia ze słuchu. Pomaga również w rozbudowywaniu zasobu słownictwa oraz ćwiczeniu poprawnej wymowy. Dzięki tematycznemu podziałowi wpływa korzystnie na uporządkowaną naukę nowego słownictwa.

 

3. English Central

Strona do samodzielnej nauki angielskiego online, która składa się z bardzo krótkich nagrań video podzielonych na trzy poziomy zaawansowania:

a) podstawowy (Beginner),

b) średnio zaawansowany (Itermediate),

c) zaawansowany (Advanced).

Tematy nagrań nawiązują do: języka akademickiego, języka biznesowego, do najnowszych wiadomości ze świata, do kwestii społecznych oraz kwestii związanych z podróżowaniem. Wszystkie nagrania wyświetlane są wraz z transkrypcją napisów. Po obejrzeniu nagrania użytkownik ma do rozwiązania dwa zadania. Pierwsze zadanie polega na uzupełnieniu brakujących słów ze słuchu. Po uzupełnieniu każdego z brakujących słów, użytkownik zapoznaje się z definicją danego słowa. Drugie zadanie trenuje wymowę i polega na poprawnym oraz płynnym wymówieniu wybranych zdań z nagrania. Platforma jest darmowa, jednak dodatkowe funkcjonalności są płatne. W wersji darmowej istnieje również limit dzienny dostępnych filmików z zadaniami. W wersji płatnej nie ma limitów, a dodatkowo istnieje możliwość odbycia krótkich lekcji z lektorem na temat oglądanego filmu.

 

 

4. BBC Learning English

Na tej stronie, przeznaczonej do samodzielnej nauki angielskiego online, znajdziemy gotowe kursy na różnym poziomie zaawansowania, od średnio zaawansowanego niższego do zaawansowanego. Każdy kurs składa się z 30 jednostek lekcyjnych. Każda jednostka z kolei składa się z kilku sesji wchodzących w zakres tematyczny lekcji. Większość nagrań video dotyczy ciekawych wywiadów oraz reportaży. Mniejsza ich część to nagrania wyjaśniające gramatykę. Każde nagranie jest uzupełnione kilkoma tematycznymi zadaniami. Dodatkowo możemy korzystać z odnośników dotyczących słownictwa (Vocabulary reference) oraz odnośników gramatycznych (Grammar reference).

Poza kursami ogólnymi BBC Learning English oferuje również m.in.:

– krótkie szkolenie z języka używanego w pracy,

– nagrania wyjaśniające popularne idiomy stosowane w mowie codziennej,

– autentyczne nagrania wiadomości wraz z transkrypcją oraz wyjaśnieniem słów kluczowych.

Dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym szczególnie polecam słuchanie wiadomości emitowanych w telewizji BBC. Takie ćwiczenie rozwija umiejętność rozumienia ze słuchu oraz skutecznie wzbogaca nasze słownictwo.

 

Możliwości uczenia się, jakie mamy obecnie, są nieograniczone. Większość materiałów bardzo dobrej jakości jest dostępnych w sieci za darmo. Wystarczy tylko mieć odpowiednią motywację i systematycznie przyswajać nową wiedzę i umiejętności. Jeżeli znacie inne ciekawe strony przeznaczone do samodzielnej nauki angielskiego online, to serdecznie zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane