Jak uatrakcyjnić samodzielną naukę angielskiego?

Lipiec 22, 2017 Agata Pruszyńska

Jeszcze nie tak dawno nauka języka angielskiego opierała się głównie na nauce z podręczników. Dziś mamy możliwość korzystania z wielu nowoczesnych rozwiązań, które mogą usprawnić lub uatrakcyjnić samodzielną naukę angielskiego. Warto z nich korzystać, ponieważ bardziej zróżnicowana nauka wpływa pozytywnie na osiągane przez nas rezultaty. Poza tym zdecydowana większość tych udogodnień jest dostępna w sieci, dlatego możemy korzystać z nich w każdym miejscu i o każdym czasie. Poniższy wpis jest małym podsumowaniem serii poświęconej samodzielnej nauce angielskiego. O tych pomocniczych narzędziach pisaliśmy już nie raz. Więcej o każdym z nich możecie się dowiedzieć klikając odpowiednie linki zawarte w tekście.

 

Blog - nauka języka angielskiego - samodzielna nauka angielskiego w domu

 

 1. Korzystanie ze stron internetowych przeznaczonych do samodzielnej nauki angielskiego

Strony i portale przeznaczone do nauki języka angielskiego zawierają szereg ciekawych materiałów takich jak m.in.: nagrania video i audio, podcasty, wywiady, artykuły anglojęzyczne itp. Zazwyczaj do materiałów dołączone są dodatkowe ćwiczenia i zadania utrwalające. Część z nich jest interaktywna, pozostała z kolei przypomina ćwiczenia tradycyjne. Zaletą przygotowanych do nauki stron internetowych jest wysoka jakość zamieszczanych materiałów, opieka native speakerów nad stroną oraz zaangażowanie metodyków w tworzenie strony. Z takich stron możemy uczyć się m.in. angielskiej gramatyki, słownictwa, rozumienia ze słuchu. Najczęściej na stronach znajdziemy również podział materiałów ze względu na stopień zaawansowania, co ułatwia wybór materiałów dostosowanych do naszego poziomu językowego. Więcej o dobrych stronach do samodzielnej nauki angielskiego znajdziecie – tutaj.

 

 1. Samodzielna nauka angielskiego z YouTube

Kolejnym bardzo wygodnym narzędziem do samodzielnej nauki angielskiego są kanały na YouTubie. Ostatnio powstało ich bardzo dużo, a ciągle powstają nowe. Bardzo często są one prowadzone przez native speakerów i czynnych nauczycieli języka angielskiego, co bardzo podnosi ich wartość merytoryczną. W obrębie danego kanału możemy znaleźć podział nagrań na poszczególne kategorie tematyczne takie jak np.: gramatyka, słownictwo, przygotowanie do egzaminów językowych, wymowa. Dodatkowo możemy również spotkać się z podziałem na poziomy językowe – od podstawowego do zaawansowanego. Więcej na temat kanałów na YouTube znajdziecie – tutaj.

 

 1. Alternatywne metody nauki słownictwa

Nauka słówek może przybierać różne formy. Do wyboru mamy m.in.: naukę słówek z fiszek, mapy myśli oraz portale przeznaczone specjalnie do nauki słownictwa. Mapy myśli są bardzo skuteczne, jednak dość czasochłonne w przygotowywaniu, zwłaszcza na początku. Fiszki z kolei są bardzo popularne i lubiane przez wiele osób. Do mnie również ta metoda przemawia najbardziej i najczęściej korzystam z trenera słownictwa pons, w którym musimy sami stworzyć sobie wirtualne fiszki lub też je wykupić. Polecam tworzenie własnych fiszek, ponieważ przygotowując je już się uczymy, a poza tym możemy to robić zupełnie za darmo. Więcej o tych i innych metodach nauki słownictwa znajdziecie – tutaj.

 

 1. Pomocne aplikacje na telefon

To opcja samodzielnej nauki angielskiego dla najbardziej mobilnych, którzy nie lubią rozstawać się ze swoim telefonem 🙂 Aplikacje są często pomocne i większość z nich jest dostępna za darmo. Najbardziej popularne to m.in.: duolingo, English idioms and phrases oraz busuu.

 

 1. Samodzielna nauka angielskiego z mediami społecznościowymi

Samodzielną naukę angielskiego możemy poszerzyć również o korzystanie z fanpage’a na facebooku lub twittera. W sieci znajdziecie wiele różnych fanpage’ów poświęconych nauce języka angielskiego, na których publikuje się słowo dnia (Word of the day), quizzy, zagadki, mapy myśli, infografiki i inne. Jest to pewien dodatek do naszej nauki angielskiego i może pomóc nam poszerzyć nieco nasz zasób słów.

 

 1. Nauka z seriali i filmów anglojęzycznych

To według mnie najmniej skuteczna forma samodzielnej nauki języka angielskiego. Oglądając seriale i filmy raczej nasze zdolności przyswajania nowego słownictwa są mocno ograniczone. Bardziej skupiamy się na samej fabule, bohaterach i poszczególnych scenach. Jeżeli jednak bardzo lubisz seriale, to polecam przestrzeganie kilku zasad, które przyczynią się do większej efektywności nauki angielskiego z serialiszczegóły tutaj.

 

 1. Samodzielna nauka angielskiego z blogami językowymi

Blogi językowe mogą również okazać się pomocne w samodzielnej nauce angielskiego. W sieci pojawia się coraz więcej rzetelnie prowadzonych blogów przez praktykujących lektorów języka angielskiego. Poruszane tematy dotyczą m.in.: angielskiej gramatyki, idiomów, kolokacji, słowotwórstwa, czasowników frazowe, słownictwa i wielu innych. Czasami blogi językowe dostarczają również gotowe materiały do nauki i gotowe ćwiczenia utrwalające przerobiony materiał. Poza funkcją edukacyjną, blogi pełnią również funkcję motywującą, ponieważ udzielają szereg porad i wskazówek dotyczących efektywnej nauki języka angielskiego.

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane