Jak pokonać zastój w nauce języka angielskiego?

Listopad 24, 2017 Agata Pruszyńska

Osoby uczące się języka angielskiego muszą pokonać dość długą drogę zanim osiągną założony cel. Ten cel może się różnic w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Najczęściej dążymy do opanowania języka angielskiego na poziomie co najmniej komunikatywnym. Taki stopień zaawansowania (średnio-zaawansowany) umożliwia nam swobodną komunikację w języku angielskim na co dzień.

W  nauce języka angielskiego osoby uczące się bardzo często doświadczają na swojej drodze uczucia zwątpienia i stagnacji językowej. W ostatnim moim wpisie mieliście okazję przeczytać o 5 etapach skutecznej nauki języka angielskiego. Zastój w nauce może nastąpić w różnym momencie. Najczęściej jest to to etap intensywnej nauki gramatyki i słownictwa (przechodzenie z poziomu A2 na poziom B1) lub etap nauki bardziej zaawansowanego słownictwa (przechodzenie z poziomu B1 na poziom B2).

Blog językowy - nauka języka angielskiego - Zastój w nauce języka angielskiego

Przyczyny stagnacji w nauce języka angielskiego

Im dłużej się uczymy języka angielskiego, tym bardziej jesteśmy narażeni na zmęczenie i znużenie. Rzadko zdarza się, żeby osoby dopiero rozpoczynające naukę angielskiego, już na początku odczuwały zniechęcenie. Oczywiście mam tutaj na myśli osoby, który naprawdę zależy na nauczeniu się tego języka. Bardzo często początki są bardzo mile wspominane przez osoby uczące się. Dla wielu osób nauka języka angielskiego od podstaw jest ciekawą przygodą, której efekty są dość szybko widoczne. Problemy z zaangażowaniem i wypaleniem językowym zaczynają się później.

Pierwsze zniechęcenie może nas dopaść, gdy przechodzimy z poziomu A2 na poziom B1. Wtedy uczymy się wielu różnych konstrukcji gramatycznych, poznajemy coraz więcej czasów gramatycznych i wiele innych zagadnień. Ponadto poszerzamy nasze słownictwo. Te elementy nauki wymagają wykonywania wielu ćwiczeń pisemnych i ustnych. Jest to okres intensywnej pracy. Słownictwa uczymy się tematycznie (np. zdrowie, przymiotniki opisujące ludzi, jedzenie, zakupy, transport, podróże, czas wolny itd.). Poznajemy wiele nowych słów, do których wracamy po jakimś czasie, aby je powtórzyć i utrwalić. Mimo tego, że wiele się uczymy, to jeszcze nie używamy nowej wiedzy w 100% w praktyce, czyli w mówieniu. Napełniamy naszą głowę ogromną dawką nowości, na zastosowanie których przyjdzie dopiero czas.

Kolejny możliwy zastój w nauce języka angielskiego czeka na nas po osiągnięciu poziomu średnio-zaawansowanego (B1), kiedy zmierzamy już w stronę poziomu średnio-zaawansowanego wyższego. Na tym etapie jesteśmy już w stanie komunikować się z innymi bez większych przeszkód. Poruszamy się w obrębie prostych słów i wyrażeń, ale nie mamy problemów z mówieniem. Właściwie podstawowy cel został przez nas już osiągnięty. Umiemy porozumiewać się w języku angielskim. Często jednak chcielibyśmy iść dalej i wejść na poziom pozwalający na wypowiadanie się w języku angielskim na dowolny temat. Dodatkowo zależy nam na rozumieniu trudniejszych wypowiedzi native speakerów, nagrań audio, wywiadów, anglojęzycznej prasy i książek itd. Ponadto chcemy zdobyć większą płynności językową i większą swobodę w wyrażaniu naszych myśli po angielsku. Wszystkie te cele sprowadzają się do intensywnego poszerzania naszego zasobu słownictwa. Zniechęcenie na tym etapie może wynikać z tego, że początkowo ciężko jest nam stosować bardziej wyszukane słownictwo, ponieważ już przyzwyczailiśmy się do używania prostszych słów. Niby uczymy się nowych słów, ale co z tego, skoro do głowy przychodzą nam zawsze te prostsze w pierwszej kolejności. Ponadto nauka na tym etapie wydaje się wolniejsza. Znając już wiele np. czasowników, nauka kilku nowych, bardziej wyszukanych, nie robi na nas już takiego wrażenia.

 

Co robić, gdy dopada nas wypalenie i zniechęcenie w nauce języka angielskiego?

 

  1. Wprowadź różnorodność w stosowanych materiałach dydaktycznych

Zniechęcamy się w nauce, gdy nie widzimy żadnych postępów albo przynajmniej tak nam się wydaje. Być może jesteśmy już znużeni i zmęczeni uczeniem się, a w dodatku wpadamy w rutynę, która męczy nas coraz bardziej. W takim wypadku naszą niemoc językową przełamać może większa różnorodność materiałów, z których korzystamy. Jeżeli uczysz się tylko z podręczników, to może warto pomyśleć o jakiś ciekawych materiałach multimedialnych, anglojęzycznych czasopismach lub książkach? Jeszcze nigdy wybór nie był tak szeroki jak teraz. Czeka na nas m.in. mnóstwo interesujących stron internetowych do nauki języka angielskiego, podcastów, kanałów na YouTube, aplikacji na telefon. W nauce języka angielskiego dobrze sprawdzają się adaptowane autentyczne materiały z anglojęzycznej prasy, telewizji i radia. Inne podejście do nauki może dać nam szansę na spojrzenie z innej perspektywy na naszą dotychczasową naukę języka angielskiego. Być może dzięki temu znajdziemy bardziej skuteczne sposoby i metody uczenia się.

 

  1. Zmień nauczyciela języka angielskiego

Niestety czasem przyczyna naszego zastoju tkwi gdzie indziej. Czasami możemy mieć pecha i trafić po prostu na słabego nauczyciela. Jeżeli nie widzisz postępów w nauce, a uczęszczasz na zajęcia indywidualne i chcesz się uczyć, to dużą winę za ten stan ponosi Twój nauczyciel. Dobry lektor w pierwszej kolejności nie powinien pozwolić, żebyś znalazł się w fazie zastoju językowego. Jeżeli jednak tak się stanie, to powinien zrobić wszystko, żeby Ci z tym pomóc.

 

  1. Bądź systematyczny i wytrwały

Nie poddawaj się łatwo. Walcz z dopadającym Cię zniechęceniem. Pomóc może Ci uświadomienie sobie, że to tylko taki okres, który trzeba ‘wziąć na przetrzymanie’. On minie i na nowo będziesz mógł się cieszyć nauką. Ponadto, jak już go pokonasz, to będziesz miał ogromną satysfakcję, że dałeś radę i się nie poddałeś. W fazie zniechęcenia trzymaj się zaplanowanego czasu w tygodniu na naukę języka angielskiego. Nie odpuszczaj i pamiętaj, że sukcesy w nauce języków obcych, odnoszą najwytrwalsi i najbardziej systematyczni.

 

  1. Uświadom sobie, że nauka języka angielskiego jest procesem

Tak, nauka języka angielskiego wymaga całkiem sporo czasu. Pomimo tego, że jedni uczą się nieco szybciej niż inni, to nigdzie nie znajdziemy osoby, która opanowałaby język angielski w tydzień lub miesiąc. Pomijam przypadki geniuszy o nadzwyczajnych umiejętnościach intelektualnych. Dlatego nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych ambicji, co do nauki języka angielskiego. Nie możesz oczekiwać od siebie, że nauczysz się języka w bardzo krótkim czasie. To zwyczajnie niemożliwe.

 

  1. Nagradzaj siebie za najmniejsze sukcesy

Postaraj się cieszyć z każdego nowo poznanego słowa, wyrażenia. To znak, że jednak idziesz w dobrym kierunku. Może chwilowo powoli, ale jednak ciągle do przodu. Po opanowaniu wyjątkowo trudnej dla Ciebie części materiału, pomyśl o jakiejś nagrodzie dla siebie. Może to być drobna rzecz (np. spacer, ulubiona potrawa, gorąca czekolada), która sprawi Ci radość.

 

  1. Może warto spróbować aktywności fizycznej?

Wysiłek fizyczny ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Wtedy oczyszczamy nasz umysł, dotleniamy się i wyłączamy myślenie. Wprowadzenie jakiejkolwiek aktywności fizycznej może pomóc nam pokonać fazę zastoju. Sport sprawia, że możemy odreagować, a po wysiłku fizycznym czujemy się dużo lepiej, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci skupić się na przyswajanej wiedzy i doskonaleniu Twoich umiejętności językowych. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że to rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku osób, które po prostu nie lubią sportu lub nie mają na niego czasu.

 

W fazie zastoju nie dajcie sobie wmówić, że nie jesteście wystarczająco zdolni lub że nie macie talentu do języka angielskiego. To nieprawda. Kluczem do sukcesu jest wytrwałość, systematyczność i umiejętność utrzymania motywacji na w miarę stałym poziomie. Życzę Wam, żeby stagnacja językowa nigdy Was nie dopadła. A jeśli już tak się stanie, to mam nadzieję, że przedstawione powyżej sposoby pomogą Wam w jej pokonaniu.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane