Samodzielna nauka języka angielskiego od podstaw – od czego zacząć?

Lipiec 13, 2017 Agata Pruszyńska

Zdecydowana większość osób miała jakikolwiek styk z językiem angielskim w przeszłości i uczyła się go w szkole lub samodzielnie. Są też osoby, które się go nigdy nie uczyły i chciałyby rozpocząć samodzielną naukę języka angielskiego od podstaw. Jak się do niej zabrać i od czego w ogóle zacząć, aby była ona uporządkowana i dawała dobre rezultaty?

 

Blog - nauka języka angielskiego od podstaw - samodzielna nauka angielskiego

 

  1. Krok pierwszy w samodzielnej nauce języka angielskiego od podstaw – nauka słownictwa

Samodzielną naukę języka angielskiego od podstaw powinniśmy oprzeć na solidnym podręczniku przeznaczonym do nauki angielskiego. Wiem, że podręczniki często źle się kojarzą wielu osobom. Ta niechęć prawdopodobnie bierze się z naszego ułomnego systemu edukacji, gdzie często podręcznik to jedyne źródło wiedzy, która jest przekazywana w sposób suchy i monotonny, bez przełożenia na praktykę. Korzystając z podręcznika nie musimy przerabiać go od deski do deski. Możemy spokojnie wybrać tematy, które będą dla nas najbardziej przydatne i interesujące. Głównym celem korzystania z podręcznika na poziomie podstawowym jest nabycie podstawowego słownictwa zakorzenionego w kontekście, dlatego polecam przerabiać wszystkie czytanki i zadania do nich nawiązujące. Dodatkowo możemy poszerzać nasze słownictwo korzystając z książek skupiających się tylko na nauce słownictwa podzielonego tematycznie. Więcej o dobrych podręcznikach do samodzielnej nauki angielskiego dowiecie się klikając – tutaj.

 

  1. Krok drugi w samodzielnej nauce języka angielskiego od podstaw – nauka gramatyki

Kolejną ważną rzeczą jakiej uczymy się z podręcznika to podstawy gramatyczne. Ich nabycie i umiejętność zastosowania ich w praktyce to istota nauki języka angielskiego od podstaw. Bez znajomości gramatyki nie ma dobrego mówienia w języku obcym. Powtarzam to wszystkim osobom, które twierdzą, że gramatyka jest im niepotrzebna lub też nauczą się jej ze słuchu. Nie znam ani jednej osoby, która jako dorosły człowiek nauczyła się gramatyki angielskiej z seriali, filmów, czy słuchania. Chociaż takie historie słyszałam nie raz 🙂

Na początku nauka gramatyki może wydawać się żmudna i nudna, jednak gwarantuję, że ten wysiłek jest opłacalny i zaprocentuje w przyszłości. Nie ma innej metody niż przerobienie pewnej liczby zadań gramatycznych, aby wyćwiczyć sobie podstawowe konstrukcje gramatyczne. Książki do nauki gramatyki angielskiego są coraz ciekawsze, a zasady gramatyczne są w nich tłumaczone w sposób jasny i klarowny. Ćwiczenia gramatyczne możemy wykonywać sami w domu. W nauce gramatyki bardzo ważne jest również jej zastosowanie w praktyce, dlatego poznając np. nowy czas gramatyczny postarajmy się również tworzyć własne zdania i pytania w tym czasie. W końcu uczymy się angielskiej gramatyki, aby ją stosować później w mowie.

 

  1. Krok trzeci w samodzielnej nauce języka angielskiego od podstaw – systematyczność

Rozpoczynając naukę jakiegokolwiek języka obcego jesteśmy pełni entuzjazmu i chęci do nauki. Zaczynamy naukę czegoś nowego, stąd nasz zapał i  pozytywne nastawienie. Im dłużej jednak uczymy się języka angielskiego od podstaw, tym częściej dopada nas frustracja. Odnosimy wrażenie, że nasz wysiłek idzie na marne. Uczymy się nowych słów, poprawnej wymowy, poznajemy podstawy gramatyczne, a mimo tego nie potrafimy jeszcze za wiele powiedzieć w tym języku. Takie są początki nauki każdego języka obcego. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i iść dalej, a w końcu przyjdzie moment, kiedy zaczniemy swobodnie formułować nasze wypowiedzi w oparciu o poznane wcześniej słownictwo i zasady gramatyczne. Liczy się wytrwałość i systematyczność, dlatego polecam wyznaczenie sobie stałych godzin do nauki języka angielskiego w tygodniu.

 

Wszystkie wymienione powyżej kroki do samodzielnej nauki języka angielskiego od podstaw powinny być stosowane równolegle.  Podsumowując, do naszej nauki potrzebujemy rzetelnego podręcznika do nauki angielskiego oraz dobrej książki do nauki angielskiej gramatyki. Nie obędzie się również bez pozytywnego nastawienia, dużej dawki motywacji i systematyczności. Dla osób jeszcze bardziej ambitnych polecam również książkę do nauki samego słownictwa podzielonego na poszczególne zagadnienia tematyczne.

Więcej o samodzielnej nauce angielskiego dowiecie się klikając tutaj.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane