Podręczniki do nauki języka angielskiego biznesowego

Sierpień 8, 2017 Agata Pruszyńska

Kurs angielskiego biznesowego powinien odbywać się w oparciu na rzetelnym i dobrze przygotowanym pod względem metodycznym podręczniku wiodącym. Zdecydowana większość podręczników do nauki języka angielskiego biznesowego odznacza się:

  • uporządkowanym planem nauczania,

  • ciekawymi artykułami ze znanych i cenionych czasopism branżowych,

  • ćwiczeniami pomagającymi w rozbudowywaniu zasobu słownictwa biznesowego,

  • interesującymi nagraniami audio.

Dzisiejszy ranking obejmuje 5 moich ulubionych podręczników do nauki angielskiego biznesowego. Mam nadzieję, że krótka charakterystyka przybliży Wam wartość merytoryczną każdego z nich.
Blog językowy - Angielski biznesowy - Podręczniki do nauki angielskiego biznesowego

 

5 najlepszych podręczników do nauki angielskiego biznesowego

 

  1. Market Leader, autorzy: David Cotton, David Falvey, Simon Kent, Nina O’Driscoll, wydawnictwo Pearson

Seria Market Leader jest dostępna na pięciu poziomach zaawansowania – od poziomu podstawowego (A1/A2) do poziomu zaawansowanego (C1). Podręczniki zostały opracowane we współpracy z wiodącym branżowym portalem informacyjnym – Financial Times. Książki wykorzystują oryginalne artykuły pochodzące ze stron Financial Times, dlatego zapewniają ciekawe opracowania tematów oraz wiedzę z pierwszej ręki. Tematyka podręczników obejmuje m.in.: rynki finansowe, fuzje, marketing, zarządzanie zasobami ludzkimi.

 

  1. Intelligent Business, autorzy: Irene Barrall, Christine Johnson, Tonya Trappe, Graham Tullis, wydawnictwo Pearson

Kurs Intelligent Business obejmuje również 5 poziomów językowych poczynając od podstawowego, a na zaawansowanym kończąc. Przy opracowywaniu podręczników autorzy skorzystali z pomocy renomowanego czasopisma The Economist. Ta współpraca pozwoliła stworzyć ciekawy podręcznik obfitujący w wiele czytanek i powiązanych z nimi ćwiczeń rozwijających biznesowe słownictwo. Nie zabrakło również sekcji przeznaczonych na ćwiczenie rozumienia ze słuchu oraz umiejętności wypowiadania się.

 

  1. The Business 2.0, autorzy: John Allison, Paul Emmerson, wydawnictwo Macmillan

Podręczniki z tej serii wydawnictwa Macmillan obejmują cztery poziomy zaawansowania: B1, B1+, B2, C1. Według mnie nauka języka angielskiego biznesowego ma największy sens właśnie od poziomu B1 wzwyż. Na niższych poziomach można wprowadzać jedynie elementy języka biznesowego, ponieważ nauka odbywa się nadal głównie wokół języka ogólnego (General English). Przydatną rzeczą są mini sekcje ‘Internet research’, które zachęcają kursantów do poszukiwania informacji na temat zadanego problemu w Internecie i przygotowaniu krótkiej wypowiedzi na ten temat. Sekcja ‚Internet research’ zawsze nawiązuje do omawianego właśnie w książce tematu. Może być wykorzystana jako mini zadanie domowe, co pozwoli na kolejnych zajęciach poprowadzić ciekawe dyskusje z udziałem całej grupy kursantów.

 

  1. New Insights into Business, autorzy: Graham Tullis, Tonya Trappe, wydawnictwo Longman

Kurs obejmuje tylko jeden poziom zaawansowania – B1+. Książka skupia się na takich zagadnieniach jak m.in.: struktura firmy, proces rekrutacyjny, handel detaliczny, franczyza, style zarządzania, rynek papierów wartościowych, handel zagraniczny, marketing, fuzje i przejęcia. Książka ma na celu zaznajomienie uczestnika kursu z najważniejszym słownictwem biznesowym. Poza tym kształci umiejętności rozumienia ze słuchu, pisania oraz mówienia.

 

  1. Business English Handbook, autorzy: Paul Emmerson, wydawnictwo: Macmillan

Książka jest przeznaczona dla osób zaawansowanych (B2/C1) i skupia się głównie  na rozbudowywaniu słownictwa biznesowego. Celem książki jest również wyjaśnienie najważniejszych definicji w sposób jak najbardziej przystępny i ciekawy dla osoby uczącej się. Do nauki słownictwa książka wykorzystuje opracowane mapy myśli oraz szereg ćwiczeń utrwalających przerobiony materiał. Książka jest podzielona na trzy główne sekcje: zagadnienia biznesowe, skuteczną komunikację oraz ćwiczenia na rozumienie ze słuchu. Zagadnienia biznesowe obejmują m.in.: rynki finansowe, księgowość, zarządzanie operacyjne, proces produkcji i dystrybucji, strukturę korporacyjną, zasoby ludzkie, gospodarkę krajową i światową. Dział poświęcony skutecznej komunikacji kształci umiejętności przedstawiania danych, wygłaszania prezentacji, prowadzenia dyskusji. Z kolei ćwiczenia na rozumienie ze słuchu to wywiady z dyrektorami, menedżerami i innymi pracownikami dużych międzynarodowych firm.

 

Każdy z wymienionych powyżej podręczników do nauki angielskiego biznesowego porusza najważniejsze tematy z zakresu języka biznesu. Książki te odznaczają się bardzo podobną strukturą i kształcą wszystkie umiejętności językowe takie jak: czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie. Podręczniki poruszają również wybrane zagadnienia gramatyczne, z których korzysta się najczęściej w obszarze angielskiego biznesowego. W każdym podręczniku znajdują się również tzw. case studies, które symulują sytuacje biznesowe takie jak  np. negocjacje, spotkania zarządu, spotkania handlowe itd. Uczestnicy mają przydzielone role i aktywnie biorą udział w dyskusjach. Również sekcje poświęcone ćwiczeniu biznesowych form wypowiedzi pisemnej (listy, raporty, memoranda) znajdziemy w każdym z tych podręczników.

 

 

Literatura uzupełniająca w nauce angielskiego biznesowego

Dla osób posiadających niedosyt słownictwa biznesowego lub chcących uporządkować swój zasób słów proponuję jedną z tych pozycji:

– Business Vocabulary in Use, autor: Bill Mascull, wydawnictwo Cambridge University Press,

Essential Business Vocabulary Builder & Business Vocabulary Builder, autor: Paul Emmerson, wydawnictwo: Macmillan

W obu powyższych pozycjach nauka słownictwa jest podzielona tematycznie na poszczególne zagadnienia. Każda jednostka lekcyjna składa się z wprowadzania, w którym są wyjaśnione najważniejsze definicje oraz z ćwiczeń sprawdzających wiedzę. Książki są przeznaczone dla osób na poziomie średnio-zaawansowanym i wyższym.

 

Jeżeli jesteście zainteresowani nauką angielskiego biznesowego, to zapraszamy Was do zakładki – Angielski biznesowy. Znajdziecie tam różne zagadnienia z obszaru języka angielskiego biznesowego.

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane