Darmowe materiały do nauki języka angielskiego dla nauczycieli i uczniów

Październik 28, 2017 Agata Pruszyńska

Darmowe materiały dla nauczycieli języka angielskiego 

Ostatnio udało mi się znaleźć świetną stronę internetową – National Geographic Learning, na której znalazłam mnóstwo darmowych materiałów i gotowych konspektów do nauki języka angielskiego. Materiały mogą być wykorzystywane zarówno w samodzielnej nauce angielskiego, jak i na zajęciach prowadzonych przez lektora. Część materiałów wypróbowałam już na moich lekcjach i spotkały się z dużym zainteresowaniem moich kursantów.

Sama strona internetowa w pierwszej kolejności promuje całą serię podręczników ‘Life’ wydawnictwa National Geographic Learning. Jednak poza próbkami podręczników, znajdziemy na niej również bardzo wiele ciekawych materiałów przeznaczonych dla nauczycieli języka angielskiego. Materiały są dostępne do pobrania dla każdego i są w pełni darmowe.

Strona zawiera m.in.:

Z wymienionych powyżej materiałów na największą uwagę zasługują Business Writing Worksheets oraz Ready-made Lessons. Nie są one powiązane z treściami zawartymi w podręcznikach ‘Life’, dlatego mogą być wykorzystywane zupełnie niezależnie.

 

Ready-made lessons

Każda gotowa lekcja składa się z:

 • czytanki, którą możemy odsłuchać w formacie mp3,

 • zadań sprawdzających rozumienie tekstu czytanego (reading comprehension),

 • dodatkowych zadań leksykalno-gramatycznych.

Wszystkie zadania są dostępne online. Istnieje również możliwość pobrania całego konspektu lekcji zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela, wraz z nagraniem mp3. Tematyka lekcji jest niebanalna i dotyczy interesujących miejsc na Ziemi, podróży, przyrody oraz ciekawostek z codziennego życia człowieka. Gotowe lekcje są dostępne na trzech poziomach nauczania:

– podstawowym (Beginner/Elementary),
– średnio-zaawansowanym (Pre-intermediate/Intermediate),
– zaawansowanym (Upper-intermediate/Advanced).

Poniżej znajduje się przykładowy fragment gotowej lekcji:

Blog językowy - gotowa lekcja do nauki języka angielskiego dla nauczycieli

 

Business Writing

Materiały przeznaczone do ćwiczenia pisania różnych form korespondencji biznesowej są dostępne na 4 poziomach nauczania:

 • średnio-zaawansowanym niższym (Pre-intermediate)

 • średnio-zaawansowanym (Intermediate)

 • średnio-zaawansowanym wyższym (Upper-intermediate)

 • zaawansowanym (Advanced)

Każdy poziom nauczania obejmuje 12 jednostek lekcyjnych. Każda jednostka lekcyjna zawiera konspekt dla nauczyciela oraz kartę pracy ucznia do pobrania. Poszczególne lekcje omawiają najważniejsze formy wypowiedzi pisemnej, które są stosowane na co dzień w biznesie. Ponadto wśród nich znajdziemy również tematykę poświęconą: interpunkcji, komunikacji wewnętrznej w firmie, często stosowanym skrótom, językowi formalnemu i nieformalnemu. W mojej ocenie zadania są przygotowane w ciekawy sposób. Umiejętnie zaznajamiają ucznia z danym rodzajem wypowiedzi pisemnej oraz charakterystycznymi dla niej zwrotami i wyrażeniami.

Struktura każdej lekcji jest do siebie podobna i obejmuje:

– pytania wprowadzające do danego tematu,

wskazówki dotyczące pisania konkretnej formy wypowiedzi pisemnej (język, styl, format),

– przykładową, wzorcową formę wypowiedzi pisemnej,

zadania poszerzające zasób słownictwa i wyrażeń typowych dla danej formy (np. raportu wewnętrznego, memorandum, notatki służbowej),

zadanie pisemne oparte na informacjach o danej firmie, kontrahencie, sytuacji biznesowej.

Korzystając z gotowych materiałów mamy możliwość nauczenia się, jak poprawnie pisać najważniejsze rodzaje korespondencji biznesowej. Zaliczamy do nich m.in.:

 1. raport wewnętrzny (internal report),

 2. raport finansowy (financial report),

 3. zapytanie (enquiry),

 4. złożenie zamówienia (placing an order),

 5. memorandum (memo),

 6. formalne zaproszenie (formal invitation),

 7. list intencyjny (letter of intent),

 8. list z zażaleniem/skargą (letter of complaint)

 9. list z przeprosinami (letter of apology),

 10. ocenę wyników firmy (company performance appraisal),

 11. protokół spotkania (meeting minutes),

 12. przypomnienie o zaległej płatności (payment reminder),

 13. newsletter firmowy (company newsletter).

Poniżej znajduje się fragment przykładowego materiału:

Blog językowy - darmowe materiały do nauki języka angielskiego dla nauczycieli

 

Mam nadzieję, że zaprezentowane materiały Wam się spodobają, i że z przyjemnością z nich skorzystacie na swoich lekcjach języka angielskiego. Materiały są adresowane zarówno do nauczycieli języka angielskiego, jak i osób uczących się samodzielnie, dlatego nie ma żadnych ograniczeń w ich użytkowaniu.

Jeżeli będziecie mieli okazję z nich skorzystać, to zapraszam serdecznie do dzielenia się swoimi wrażeniami w komentarzach : ) Będzie mi bardzo miło poczytać o Waszych odczuciach na temat tych materiałów i gotowych lekcji.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane