Gotowa lekcja angielskiego dla średnio zaawansowanych – York (B1/B2)

Październik 9, 2022 Agata Pruszyńska

W poprzedniej gotowej lekcji Ashlie i Stephen odwiedzili skate park, gdzie Stephen doznał urazu. Na szczęście nic poważnego się nie stało, jednak kolejne jego perypetie doprowadziły do złamania nogi i urazu głowy. Przy tej okazji mogliśmy wspólnie zobaczyć jak działa brytyjski odpowiednik polskiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dodatkowo zapoznaliśmy się bliżej z pracą ratowników medycznych. Cała gotowa lekcja jest dostępna w tym wpisie – Gotowa lekcja – Hospital.

Dzisiejsza tematyka będzie spokojniejsza, ponieważ czekają nas wykopaliska archeologiczne w Yorku. Gotową lekcję polecam osobom na poziomie średnio zaawansowanym (B1) oraz średnio zaawansowanym wyższym (B2). Sprawdzi się idealnie w samodzielnej nauce angielskiego, ale nie tylko – również na lekcjach angielskiego z kursantami.

 

Nauka angielskiego online - Gotowe lekcje angielskiego - York - Samodzielna nauka angielskiego

 

Gotowa lekcja angielskiego – York

Tym razem Ashlie i Stephen wybierają się do Yorku położonego na północy Anglii z zamiarem wykonania prac archeologicznych. Stephen chce wypróbować swój nowy prezent – wykrywacz metali (a metal detector). York jest znany ze swojej historii. Stephen chce znaleźć prawdziwy skarb – stary miecz lub starożytną monetę. Ashlie jest realistką i uważa, że Stephen szybko znudzi się nową zabawką, a zamiast prawdziwego skarbu znajdzie prędzej starą puszkę 🙂 Przed nimi długa podróż do York, zabierają ze sobą kalosze (wellies = wellingtons), o których nie można zapomnieć wybierając się na wykopalisko 🙂

Gdy dojeżdżają do York, wybierają się do jednego ze sklepów, który zajmuje się sprzedażą historycznych przedmiotów. Po krótkiej rozmowie ze sprzedawcą Stephen postanawia kupić Ashlie pierścionek, który bardzo jej się podoba, ale w jej opinii jest za drogi. Ashlie ma ochotę na dalsze zakupy, ale Stephen ma inne plany – muzeum Wikingów. Ashlie nie jest zachwycona tym pomysłem, ale Stephenowi wycieczka do muzeum bardzo się podoba. Jest zafascynowany atmosferą tamtych czasów. Następnie Ashlie i Stephen zapisują się na prace wykopaliskowe. Niestety Stephen nie będzie mógł używać swojego wykrywacza metali, a prace wykopaliskowe zaczynają się o 7:00 rano.

Następnego dnia Stephen jest gotowy do prac wykopaliskowych, z kolei Ashlie potrzebuje więcej czasu, żeby wziąć prysznic i napić się kawy, dlatego postanawia dołączyć do Stephena w sesji popołudniowej, która zaczyna się o 12:00. Stephen zgłasza się z samego rana na wykopalisku archeologicznym i za pomocą łopatki zeskrobuje warstwę po warstwie ziemi w poszukiwaniu czegoś wartościowego. To czasochłonne zajęcie wymagające wiele cierpliwości. Później do Stephena dołącza Ashlie i również zaczyna poszukiwać cennych rzeczy. Jednak w międzyczasie gubi pierścionek, który dzień wcześniej kupił jej Stephen. Po chwili pierścionek znajduje dwóch mężczyzn prowadzących prace wykopaliskowe niedaleko Ashlie i Stephena.

W drugiej części gotowej lekcji dziennikarka Amandeep podróżuje barką do Yorku. W przeszłości był to jeden z lepszych sposobów na podróżowanie. Rzeki i kanały odegrały kluczową rolę w Anglii podczas Rewolucji Przemysłowej (Industrial Revolution). Barki zastępowały wtedy dzisiejsze ciężarówki i przewoziły węgiel z kopalni do fabryk oraz rozwoziły gotowe produkty po całym kraju. Obecnie używane są w celach rekreacyjnych, a wiele kanałów stało się miejscami, w których powstały kawiarenki, restauracje i galerie sztuki.
Amandeep zwiedza Narodowe Muzeum Kolei (National Railway Museum) oraz nietypowe muzeum, które tworzy ulica z przeszłości z czasów wiktoriańskich. Tam też rozmawia z przewodniczką przebraną w strój z minionej epoki.

 

Gotowa lekcja angielskiego – struktura i konspekt

Dzisiejsza gotowa lekcja składa się z dwóch głównych części:

  1. Część pierwsza – pobyt Ashlie i Stephena w Yorku,

  2. Część druga – reportaż na temat dziedzictwa po czasach Rewolucji Przemysłowej.

Część pierwsza składa się z dwóch krótkich filmików, na podstawie których przygotowujecie krótkie streszczenie na temat tego, co się wydarzyło w Yorku. Do każdego filmiku dołączone są pytania pomocnicze, które powinny ułatwić Wam uporządkowanie Waszego krótkiego opowiadania.

Część druga to już jeden filmik i do niego również dołączone są pytania pomocnicze, które pomogą Wam przygotować wypowiedź ustną. Jeżeli uczycie się w pojedynkę, to polecam nagrywanie Waszych wypowiedzi na dyktafon. Później możecie je sobie na spokojnie odsłuchać i nawet wyłapać swoje własne błędy. Nie ma lepszej metody niż nauka na własnych błędach 🙂

Na końcu konspektu zamieściłam również krótki słowniczek z najważniejszymi słówkami i całymi zwrotami.

Konspekt do gotowej lekcji znajdziecie tutaj – York.

 

Udanej nauki angielskiego online i do zobaczenia w kolejnej gotowej lekcji 🙂

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane