Jakie są przyczyny braku odpowiedniej motywacji do nauki języka angielskiego?

Styczeń 31, 2018 Agata Pruszyńska

To pytanie zadaje sobie wiele osób uczących się języka angielskiego na różnych etapach nauki. Początki zwykle są obiecujące, a utrzymanie motywacji wtedy nie jest problemem. Trudności przychodzą później. Powoli odczuwamy zmęczenie, czasem się nam po prostu nie chce, bo mamy gorszy dzień. Co gorsza cel, który chcemy osiągnąć, jest jeszcze daleko przed nami.

Bez odpowiedniej motywacji nie jesteśmy w stanie nauczyć się języka angielskiego. Oczywiście jej poziom może się nieco zmieniać, ale nie możemy jej zupełnie stracić, aby uzyskać pożądany cel językowy.

Myślę, że najtrudniej z utrzymaniem motywacji mają osoby uczące się samodzielnie oraz osoby, które uczą się angielskiego dla własnych potrzeb i satysfakcji. Przykładowo wiele osób obecnie uważa, że znajomość angielskiego bardzo przydałaby im się na zagranicznych wyjazdach wakacyjnych. Mogliby swobodnie komunikować się na lotnisku, w hotelu, miejscach turystycznych i restauracjach. Z drugiej strony dobrze wiedzą, że jeśli nie opanują języka angielskiego w najbliższym czasie, to wielkiej tragedii nie będzie. Na pewno jakoś sobie poradzą za granicą. W końcu od wielu lat ludzie porozumiewali się na migi. Obecnie też ten sposób nie zawodzi, jednak taka komunikacja pozbawia nas dużego komfortu.

Dużo łatwiej motywują się ludzie z przysłowiowym nożem na gardle, czyli gdy język angielski jest im potrzebny np. w ich pracy zawodowej. Dodatkowo nabycie tej umiejętności w określonym czasie jest oczekiwane przez ich pracodawcę. Podobnie jak w szkole, czy na studiach najlepszym czynnikiem motywującym był zawsze zbliżający się nieuchronnie termin egzaminu, kolokwium lub oddania pracy semestralnej.

 

Blog językowy - skuteczna nauka języka angielskiego - motywacja do nauki języka angielskiego

 

7 przyczyn braku odpowiedniej motywacji do nauki języka angielskiego

 

  1. Nie masz wystarczająco dużo czasu na naukę

Motywację możemy szybko stracić, jeżeli nie uświadomimy sobie od razu na początku, że nauka języka angielskiego wymaga czasu oraz wysiłku. Jeżeli liczysz na opanowanie języka angielskiego na zadowalającym poziomie w 3 miesiące, to mocno się zawiedziesz i rozczarujesz. Jest to po prostu niewykonalne. Jedne osoby uczą się nieco szybciej, inne wolniej. Jednak każdy musi przejść przez kilka etapów nauki języka angielskiego, aż osiągnie oczekiwany poziom językowy. Nie ma drogi na skróty. Potrzebujesz czasu i spokoju na naukę języka angielskiego.

 

  1. Jesteś zmęczony i chcesz zrezygnować

Uczysz się starannie już pół roku i powalających efektów brak? Dopada się zmęczenie i myślisz, że cała ta nauka jest bez sensu? To właśnie najtrudniejszy moment w Twojej nauce języka angielskiego. Dopada Cię rutyna i powtarzalność. Wydaje Ci się, że pomimo wkładanego wysiłku, nie ma widocznych rezultatów, a nauka utknęła w martwym punkcie. To oznaki pierwszego poważnego wypalenia językowego. W tym czasie nie możesz się poddać i zrezygnować z dalszej nauki. Jeśli przetrwasz ten ciężki okres, to później będzie Ci dużo łatwiej, a szanse na osiągnięcie sukcesu nieporównywalnie wzrosną. Będziesz niepokonany 🙂 O tym jak radzić sobie z wypaleniem językowym, możesz przeczytać tutaj.

 

  1. Nie widzisz sensu w nauce angielskiej gramatyki

Kwestia nauki gramatyki to często kość niezgody wśród anglistów. Jedni uważają, że jej uczenie się to strata czasu. Ja jednak należę do tej drugiej grupy, która uważa, że gramatyka jest niezbędna, aby być w stanie poprawnie i skutecznie porozumieć się z osobami anglojęzycznymi. Nie wierzę w to, że gramatyki można nauczyć się ‘przy okazji’, czy też ‘ze słuchu’. Do tej pory nie poznałam osobiście ani jednej osoby, która w ten sposób nauczyła się angielskiej gramatyki. Oprócz wykonywania ćwiczeń gramatycznych, które zalecam moim uczniom wykonywać w domu, ważne jest również stosowanie poznanych zasad i struktur gramatycznych w praktyce, czyli w mówieniu. Dlatego podczas nauki angielskiej gramatyki, należy przede wszystkim skupić się na ćwiczeniach ustnych. Polegają one na tworzeniu gotowych zdań z nowymi konstrukcjami w języku angielskim. Dobrym pomysłem jest również prowadzenie sterowanych rozmówek z naszym uczniem.

 

  1. Brakuje Ci systematyczności

Uczysz się niesystematycznie, powracając co jakiś czas do materiałów z wciąż tego samego poziomu? Mam złą wiadomość – nic z tego nie będzie. Szkoda Twojego czasu i wysiłku, bo po roku Twój ‘postęp’ w nauce będzie właściwie niezauważalny. Nie będzie się zbytnio różnił od poziomu w punkcie początkowym nauki, czyli gdy zabierałeś się za naukę języka angielskiego. Dodatkowo może dopaść Cię frustracja i całkowite zniechęcenie do jakiejkolwiek nauki języka angielskiego. Systematyczność i powtarzalność są wpisane w efektywną naukę języka angielskiego. Trzeba sobie ją wypracować i wyćwiczyć. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej dla nas i naszej nauki oczywiście 🙂

 

  1. Korzystasz ze źle dobranych materiałów dydaktycznych

Niewłaściwie wybrane materiały dydaktyczne mogą wyrządzić dużą krzywdę osobie uczącej się i na dobre zniechęcić ją do uczenia się. Szczególnie nudny i źle przygotowany merytorycznie podręcznik może zabić w nas resztki chęci do nauki języka angielskiego. Na szczęście takich podręczników na rynku jest już niewiele. O tym jakie podręczniki warto wybierać do samodzielnej (i nie tylko) nauki języka angielskiego możecie przeczytać tutaj.

Jeżeli nie lubisz nauki z podręczników, a jesteś na poziomie co najmniej średnio-zaawansowanym niższym (A2+), to możesz sięgnąć po materiały autentyczne oraz ciekawe strony internetowe przeznaczone do nauki języka angielskiegoDodatkowo Twoją naukę mogą wzbogacić m.in.:

Poza tym, że materiały powinny być dla nas osobiście ciekawe, ważne jest również dostosowanie ich poziomu do naszego. Nie warto wybierać zbyt łatwych i zbyt trudnych materiałów. Korzystanie z za łatwych materiałów spowoduje, że będziemy stali w miejscu. Z kolei zbyt trudne materiały, w których nie rozumiemy co drugiego słowa, szybko nas zmęczą i zniechęcą. Receptą jest znalezienie złotego środka, czyli wybieramy materiały, którą są dla nas pewnym wyzwaniem, ale nie za dużym.

 

  1. Twój nauczyciel nie jest wymagający

Brak odpowiedniej motywacji do nauki języka angielskiego może wynikać z nieodpowiedniego podejścia do nauki naszego nauczyciela. Wśród wielu cech, jakie powinien mieć dobry nauczyciel, znajdziemy również bycie wymagającym. Zadaniem lektora jest m.in. ciągłe sprawdzanie postępu, jaki robimy i motywowanie nas do dalszej nauki. Wymagający nauczyciel będzie zadawał prace domowe, robił krótkie powtórki z poprzednich lekcji, mini testy itp. Poza tym będzie nas chwalił za dotychczasowe postępy i tym samych zachęcał do dalszej intensywnej pracy. Jeżeli Twojego nauczyciela nie interesuje, czy nauczyłeś się ostatnio czegoś na jego lekcji, nigdy nie sprawdza Twojej pracy domowej, to prawdopodobnie czas najwyższy go zmienić lub też postawić na samodzielną naukę angielskiego.

 

  1. Nie masz szansy na zastosowanie swoich umiejętności w praktyce

Jeśli uczysz się z lektorem, właśnie to z nim ćwiczysz swoje umiejętności komunikacyjne. Do konwersacji polecam zajęcia z dobrym native speakerem. Ucząc się samodzielnie nie mamy takiej możliwości na wyciągnięcie ręki. Nic straconego, ponieważ możemy znaleźć osobę anglojęzyczną, z którą będziemy mogli porozmawiać przez skype’a lub inny komunikator. Popularnym rozwiązaniem jest nauka w tandemach, czyli uczymy inną osobę języka który znamy (np. języka polskiego), a ta w zamian uczy nas innego języka obcego (w tym wypadku języka angielskiego). Innym rozwiązaniem są strony, które umożliwiają konwersacje z innymi osobami uczącymi się języka angielskiego, na przykład:

Korzystając z takich stron musimy jednak liczyć się z tym, że osoby z którymi rozmawiamy również uczą się angielskiego i mogą popełniać wiele błędów, które mogą się do nas ‘przykleić’.

Ostatnim rozwiązaniem, jakie przychodzi mi do głowy, jest wyjazd od kraju anglojęzycznego i zastosowanie swoich umiejętności językowych w naturalnym otoczeniu. To zdecydowanie najprzyjemniejsza forma sprawdzenia się w praktyce. Łączymy wtedy przyjemne z pożytecznym. Będąc tam z pewnością usłyszycie, że Wasz angielski jest świetny. Następnie zapytają Was, gdzie się go nauczyliście. Nie dajcie się zwieść, ponieważ Brytyjczycy są bardzo uprzejmi i kulturalni i mówią tak właściwie każdemu. Oczywiście nie wątpię w to, że Wasz poziom językowy może rzeczywiście być bardzo dobry.

 

Mam nadzieję, że jeśli któraś z wymienionych powyżej przyczyn braku odpowiedniej motywacji do nauki języka angielskiego dotyczy Was, to teraz już będziecie doskonale wiedzieć, jak sobie z nią skutecznie poradzić. O właściwy poziom naszej motywacji warto dbać przez cały okres naszej nauki. W ten sposób gwarantujemy sobie wysoki poziom skutecznej nauki języka angielskiego i dużą satysfakcję.

Jestem ciekawa, czy ktoś z Was zdecydował się na realizację postanowienia noworocznego z językiem angielskim. Jeśli tak, to koniecznie dajcie znać w komentarzu poniżej, jak Wam idzie.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane