Najlepsze podręczniki do samodzielnej nauki angielskiego

Maj 18, 2017 Agata Pruszyńska

Podręczniki wiodące do samodzielnej nauki angielskiego

Przystępując do nauki angielskiego często zastanawiamy się, jaki podręcznik wybrać. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, jednak nie wszystkie są dobrymi książkami. Przez kilka ostatnich lat nauczania natknęłam się na wiele różnych podręczników i z doświadczenia wiem, jak wiele może dać dobrze opracowany podręcznik. Książki słabej jakości z kolei mogą skutecznie zniechęcić do nauki; stąd pomysł, aby przygotować dla Was ranking najlepszych wg mnie podręczników do samodzielnej nauki angielskiego.

Nauka angielskiego online - blog o języku angielskim

 

 

  1. New Total English, wydawnictwo: Pearson, autorzy: Richard Acklam, Jonathan Bygrave, Antonia Clare, Araminta Crace, Mark Foley, Diane Hall, Rachel Roberts, JJ Wilson

Książki New Total English są dostępne na 6 poziomach, zaczynając od poziomu A1, a kończąc na poziomie C1. Cenię całą serię za uporządkowany i logiczny plan nauczania oraz ciekawie opracowane tematy, które nie spowszednieją z dnia na dzień. Książki kładą nacisk na umiejętność mówienia, dlatego znajdziemy w nich wiele interesujących tematów do rozmów i dyskusji. Dobrze przygotowane czytanki rozwijają słownictwo i umiejętność rozumienia tekstu czytanego. Również nagrania audio są dostosowane do potrzeb słuchacza. Każda książka zawiera także odpowiednio dobrane ćwiczenia gramatyczne.

 

  1. Enterprise, wydawnictwo: Express Publishing, autorzy: Virginia Evans, Jenny Dooley

Książki Enterprise obejmują cztery poziomy nauczania: od poziomu podstawowego (beginner) do poziomu średniozaawansowanego (intermediate). Ich edycje nie były wznawiane od 2007 r., przez co niektóre tematy mogą wydać się przestarzałe. Mimo tego podręczniki te stanowią solidnie przygotowany materiał, który przyswaja się w łatwy i przyjemny sposób. Mocnym atutem książki są rozbudowane sekcje poszerzające słownictwo. Opierają się one na czytankach i obejmują: kolokacje, synonimy, czasowniki frazalne oraz przyimki. Książki zaznajamiają czytelnika z niektórymi zadaniami zbliżonymi do tych, które występują na egzaminie FCE (np. sekcja Use of English), dlatego mogą służyć jako wprowadzenie do egzaminu FCE.

 

  1. Gold, wydawnictwo: Pearson, autorzy: Clare Walsh, Lindsay Warwick, Lynda Edwards, Jon Nauton, Jan Bell, Amanda Thomas, Jacky Newbrook, Judith Wilson, Nick Kenny

Seria podręczników Gold przygotowuje do certyfikatów językowych FCE oraz CAE i składa się z 4 poziomów, rozpoczynając od poziomu B1, a kończąc na poziomach FCE oraz CAE. Jest dedykowana uczniom na poziomie średniozaawansowanym i spełnia wszystkie najnowsze wymogi egzaminów Cambridge. Podręcznik zapoznaje ucznia z formą i zadaniami egzaminacyjnymi. Przestawia techniki i strategie rozwiązywania zadań egzaminacyjnych. Kładzie duży nacisk na zagadnienia leksykalno-gramatyczne. Książka jest przygotowana w sposób ciekawy, a czytanki i ćwiczenia komunikacyjne dotyczą aktualnych tematów, co zwiększa zainteresowanie uczniów.

 

  1. New English File, wydawnictwo: Oxford University Press, autorzy: Clive Oxeden, Christina Latham-Koening

Książki New English File to seria bogata w różnorodne teksty do czytania, które pozwalają na systematyczne poszerzanie słownictwa użytego w kontekście. W książce znajduje się sporo ciekawych quizów, których wyniki mogą posłużyć do poprowadzenia ciekawych konwersacji. Książka wyróżnia się atrakcyjnymi sekcjami poświęconymi użyciu języka potocznego. Jest to pierwszy podręcznik, w którym spotkałam się z nauką angielskiego potocznego. Większość podręczników nie zwraca uwagi na tej aspekt komunikacji, a to przecież właśnie języka potocznego używamy zdecydowanie częściej w codziennych rozmowach. Dodatkowym plusem książki są ciekawie przygotowane ćwiczenia z banku słów znajdującego się na końcu książki.

 

 

Dodatkowo naszą samodzielną naukę angielskiego możemy uzupełnić dobrą książką do gramatyki oraz do nauki słownictwa

 

Do nauki gramatyki niezastąpionymi pozycjami są książki Raymonda Murphy’egoEssential Grammar in Use dla osób początkujących oraz English Grammar in Use dla osób średnio-zaawansowanych. Dla osób bardziej zaawansowanych polecam Advanced Grammar in Use Martina Hewings’a. Wszystkie pozycje są wydawane przez wydawnictwo Cambridge University Press. Lubię tą serię książek za proste i jasne tłumaczenie oraz doskonale dobrane ćwiczenia utrwalające przerobiony materiał. Każde zagadnienie jest dokładnie opracowane i wyjaśnione. Książki są napisane w całości po angielsku. Język jest prosty i przystępny, dlatego nawet osoby niezaawansowane będę mogły z nich korzystać. Książki nadają się do samodzielnej nauki angielskiego, zawierają klucz z odpowiedziami i ułatwiają stopniowe systematyzowanie zasad gramatycznych.

Do nauki słownictwa godnymi polecenia są książki z serii Test Your English Vocabulary in Use oraz English Vocabulary in Use, wydawnictwa Cambridge University Press, autorstwa: Michaela Mc Carthy, Felicity O’Dell i Stuarta Redmana. Książki dostępne są na 4 poziomach – od poziomu zupełnie podstawowego do poziomu zaawansowanego. Obie serie są napisane przez tych samych autorów, dlatego warto zdecydować się tylko na jedną z nich. Seria Test Your English Vocabulary in Use jest opracowana w formie testów tematycznych. Natomiast seria English Vocabulary in Use zawiera opracowanie danego tematu i odpowiednie ćwiczenia ściśle powiązane z tematem. Sprawdzają znajomość nowo poznanego słownictwa.

Więcej na temat samodzielnej nauki angielskiego znajdziecie tutaj.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane