Metody nauki języka angielskiego

Sierpień 31, 2016 Agata Pruszyńska

Metody nauki języka angielskiego

Każda osoba zaczynająca naukę języka obcego chciałaby osiągnąć jak najszybciej taki poziom językowy, który pozwoliłby jej na swobodne komunikowanie się w tym języku. Chcielibyśmy, żeby nauka była przyjemna, nie zabierała nam dużo czasu a jej efekty były szybko zauważalne. Jeżeli uczymy się samodzielnie, to pomogą nam w tym ciekawe strony internetowe do samodzielnej nauki angielskiego online – pisałam o nich w poprzednim wpisie. Wracając do metod nauki angielskiego – czy jest możliwe znalezienie metody idealnej? Przecież w ostatnich latach obok tradycyjnych metod nauki angielskiego pojawiło się wiele alternatywnych. Może to właśnie one są kluczem do sukcesu? Szukając odpowiedzi na to pytanie, spróbuję przybliżyć kilka najpopularniejszych metod nauki angielskiego.

Metody nauki angielskiego - metoda komunikacyjna

 1. Metoda Callana

Bazuje na szybkiej nauce mówienia opartej na powtarzaniu gotowych zdań. Uczniowie są pytani o różne rzeczy dotyczące tematu przerabianego na lekcji i udzielają szybkich odpowiedzi bez czasu na głębsze zastanowienie. Metoda polega na ciągłych powtórkach, które angażują pamięć krótkotrwałą. Podczas lekcji uczniowie są mocno zaangażowani w mówienie, dlatego nie robią żadnych notatek. Metoda może się przydać osobom wyjeżdżającym za granicę, którym zależy na szybkim przyswojeniu podstawowego słownictwa oraz gotowych zwrotów i wyrażeń.

 

 1. Metoda Helen Doron

Ta metoda nauki angielskiego jest adresowana do najmłodszych słuchaczy. Została stworzona przez brytyjską lingwistkę – Helen Doron. Polega na nauce przez zabawę, słuchaniu piosenek, reagowaniu na proste polecenia. Początkowo dziecko uczy się tylko przez naśladownictwo, dlatego kluczową sprawą jest dobry lektor z nienaganną wymową.W wieku szkolnym program zostaje poszerzony o ćwiczenie umiejętności czytania oraz pisania.

 

 1. Metoda Wilka

Podstawą metody jest nauka na cudzych błędach. Zajęcia trwają po 90 minut i są oparte na konwersacjach, podczas których każdy z kursantów powinien wypowiedzieć około 300 zdań. Założeniem metody jest wyłapywanie błędów innych słuchaczy i ich poprawianie. W ten sposób zwiększana jest świadomość językowa uczestników kursu. Powszechnie twierdzi się, iż metoda pozwala na zapamiętanie około 60% przyswajanego materiału, jednakże nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby to założenie.

 

 1. Metoda Colina Rose’a

To stosunkowo nowa metoda nauki angielskiego. Została opracowana przez brytyjskiego psychologa – Colina Rose’a. Metoda łączy tradycyjne nauczanie z e-learningiem oraz regularnymi spotkaniami z lektorem. Rola lektora sprowadza się do motywowania kursanta, ponieważ większość pracy wykonuje się samodzielnie w domu. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i skupiają się na dobrej zabawie i luźnej atmosferze. Zadania do samodzielnego wykonania są przygotowane w sposób, który uruchamia obie półkule mózgowe i angażuje różne zmysły człowieka takie jak: wzrok, słuch, dotyk, ruch ciała. Dzięki temu łatwiej zapamiętuje się słownictwo.

 

 1. Metoda komunikacyjna

Metoda komunikacyjna, czyli komunikacyjne nauczanie języka skupia się na interakcjach między osobą uczącą się a lektorem. Kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności mówienia oraz rozumienia ze słuchu. Zajęcia często obejmują takie ćwiczenia jak: odgrywanie ról, dyskusja, wymiana poglądów, sytuacje z życia codziennego. Celem metody komunikacyjnej jest swobodna komunikacja w języku angielskim oraz poprawne budowanie własnych wypowiedzi. Lekcje uczą sytuacyjnego używania języka angielskiego. Metoda komunikacyjna kształci również umiejętności czytania oraz pisania. Ponadto podczas kursu odbywa się gruntowna nauka gramatyki oraz systematyczne poszerzanie zasobu słownictwa.

 

Zaprezentowane metody nauki angielskiego to tylko niektóre z wielu rozmaitych metod dostępnych obecnie w różnych szkołach językowych. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Najważniejsze jest wybranie takiej metody, która będzie nam osobiście najlepiej odpowiadała. Wtedy nauka języka angielskiego będzie dla nas przyjemniejsza i przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane