8 najlepszych aplikacji na telefon do nauki języka angielskiego

Listopad 9, 2017 Agata Pruszyńska

Obecnie oprócz tradycyjnej nauki języka angielskiego, mamy również wiele innych, bardziej nowoczesnych możliwości uczenia się. Ostatnio pisałam o jednej z nich, a mianowicie o samodzielnej nauce angielskiego z facebookiem. Inną możliwością nauki są aplikacje na telefon, których popularność rośnie z dnia na dzień.

Dużym atutem aplikacji jest ich przydatność, darmowy dostęp oraz funkcjonalność. Możemy z nich korzystać kiedykolwiek tylko chcemy; w pracy, w autobusie, czy też w domu. Ponadto stanowią ciekawe uzupełnienie nauki języka angielskiego. Zdecydowana większość aplikacji jest dostępna całkowicie za darmo. To, co jedynie musimy zrobić, to wyszukać odpowiednią aplikację, pobrać ją i zainstalować na naszym telefonie.

Wybierając aplikację dla siebie warto zwrócić uwagę na jej funkcje, estetyczny wygląd, przyjazną dla oka grafikę oraz łatwą obsługę. Wśród aplikacji znajdziemy aplikacje przeznaczone do nauki języka angielskiego dla osób początkujących, średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Coraz więcej aplikacji pojawia się na rynku, co ma swoje plusy i minusy.  Z jednej strony jest z czego wybierać, z drugiej zaś możemy stracić wiele czasu zanim uda nam się trafić na tę właściwą. Z tego powodu przez ostatni tydzień testowałam wiele różnych aplikacji, aby wybrać dla Was te najlepsze. Poniżej znajdziecie ranking ośmiu najlepszych i darmowych aplikacji na telefon do nauki języka angielskiego. Aplikacje zostały uporządkowane wg poziomu zaawansowania, od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Mam nadzieję, że wśród nich znajdziecie również coś dla siebie : )

 

#1. 50 languages

Aplikacja do nauki języka angielskiego - 50 languagesTo darmowa aplikacja do nauki języka angielskiego dedykowana dla osób początkujących (poziom A1-A2). Aplikacja umożliwia korzystanie ze 100 lekcji, z których każda zawiera 20 słów, wyrażeń lub pełnych zdań. Każde słowo lub zdanie możemy odsłuchać, a pliki mp3 możemy pobrać za darmo na nasz telefon i korzystać z nich również, gdy jesteśmy offline.

Wśród zadań utrwalających nowe słownictwo znajdziemy: fiszki, uzupełnianie pojedynczych liter w całych zdaniach, test jednokrotnego wyboru, szyk wyrazów, uzupełnianie luk.

Poza setką przygotowanych lekcji czeka na nas również 40 kategorii tematycznych ze słownictwem. Kategorie obejmują takie zagadnienia jak m.in.: zwierzęta, rośliny, odzież, warzywa, owoce, zakupy, uczucia itp. Każda z kategorii zawiera listę słówek wraz z obrazkami, które ułatwiają zapamiętywanie i kojarzenie. Dodatkowo dostępne są zadania na rozumienie słówek z czytania oraz ze słuchu.

 

#2. Duolingo

Blog językowy - Aplikacje na telefon do nauki języka angielskiego - Duolingo

Wydaje mi się, że duolingo jest obecnie najpopularniejszą aplikacją do nauki języka angielskiego. Aplikacja umożliwia naukę angielskiego na poziomie podstawowym. Do przejścia mamy 10 poziomów ‘wtajemniczenia’. Każde zagadnienie składa się z kilku pojedynczych lekcji. Po przerobieniu odpowiedniej liczby zagadnień czekają na nas testy sprawdzające. Ćwiczenia z duolingo polegają na:

 

 • wpisywaniu usłyszanych słów lub całych zdań,

 • tłumaczeniu pojedynczych słówek i zdań,

 • czytaniu całych zdań,

 • wybieraniu odpowiednich odpowiedzi.

Jeżeli dane słowo jest dla nas niezrozumiałe, to najeżdżając na nie myszką, możemy poznać jego znaczenie. Przerobiony zakres materiału możemy powtarzać dzięki modułowi powtórek.

 

#3. Busuu

Aplikacja do nauki języka angielskiego - BusuuAplikacja umożliwia naukę języka angielskiego na 4 poziomach – od poziomu A1 do poziomu B2. Każdy poziom językowy składa się z kilkunastu lekcji podzielonych tematycznie. Z kolei każda lekcja polega na nauce słownictwa za pomocą fiszek. Fiszki zawierają przykładowe zdania, które możemy odsłuchać. Po ukończeniu nauki z fiszek przystępujemy do części praktycznej, czyli odsłuchiwania dialogu, który dodatkowo jest wyświetlany na ekranie. Zadanie polega na uzupełnieniu luk w dialogu.

W wersji bezpłatnej to wszystko, z czego możemy korzystać. Poza nią dostępna jest również odpłatna wersja premium, której koszt to 29,99 zł za miesiąc. W wersji premium znajdziemy testy sprawdzające, ćwiczenia gramatyczne, kurs podróżniczy oraz kurs języka w biznesie. Dodatkowo oferowane są konwersacje z native speakerami oraz powtórki z trenerem słownictwa. Według mnie cena zdecydowanie nie zachęca do wykupienia tej wersji. To, co jedynie może skłonić nas do zakupu wersji rozszerzonej, to konwersacje z native speakerami. Niestety na stronie nie ma żadnych informacji, jak takie konwersacje wyglądają w praktyce.

 

#4. English grammar – Learn and Quiz

Aplikacja do nauki języka angielskiego - English GrammarAplikacja jest w całości poświęcona nauce angielskiej gramatyki dla osób na poziomie co najmniej średnio-zaawansowanym niższym. Zawiera przejrzyste wytłumaczenie najważniejszych zagadnień gramatycznych wraz z przykładami oraz testy gramatyczne podzielone tematycznie. Ponadto w aplikacji znajdziemy również przykładowe wzorce różnorodnych listów pisanych w języku angielskim oraz moduł ‘Let Android speak’, dzięki któremu usłyszymy wymowę dowolnego słowa lub całego zdania po angielsku. Do wyboru mamy wymowę brytyjską i amerykańską. Warto również zwrócić uwagę na osobny moduł w aplikacji poświęcony budowie i zastosowaniu poszczególnych czasów gramatycznych. Przejrzyste tłumaczenie użycia każdego z czasów zostało dodatkowo poparte odpowiednimi przykładami.

 

#5. English idioms and phrases

Blog językowy - Aplikacje na telefon do nauki języka angielskiego - English Idioms

Ta aplikacja do nauki języka angielskiego jest przeznaczona dla osób na poziomie średnio-zaawansowanym i wyższym. Aplikacja zawiera 3 kategorie tematyczne takie jak: idiomy, rzeczowniki łączące się z odpowiednimi przyimkami oraz czasowniki, po których używamy czasownika z końcówką ‘-ing’, lub czasownika w formie ‘to + bezokolicznik’.

Każda kategoria tematyczna składa się z części poświęconej nauce oraz części sprawdzającej. Nauka poszczególnych zagadnień polega na zapoznaniu się z definicją oraz z przykładowym zdaniem. Naszą wiedzę sprawdzamy korzystając z dostępnych testów, które polegają na wybraniu jednej poprawnej odpowiedzi spośród kilku wariantów.

Aplikacja jest bardzo dobrze przygotowana pod względem merytorycznym. Każde pojedyncze zagadnienie zostało opracowane w sposób staranny i solidny.

Pomimo tego, że aplikacja jest ograniczona i zawiera tylko wybrane idiomy, rzeczowniki i czasowniki, to nadal pozostaje nam bardzo wiele rzeczy do nauczenia się za jej pomocą. Zdecydowanie warto!

 

#6. Memrise

Aplikacja do nauki języka angielskiego - MemriseTo aplikacja stworzona do nauki słownictwa na wielu różnych poziomach językowych. Uczymy się słownictwa za pomocą fiszek online. Najpierw zapoznajemy się z danym słówkiem i jego tłumaczeniem. Następnie wybieramy jedną z 4 opcji, ustawianie tekstu i tłumaczenie.

Część kursów została przygotowana przez zespół tworzący Memrise, czyli przez native speakerów. Pozostałe kursy zostały stworzone przez indywidualnych użytkowników aplikacji. W Memrise każdy ma możliwość stworzenia własnego kursu i podzielenia się nim z innymi użytkownikami. W ramach każdego kursu dostępny jest również moduł z powtórkami poznanego wcześniej słownictwa.

 

#7. HiNative

Aplikacja do nauki języka angielskiego - Hi NativeTo aplikacja, dzięki której możemy zadać dowolne pytanie native speakerowi. Pytania mogą dotyczyć dowolnej kwestii językowej lub kulturowej i zadajemy je w języku polskim. Następnie pytanie jest ‘tłumaczone’ na język angielski i wyświetla się na telefonach native speakerów, którzy mogą udzielić odpowiedzi.

Domyślne pytania proponowane przez aplikację to np.: ‘jak to powiedzieć’, ‘czy to brzmi naturalnie’, ‘jaka jest różnica między czymś a czymś’, ‘co to znaczy’, ‘pokaż przykładowe zdania z’. Co ciekawe, pytania i odpowiedzi mogą być również nagrywane.

Oprócz zadawania pytań, możemy również udzielać odpowiedzi innym osobom. Pomagając innym zbieramy punkty. Możliwe, że punkty przekładają się na jakieś wymierne korzyści, np. nasze pytania wyświetlają się jako pierwsze. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na ten temat.

Aplikacja jest darmowa, jednak istnieje również wersja premium, w której nasze pytania są traktowane priorytetowo. Wypróbowałam jedynie wersję podstawową zadając pytanie ‘Jak powiedzieć nieprzejednany po angielsku?’ Odpowiedź – ‘implacable’ – otrzymałam po niecałej godzinie od dwujęzycznej Wietnamki. Odpowiedź była jak najbardziej zadowalająca, a czas oczekiwania nie najgorszy, ponieważ nie potrzebowałam odpowiedzi na już : )

 

#8. BBC English Listening

Blog językowy - Aplikacje na telefon do nauki języka angielskiego - BBC

 

Aplikacja zawiera wiele różnych nagrań do odsłuchania wraz z transkrypcją i jest kierowana do osób na poziomie średnio-zaawansowanym i wyższym. Wśród nagrań znajdziemy kilka różnych kategorii, m.in.:

 

 • 6 minute English – sześciominutowe nagrania w formie dialogów pochodzące ze strony BBC (advanced),

 •  Everyday conversations –  nagrania w formie dialogów dotyczące stylu życia oraz spraw codziennych (intermediate),

 • English at work –  dialogi między pracownikami firmy dotyczące codziennych spraw w biurze (intermediate),

 • News Report – bardzo krótkie nagrania z krótkimi ciekawostkami i informacjami ze świata (intermediate),

 • English At University – nagrania dotyczące przygód studentki Mary (intermediate).

 

Mam nadzieję, że spośród wszystkich omówionych dzisiaj aplikacji na telefon do nauki języka angielskiego, wybierzecie coś dla siebie. Jak widać aplikacje są kierowane do osób na różnych poziomach językowych. Pamiętajcie jednak, że aplikacja to tylko dodatek do nauki, szczególnie jeśli nasz poziom znajomości angielskiego to średnio-zaawansowany i niższy. Jeżeli interesuje Was nauka angielskiego online, to polecam zajrzeć do wpisu o stronach do nauki angielskiego online oraz o kanałach do nauki angielskiego na YouTube.

 

Jeżeli któraś z aplikacji okaże się dla Was przydatna, to zapraszam gorąco do podzielenia się tym w komentarzu poniżej : )

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane