Co jest potrzebne do samodzielnej nauki angielskiego?

Maj 25, 2017 Agata Pruszyńska

Nauka angielskiego nie musi odbywać się na kursie w szkole językowej, czy u lektora. W dobie Internetu i ogromnego dostępu do wiedzy możemy uczyć się angielskiego samodzielnie. Jak to zrobić, żeby nauka była przyjemna, efektywna i przynosiła oczekiwane rezultaty?

Nauka angielskiego online - blog - samodzielna nauka angielskiego

 

 1. Dobry podręcznik do samodzielnej nauki angielskiego to podstawa

Wiele osób uważa, że podręczniki są nudne i żmudne w realizacji. Faktycznie można natrafić na słabe podręczniki, z którymi nauka może być naprawdę ciężka i zniechęcająca. Na szczęście mamy również dostęp do wielu dobrych podręczników, właściwie opracowanych i przygotowanych do naszych potrzeb i poziomu językowego. Dobry podręcznik do samodzielnej nauki angielskiego powinien być napisany przez doświadczonego metodyka. W wyborze odpowiedniego dla Was podręcznika pomóc może przygotowany ostatnio na blogu ranking najlepszych podręczników do samodzielnej nauki angielskiego.

Zaletą podręczników jest to, że materiał w nich zawarty tworzy spójną całość. Uczymy się słownictwa osadzonego w tekście, ćwiczymy nowe słowa w zadaniach. Również gramatyka nawiązuje tematycznie do danej jednostki lekcyjnej. Podobnie jest z ćwiczeniami przeznaczonymi do słuchania oraz mówienia.

 

 1. Porządny słownik multimedialny

Nauka żadnego języka obcego nie obejdzie się bez dobrego słownika. Polecam słowniki multimedialne ze względu na możliwość odsłuchania wzorowej wymowy wszystkich słów oraz oszczędność czasu, który musimy poświęcić na znalezienie danego słowa. Korzystanie ze słowników papierowych jest bardziej żmudne, a wymowę możemy odczytać tylko z zapisu fonetycznego. Wiele słowników obecnie jest dostępnych zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, więc może to jest dobre rozwiązanie dla osób, które lubią książki w wersjach tradycyjnych. Inną opcją jest korzystanie z darmowych słowników internetowych.

 

 1. Solidnie przygotowany plan nauki

Rozpoczynając naukę warto przygotować sobie plan nauczania. Na kartce papieru możemy wypisać zagadnienia, których chcielibyśmy się nauczyć. Warto pomyśleć o najważniejszych zagadnieniach gramatycznych oraz słownictwie. Naukę słownictwa możemy podzielić na poszczególne kategorie tematyczne, np. ubrania, kino i rozrywka, warzywa i owoce, uczucia, środki transportu itd. Ponadto warto określić dni i godziny, w których będziemy uczyć się angielskiego. Następnie możemy rozpisać wszystkie tematy i zagadnienia na poszczególne dni. W nauce słownictwa mogą pomóc publikowane na blogu wpisy w zakładce Angielski słówka . Są one podzielone tematycznie, a ich nauka jest wspomagana wizualnie przez wykorzystanie odpowiednich zdjęć i obrazków. Z doświadczenia wiem, że nauka słówek realizowana w ten sposób przynosi bardzo dobre efekty i nie jest nudna.

 

 1. Multimedialne materiały i pomoce dydaktyczne

To ciekawe uzupełnienie naszej nauki. Możemy korzystać z profesjonalnie przygotowanych stron internetowych do samodzielnej nauki angielskiego online. Kolejnym dobrym pomysłem są anglojęzyczne portale informacyjne, na których znajdziemy najnowsze wiadomości z różnych dziedzin, takich jak m.in: polityka, gospodarka, technologia, rozrywka, kultura i sztuka. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Takie portale sprawdzą się dla osób co najmniej średnio-zaawansowanych. Inną propozycją jest oglądnie seriali anglojęzycznych koniecznie z angielskimi napisami. Więcej o skutecznej nauce angielskiego z seriali anglojęzycznych dowiecie się tutaj.

 

 1. Systematyczność

Bez systematycznej nauki nie osiągniemy żadnych postępów, dlatego tak ważne jest zaplanowanie nauki, a następnie trzymanie się ściśle naszego planu. Do samodzielnej nauki angielskiego wybierzmy pory najbardziej dogodne dla nas. Niektórzy lubią uczyć się wcześnie rano, inni z kolei późnym wieczorem. Ważne, żeby nasza nauka odbywała się regularnie, a podstępnych myśli ‘tylko dzisiaj wyjątkowo sobie odpuszczę’ należy się pozbyć jak najszybciej 🙂

 

 1. Regularne powtórki z przerobionego materiału

Powtórki są bardzo ważne w samodzielnej nauce angielskiego. Po przerobieniu danej partii materiału warto zrobić powtórkę, dzięki której utrwalimy i uporządkujemy nowo poznane słownictwo, zwroty oraz istotne zagadnienia. Powtórki pomogą nam poczuć się pewniej oraz pokażą nam efekty osiągnięte dotychczas w nauce, co może być dodatkową zachętą do dalszej nauki angielskiego.

 

O mnie

Jestem lektorem i tłumaczem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane