Jak przygotować pierwsze zajęcia dla nowego uczestnika kursu języka angielskiego?

Listopad 24, 2016 Agata Pruszyńska

Ostatnio pisałam o dostępnych możliwościach nauki angielskiego w Tarnowskich Górach z punktu widzenia osób zainteresowanych kursami języka angielskiego. Dzisiaj przyjrzymy się nauce języka angielskiego z drugiej strony, czyli ze strony lektora. Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, jak przygotować ciekawe zajęcia dla naszych kursantów. W końcu zadowolony uczestnik kursu to również duża satysfakcja dla nas – lektorów.

 

Dostosowanie kursu języka angielskiego do potrzeb osoby uczącej się

Rozpoczynając kurs języka angielskiego nadrzędną sprawą dla mnie są potrzeby i oczekiwania osoby uczącej się. Zawsze staram się dopasować plan nauczania pod konkretną osobę. W pierwszej kolejności ustalam poziom językowy przyszłego kursanta. Jeżeli osoba dopiero zaczyna naukę języka angielskiego, to oczywiście nie musimy sprawdzać jej poziomu, tylko zacząć naukę od zupełnego abc. Aby zweryfikować poziom językowy osoby bardziej zaawansowanej, najłatwiej przeprowadzić luźną rozmowę dotyczącą spraw ogólnych, takich jak zainteresowania, praca zawodowa, sposoby spędzania wolnego czasu, wakacje. Warto również dowiedzieć się, z jakich książek korzystała zainteresowana kursem osoba oraz jakie struktury gramatyczne nie są jej obce. To będzie bardzo pomocne w planowaniu przyszłych zajęć.

Kolejną ważną sprawą w ustalaniu planu nauczania jest określenie obszarów językowych, na których uczestnik kursu chciałby się skupić. Najczęstszą umiejętnością, która wymaga treningu jest umiejętność swobodnej komunikacji w języku angielskim. Mowa tutaj o kursach konwersacyjnych, które są adresowane do osób posiadających solidne podstawy oraz pewien zakres słownictwa, który pozwala im budować proste, ale poprawne lub umiarkowanie poprawne pod względem gramatycznym, zdania. Z własnego doświadczenia wiem, że prowadzenie kursu konwersacyjnego dla osoby o poziomie językowym niższym niż solidne A2 (+) nie ma większego sensu. Bez solidnych podstaw, osoba ucząca się będzie robiła mnóstwo błędów, a lektor nie nadąży za ich poprawianiem.

 

Nauka języka angielskiego online podczas kursu języka angielskiego

 

Jakie materiały dydaktyczne wykorzystywać, żeby kurs języka angielskiego był interesujący dla słuchacza?

Największą popularnością wśród uczestników kursów języka angielskiego cieszą się różnorodne materiały multimedialne, takie jak: krótkie filmiki, fragmenty programów telewizyjnych, wywiady ze znanymi osobami, reportaże oraz nagrania audio i video. Multimedialne materiały swoją popularność zawdzięczają temu, iż korzystając z nich angażujemy więcej zmysłów, przez co zapamiętywanie nowego słownictwa jest łatwiejsze. Atrakcyjność kursów języka angielskiego prowadzonych z użyciem materiałów multimedialnych jest dużo wyższa niż zajęć opartych tylko o podręcznik i ćwiczenia. Mamy również możliwość dobrania tematów nagrań do zainteresowań osoby uczącej się, co dodatkowo podnosi atrakcyjność zajęć. Z materiałów multimedialnych szczególnie często korzysta się w nauce angielskiego online. Oczywiście zajęcia stacjonarne również warto urozmaicić takimi materiałami. Dzięki nim nauka języka angielskiego stanie się ciekawsza i bardziej absorbująca.

 

Prowadząc zajęcia postarajmy się zaangażować uczestnika kursu języka angielskiego do aktywności i mówienia. Nawet jeżeli osoba dopiero zaczyna naukę języka angielskiego od podstaw, to po kilku lekcjach jest już w stanie budować samodzielnie niektóre proste zdania. Wykorzystajmy ten potencjał i uczmy od początku umiejętności mówienia. Z pewnością przyniesie to korzyści osobie uczącej się w przyszłości. Prawdopodobnie nie będzie ona musiała walczyć ze stresem i barierą przed mówieniem, a umiejętność komunikacji w języku angielskim będzie dla niej dużo bardziej naturalna.

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane