5 etapów skutecznej nauki języka angielskiego

Listopad 17, 2017 Agata Pruszyńska

Skuteczna nauka języka angielskiego wymaga czasu

Zanim przystąpimy do nauki języka angielskiego, musimy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz, którą powtarzam do znudzenia od kilku lat. Mianowicie, skuteczna nauka języka angielskiego to proces, który musi trwać jakiś czas. Każdy z nas uczy się w swoim indywidualnym tempie, jednak nie możemy liczyć na to, że po kilku miesiącach nauki od podstaw, 2 razy w tygodniu opanujemy język angielski na poziomie komunikatywnym. Wydaje się to takie oczywiste, jednak nadal wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Najczęściej bierze się to z tego, że chcielibyśmy szybko osiągać efekty, a przy okazji za bardzo się przy tym nie namęczyć : ) Taka jest też domena naszych czasów – żyjemy szybciej i często jesteśmy zabiegani, dlatego czasu i energii na naukę pozostaje nam niewiele. Nie bez winy jest również zalewanie rynku usług edukacyjnych cudownymi metodami i kursami, które gwarantują ekspresową naukę bez wysiłku; najczęściej bez żadnej nauki gramatyki, ponieważ ta nie cieszy się popularnością i często sprawia najwięcej problemów osobom uczącym się.

Skuteczną naukę języka angielskiego możemy podzielić na kilka części. Każda z nich powinna kształcić wszystkie aspekty językowe takie jak: mówienie, rozumienie ze słuchu, czytanie i pisanie. Na każdym etapie należy również zwracać uwagę na poprawną wymowę. Ponadto każdy etap koncentruje się mocniej na wybranym segmencie językowym, co nie znaczy, że pozostałe są mniej ważne. Jednak według mnie nadrzędną rolą każdego z etapów powinno być kształcenie umiejętności poprawnego i swobodnego mówienia.
l

Blog językowy - Nauka języka angielskiego - Skuteczna nauka języka angielskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etapy skutecznej nauki języka angielskiego

 

  1. Etap zapoznawania się z językiem (poziom początkujący – A1)

Początkowy etap skutecznej nauki języka angielskiego jest często jednym z najmilej wspominanych przez osoby uczące się. W tym czasie jesteśmy pełni pozytywnej energii i zapału. Wszystko jest nowe, a my jesteśmy gotowi i chętni na chłonięcie języka jak przysłowiowa gąbka. Poznajemy podstawy języka i cieszymy się z tego, że potrafimy sformułować najprostsze zdania, poprowadzić mini-dialogi i rozmówki sterowane, nazywać podstawowe rzeczy z naszego otoczenia (np. meble, owoce, warzywa, sprzęty itp.). Oprócz nauki słownictwa i poprawnej wymowy, nabywamy też zupełne podstawy angielskiej gramatyki, która umożliwia nam poprawne formułowanie bardzo prostych zdań.

 

  1. Etap intensywnej nauki angielskiej gramatyki i słownictwa (poziom średnio-zawansowany niższy – A2)

W tym etapie następuje właściwa nauka angielskiej gramatyki. Poznajemy inne czasy niż Present Simple i Present Continuous, uczymy się m.in.: konstrukcji gramatycznych, składni czasowników, zaimków, przyimków, czasowników modalnych i wielu innych. Wykonujemy wiele ćwiczeń gramatycznych, aby podnosić swój poziom i utrwalać zdobytą wiedzę. Wykorzystujemy również gramatykę w ćwiczeniach ustnych. Jest to kluczowy element nauki, ponieważ pozwala na praktyczne zastosowanie gramatyki w mówieniu, a to jest przecież cel, do którego dążymy rozpoczynając w ogóle naukę języka angielskiego.

Ten etap charakteryzuje się również wzmożoną nauką słownictwa. Nauka przebiega głównie z wykorzystaniem czytanek, słuchanek oraz tematyczną nauką słówek podzielonych na odpowiednie kategorie/działy. Mówienie na tym etapie koncentruje się rozmawianiu na temat przeczytanego tekstu lub odsłuchanego nagrania audio oraz na ich streszczaniu własnymi słowami.

 

  1. Etap rozumienia ze słuchu i właściwego mówienia (poziom średnio-zaawansowany – B1)

Po zdobyciu solidnych podstaw gramatycznych i poznaniu wielu nowych słów przychodzi czas na zastosowanie ich w praktyce. Na tym etapie ćwiczy się w pierwszej kolejności rozumienie ze słuchu. W tym celu możemy wykorzystywać ciekawe podcasty w języku angielskim (np. British Council, BBC Learning English, Listen a minute), słuchanki z książek do nauki języka angielskiego i wiele innych. Aby uczynić 100% użytek z tych ćwiczeń, warto również uczyć się nowych słów i zwrotów, które możemy wyłapać na nagraniach. Jest to świetny sposób na ciągłe poszerzanie naszego słownictwa. Uczymy się go z kontekstu, dlatego dużo łatwiej jest nam je zapamiętać i zastosować w mówieniu i pisaniu.
Kolejną ważną umiejętnością, którą doskonalimy na tym etapie jest mówienie. To właśnie dla tej umiejętności uczymy się języka angielskiego. Rozpoczynając naukę, celem który najczęściej chcemy osiągnąć jest swobodna komunikacja bez blokady i barier językowych. W doskonaleniu mówienia pomogą nam ciekawe, krótkie filmiki przeznaczone do nauki angielskiego. Wiele takich materiałów multimedialnych stymulujących mówienie znajdziemy na kanałach na YouTubie do nauki angielskiego oraz na stronach internetowych.

 

  1. Etap intensywnego poszerzania zasobu słownictwa (poziom średnio-zaawansowany wyższy – B2)

Rozpoczynając ten etap skutecznej nauki języka angielskiego potrafimy już poprawnie porozumiewać się prostym językiem angielskim. Codzienna komunikacja nie sprawia nam problemu. Używamy prostych słów i zwrotów, które poznaliśmy wcześniej. Przychodzi czas na intensywne poszerzanie naszego zasobu słownictwa, który pozwoli nam na bardziej precyzyjne wyrażanie naszych myśli i komunikowanie się. Będziemy również w stanie zrozumieć bardziej złożone wypowiedzi Brytyjczyków zawierające niepospolite słownictwo.

Jednym ze sposobów na naukę nowego słownictwa jest czytanie po angielsku. Najlepiej czytać to, co nas najbardziej interesuje. Wybór jest dość szeroki, ponieważ możemy zdecydować się na m.in.: readersy Penguin Readers i Oxford Bookworms Library, książki po angielsku ze słownikiem, strony internetowe przeznaczone do nauki języka angielskiego, portale informacyjne (The Guardian, The Economist, Forbes), czasopisma anglojęzyczne (English Matters, Business English Magazine).

Innym sposobem na poszerzanie zasobu słownictwa jest oglądanie krótkich filmików po angielsku, słuchanie interesujących podcastów, skrótów wiadomości, fragmentów ciekawych programów telewizyjnych. Oczywiście samo obejrzenie filmiku nie poszerzy od razu naszego zasobu słownictwa. Nowe słówka i całe zwroty warto sobie wynotować. Po jakimś czasie powinniśmy wrócić do tych notatek w celu szybkiej powtórki. Polecam również kilkukrotne oglądanie danego materiału lub słuchanie nagrania. Dzięki temu nowe słownictwo pozostanie w naszej głowie na dłużej.

 

  1. Etap swobodnej komunikacji (poziom B2/C1)

Ten etap to taka wisienka na torcie, ponieważ w pełni wykorzystuje oraz systematyzuje nabyte przez nas wcześniej umiejętności. Koncentrujemy się na szlifowaniu porozumiewania się z wykorzystaniem bardziej zaawansowanego słownictwa. Jesteśmy w stanie prowadzić dyskusje na różne tematy oraz swobodnie wypowiadać się w wielu kwestiach. Uczymy się głównie poprzez konwersacje, których dobrym uzupełnieniem jest czytanie trudniejszych tekstów, np. artykułów z anglojęzycznej prasy (The Times, The Economist, The Guardian, The Independent, Newsweek, Financial Time), książek w oryginale, publikacji anglojęzycznych itp. Ponadto oglądanie ciekawych reportaży, programów telewizyjnych czy też wywiadów również pomoże nam wzbogacić nasz leksykon. Pamiętajmy o wyborze materiałów do nauki dostosowanych do naszego poziomu językowego.

 

Na każdym z wymienionych etapów powinny być kształcone wszystkie umiejętności językowe, nie tylko te, na których dany etap koncentruje się najbardziej. Nawet na poziomie zupełnie początkującym warto już aktywizować mówienie, pomimo tego, że nasz zasób słów jest jeszcze bardzo ubogi. Na tym poziomie doskonale sprawdzą się mini-rozmówki, sterowane dialogi z odgrywaniem ról, budowanie prostych zdań i pytań po angielsku itp.

Przygotowane przeze mnie zestawienie etapów skutecznej nauki języka angielskiego bazuje na moim doświadczeniu zawodowym zdobytym w pracy lektora języka angielskiego. Jest to całkowicie subiektywne opracowanie, nie ma poparcia naukowego, dlatego należy do niego podchodzić na luzie : )

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane