Jak samodzielnie uczyć się języka angielskiego w domu?

Czerwiec 15, 2017 Agata Pruszyńska

Samodzielna nauka angielskiego w domu może być ciekawą i przyjemną czynnością. Jeżeli udaje Wam się wygospodarować trochę wolnego czasu, to może warto go przeznaczyć właśnie na naukę angielskiego? Najprostszym sposobem na samodzielną naukę języka angielskiego w domu jest otaczanie się nim ze wszystkich stron. Co dokładnie mam na myśli? Czytajcie dalej 🙂

 

Nauka języka angielskiego - blog - samodzielna nauka angielskiego

 

 

– samodzielna nauka angielskiego

5 sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego w domu

 

  1. Czytaj w języku angielskim

 

  • Książki w języku angielskim

Podstawą samodzielnej nauki angielskiego jest czytanie w języku angielskim, które możemy zacząć już na poziomie początkującym. Świetnie sprawdzą się lektury uproszczone w języku angielskim, czyli tzw. readersy: Penguin Readers oraz Oxford Bookworms Library. Książki są dostępne na poziomach od najbardziej podstawowego (A1) do poziomu zaawansowanego (C1). Obejmują najbardziej znane na świecie powieści dla młodzieży i dorosłych.

Inną ciekawą propozycją są książki po angielsku ze słownikiem, które polecam osobom na poziomie co najmniej średniozaawansowanym. Na każdej stronie naszej ulubionej lektury znajdziemy na marginesie słowniczek angielsko-polski najważniejszych słów użytych na danej stronie.

 

  • Strony internetowe

Z zasobów internetowych z kolei wartą uwagi jest strona Read Theory. Na stronie zamieszczone są interesujące teksty po angielsku, po przeczytaniu których czytelnik opowiada na pytania w formie quizu. Po udzieleniu odpowiedzi otrzymuje krótkie wyjaśnienie, co do możliwych poprawnych i błędnych odpowiedzi. Teksty są dostępne na różnych poziomach zaawansowania. Zarówno osoba początkująca jak i bardziej zaawansowana znajdzie coś dla siebie.

 

  • Portale informacyjne

Dla osób, które lubią być na bieżąco z informacjami ze świata, odpowiednią stroną do poczytania będzie The Guardian, z kolei dla osób lubiących śledzić sprawy biznesowe i gospodarcze polecam The Economist oraz Forbes.

 

  • Czasopisma anglojęzyczne

Poza książkami i zasobami dostępnymi w sieci, możemy również korzystać z czasopism anglojęzycznych, wśród których polecam English Matters oraz Business English Magazine. Poruszane w English Matters tematy dotyczą spraw bieżących oraz uniwersalnych. Natomiast Business English Magazine odnosi się do spraw gospodarczych, politycznych oraz nowości ze świata techniki i trendów w biznesie.

 

 

  1. Słuchaj w języku angielskim

Samodzielna nauka angielskiego przez słuchanie pomaga obyć się z językiem i akcentem. Zasadniczo wyróżniamy słuchanie aktywne oraz bierne. Słuchanie aktywne polega na całkowitym skupieniu się na odtwarzanym nagraniu audio. Słuchamy i staramy się zrozumieć sens oraz zapamiętujemy najważniejsze informacje lub notujemy odpowiedzi do podanych wcześniej  pytań.  Słuchanie bierne z kolei to słuchanie czegoś w tle. Nie skupiamy się na samym nagraniu, możemy w tym czasie robić zupełnie coś innego. Nasz mózg i tak będzie pracował i zapamiętywał. Początkowo będą to pojedyncze słowa, później fragmenty, a na końcu nawet całe zdania. Wszystko zależy od częstotliwości odsłuchiwania danego nagrania. Im częściej będziemy go słuchać, tym więcej z niego zapamiętamy. Słuchanie bierne ma tą zaletę, że możemy poznać i pamiętać na długo nowe słowa, a nawet całe wyrażenia w języku angielskim. To korzyść, którą otrzymujemy za friko – bez nakładu naszego czasu i zaangażowania.

Wiele różnych nagrań podzielonych tematycznie znajdziemy na stronie Listen a minute. Każde z nagrań jest dodatkowo uzupełnione kilkoma pomocniczymi ćwiczeniami. Ponadto pomocne mogą okazać się podcasty na stronie British Council.

 

  1. Oglądaj w języku angielskim (bajki, podcasty, filmy)

Oglądanie filmików w języku angielskim to jedna z najciekawszych form samodzielnej nauki angielskiego. Pomoże nam w nabyciu nowego słownictwa, osłuchaniu się z językiem oraz ćwiczeniu poprawnej wymowy. Dla osób początkujących polecam oglądanie bajek z napisami. Moimi ulubionymi są bajki Bookbox. Są to pięknie nagrane historie z morałem dla dzieci i dorosłych. Słownictwo w nich jest proste i przystępne, kwestie poszczególnych bohaterów i narratora są wypowiadane powoli, dlatego bajki są łatwe w zrozumieniu.

Dla osób bardziej zaawansowanych mogę polecić serię Word on the street przygotowaną przez British Council. Bohaterami serii jest rodzeństwo – Stephen i Ashlie, którzy razem podróżują i stawiają czoła różnym perypetiom. Nagrania video są bardzo dobrze przygotowane, do każdego nagrania jest transkrypt oraz dodatkowe ćwiczenia. Przygody Stephena i Ashlie sprawdzą się dla osób na poziomie średniozaawansowanym i wyższym.

Oglądanie seriali również może pomóc nam poszerzyć nasze słownictwo i obyć się z językiem używanym na co dzień. Więcej o serialach anglojęzycznych znajdziecie tutaj, a o nauce języka angielskiego z seriali – tu.

 

  1. Korzystaj z aplikacji, gier i kursów internetowych

Wśród najbardziej lubianych przeze mnie aplikacji do samodzielnej nauki angielskiego jest trener słownictwa pons, który daje możliwość nauki słówek przez fiszki. Fiszki musimy stworzyć sami przez wpisywanie naszych słów do tworzonej przez nas lekcji. Zabiera to trochę czasu, ale dzięki temu już się uczymy nowego słownictwa.

Kolejną, bardzo popularną aplikacją jest Duolingo, która również służy do nauki słownictwa. Uczymy się całych zdań w dwóch kierunkach – z angielskiego na polski i w drugą stronę.

Dla osób lubiących gry internetowe polecam stronę Ba Ba Dum, na której znajdziecie proste gry uczące w przyjemny sposób nowych słów wraz z wymową. Szczególnie pomocna dla osób zaczynających dopiero naukę języka angielskiego.

 

  1. Mów w języku angielskim

Wydaje mi się, że komunikacja jest najważniejsza w każdym języku obcym. Po to właśnie uczymy się języka angielskiego, żeby móc się porozumieć z innymi ludźmi na całym świecie. Zdaję sobie sprawę że mieszkając w Polsce nie mamy zbyt wielu okazji do rozmów z obcokrajowcami, może poza osobami pracującymi w firmach zagranicznych. Dlatego możemy trenować nasze zdolności komunikacyjne z innymi Polakami, którzy również mówią lub uczą się języka angielskiego. Na początku może się to wydawać trochę sztuczne, ale później może przynieść dobre efekty. Rozmawiając z inną osobą w języku angielskim automatycznie przestawiamy się na ten język. Inną opcją jest znalezienie osoby anglojęzycznej do luźnych rozmów na skypie lub coraz bardziej popularna wymiana umiejętności językowych, czyli nauka języka angielskiego w zamian za naukę innego języka obcego.

 

Mam nadzieję, że wśród tych wszystkich propozycji znajdziecie coś idealnego dla siebie i Wasza samodzielna nauka angielskiego ruszy ‚z kopyta’ 🙂

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane