Postanowienia noworoczne – poprawiamy znajomość języka angielskiego

Grudzień 31, 2017 Agata Pruszyńska

Rozpoczęcie Nowego Roku kojarzy się ze zmianami w naszym życiu. Coś magicznego jest w postanowieniach noworocznych, że tak bardzo je lubimy. Już nieco gorzej jest z ich dotrzymaniem. Najczęściej udaje nam się wytrwać przez krótki czas, jeśli w ogóle 🙂 Z każdym Nowym Rokiem jest jednak nadzieja, że tym razem będzie inaczej. Postanowienia noworoczne różnią się w zależności od osoby i jej zainteresowań. W końcu każdy z nas jest inny i ma różne potrzeby w danym czasie. Jeżeli lubicie postanowienia noworoczne, to proponuję dorzucić do nich chociaż jedno postanowienie związane z językiem angielskim. Wydaje mi się, że klucz do osiągnięcia sukcesu to szczegółowo sprecyzowane, drobne i wykonalne zmiany noworoczne. Nie przesadzajmy również z ich liczbą. Kilka postanowień w zupełności wystarczy, a nawet możemy ograniczyć się tylko do jednego.

 

Blog językowy - Skuteczna nauka języka angielskiego - Postanowienia noworoczne

 

 

Jak skutecznie dotrzymać postanowienia noworocznego?

Unikajmy bardzo ogólnych postanowień i mało racjonalnych, ponieważ te są one z góry skazane na porażkę. Zamiast górnolotnego zamiaru nauczenia się języka angielskiego w rok, warto zdecydować się na coś bardziej realistycznego, np. na poprawienie znajomości języka angielskiego o jeden poziom językowy. To również ambitne zadanie, ale jak najbardziej wykonalne w przeciwieństwie do tego pierwszego.

Kolejny krok to szczegółowe zaplanowanie tego, jak dane postanowienie zrealizuję. Warto przygotować sobie cały plan nauki wraz ze wszystkimi potrzebnymi pomocami dydaktycznymi, takimi jak: książki, wybrana strona internetowa do nauki języka angielskiego, kanał na YouTube itd. Tylko nie przesadzajcie z nadmiarem materiałów, ponieważ łatwo się w tym pogubić. Ograniczcie się do dwóch, góra trzech różnych źródeł.

Następnie przechodzimy do planowania naszej nauki z kalendarzem, w którym wybieramy konkretne dni i godziny, w których będziemy się uczyć. Zróbcie to koniecznie, jeśli myślicie na poważnie o dotrzymaniu Waszego postanowienia noworocznego.

Postanowienia nie muszą być aż tak ambitne, jak to powyżej. Dostosujcie noworoczną zmianę do własnych możliwości i wolnego czasu, który jesteście w stanie wygospodarować na ich realizację. Małe zmiany też mają znaczenie i z pewnością zostaną zauważone. Potraktujcie je jako coś pozytywnego, a nie konieczność wyrzeczenia się czegoś. Mniejsze cele łatwiej osiągnąć i mamy dużo większe szanse na ich skuteczne wprowadzenie w nasze życie. To może doprowadzić do efektu domina, czyli jedna mała zmiana pociągnie za sobą kolejną i kolejną. Tego właśnie Wam gorąco życzę w Nowym Roku!

 

8 pomysłów na noworoczne postanowienie z językiem angielskim

 

  1. Przeczytam książkę w języku angielskim

Książkę, a nie książki? – Tak! Małe postanowienie, ale zdecydowanie realistyczne i wykonalne. Jeśli nam się uda, to prawdopodobnie sięgniemy po kolejną i to jeszcze w tym samym roku. Będziemy mieć również dużą satysfakcję z tego, że nam się powiodło. Unikniemy poczucia frustracji, porażki i utraty wiary w siebie; czego często doświadczamy, gdy nie spełnimy dużego wyzwania, takiego jakim jest np. czytanie jednej książki anglojęzycznej na miesiąc.

Co zatem warto przeczytać? Wybór odpowiedniej pozycji zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Sporą popularnością cieszą się ostatnio kryminały, fantastyka i komiksy.

Jeżeli chodzi o poziom językowy książek, to do wyboru mamy książki w oryginale oraz lektury uproszczone. Po książki napisane w oryginale mogą z pewnością sięgnąć osoby z zaawansowaną znajomością języka angielskiego. Dla osób na niższym poziomie zaawansowania idealne będą lektury uproszczone w języku angielskim. Do popularnych readersów należą Penguin Readers i Oxford Bookworms Library. Książki Penguin Readers możemy wybrać na jednym z siedmiu poziomów, poczynając od poziomu easystarts a kończąc na poziomie advanced. Wśród różnych pozycji znajdziemy wiele znanych i lubianych powieści dla młodzieży i dorosłych. Moimi ulubionymi książkami, do których mam nadal ogromny sentyment są m.in.: Mały Książę, Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Sherlocka.

 

  1. Będę uczyć się nowych słówek przynajmniej raz w tygodniu

W osiągnięciu tego celu z pomocą przychodzą nam różne metody nauki słówek oraz różne aplikacje na telefon do nauki języka angielskiego. Osobiście polecam mapy myśli opracowywane samodzielnie, najlepiej na kartce papieru. Przygotowując taką mapę już się uczymy i ćwiczymy również pisownię. Dobrze sprawdzają się również fiszki, które możemy przygotować samodzielnie lub kupić. Jeżeli nie jesteście fanami stosunkowo nowych sposobów ułatwienia sobie nauki słownictwa, możecie się uczyć tradycyjnie, czyli na pamięć. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest ważne jaką metodą będziecie się uczyć. Istotne jest, aby dana metoda Wam odpowiadała i była dla Was skuteczna. Wtedy bez problemu spełnicie swoje postanowienie. Więcej na ten temat poczytacie tutaj – metody nauki słówek.

 

  1. Będę regularnie śledzić wybrany fanpage do nauki języka angielskiego

Jeden fanpage w zupełności wystarczy. Najczęściej posty na takich stronach są publikowane codziennie, a nawet częściej, dlatego możemy liczyć na stałą dawkę nowej wiedzy lub bardzo potrzebnych i przydatnych powtórek. Interesujące propozycje znajdziecie na tej liście fanpage’y do nauki angielskiegoPamiętajcie również o włączeniu funkcji obserwowania i wyświetlana powiadomień w aktualnościach jako pierwsze. Więcej o tym znajdziecie również we wspomnianym powyżej linku.

 

  1. Zasubskrybuję ciekawy kanał do nauki języka angielskiego na YouTube

I oczywiście będę go regularnie odwiedzać 🙂 Dobrych kanałów na YouTube do nauki języka angielskiego nie brakuje. Każdego roku obserwuję, że przybywa ich coraz więcej. To dobra wiadomość, ponieważ mamy większy wybór. Kilka pomysłów znajdziecie tutaj – 9 kanałów do nauki języka angielskiego na YouTube. Polecam również robienie własnych notatek z poszczególnych nagrań. Wtedy wiedza pozostanie z Wami na dłużej, a również powtórki będą łatwiejsze.

 

  1. Będę czytać jeden artykuł anglojęzyczny na tydzień

W zależności od naszych zainteresowań, możemy skusić się na wybrane branżowe czasopismo w języku angielskim (np. modowe, motoryzacyjne, kulinarne itp.) lub bloga anglojęzycznego. W sieci znajdziecie również wiele ciekawych portali informacyjnych, takich jak m.in.: The Guardian, The Telegraph, Independent.

Dla osób zainteresowanych tematyką uniwersalną  dotyczącą luźnych tematów związanych z kulturą, sposobami spędzania czasu wolnego, podróżami, sprawami językowymi itp., sprawdzi się dwumiesięcznik English Matters.

Osoby zainteresowane językiem angielskim biznesowym mogą sięgnąć po Business English Magazine, w którym poruszane są tematy związane z m.in.: nowinkami ze świata biznesu, zarządzaniem, trendami w biznesie, najciekawszymi miejscami na świecie, technologią stosowaną w nowoczesnych przedsiębiorstwach, sylwetkami wpływowych osób.

 

  1. Wysłucham ciekawego audiobooka

Dla tych, którzy wolą słuchać niż czytać, polecam audiobooki. Wiele różnych inspiracji znajdzie na tych stronach:

 

  • English e-books => Strona zawiera wiele różnych pozycji podzielonych na kilka poziomów językowych. Dzięki temu zarówno osoba początkująca, jak i bardziej zaawansowana, znajdzie coś dla siebie. Ze strony można pobrać audiobooka, jak i e-booka. Wszystkie są dostępne całkowicie za darmo.

 

  • ESL – bits => Na stronie znajdziecie mnóstwo klasycznych powieści i opowiadań w formie audiobooków. Dla osób, które chcą posłuchać czegoś krótszego polecam krótkie opowiastki (short stories) oraz artykuły o tematyce uniwersalnej, dotyczące m.in. współczesnej kultury, biznesu, polityki, rozrywki, technologii itp. Artykuły są podzielone na dwa poziomy: poziom średnio-zaawansowany (intermediate) i zaawansowany (advanced). Nagrania możemy odsłuchać w wolniejszym tempie oraz szybszym.

 

  1. Poprawię organizację wolnego czasu, żeby mieć więcej czasu na naukę języka angielskiego

Lepsza organizacja własnego czasu to sztuka, której nie udało mi się niestety jeszcze osiągnąć. Czasem wychodzi mi lepiej, a innym razem kończy się totalną klapą. Jeżeli macie jakieś rady, jak to zrobić skutecznie, to koniecznie zostawcie komentarz. Być może w Nowym Roku mnie się powiedzie 🙂

 

  1. Podniosę znajomość języka angielskiego o jeden poziom językowy

To wyzwanie dla osób wyjątkowo ambitnych z silną wolą. Aby postanowienie doszło do skutku, pamiętajcie o rzeczach, o których wspomniałam na początku, czyli o: dobrym, szczegółowo rozpisanym planie nauki, przygotowanych pomocach dydaktycznych oraz konkretnych dniach zaznaczonych w kalendarzu, kiedy będziecie się uczyć.

 

Uważam, że warto robić postanowienia noworoczne. Nawet małe zmiany mogą zmienić nieco nasze życie. Do osiągnięcia naszych małych celów przyda się duża dawka silnej woli, konsekwencji w działaniu oraz systematycznej pracy. Jestem bardzo ciekawa, jakie Wy macie postanowienia noworoczne. Zapraszam do pozostawiania komentarzy z Waszymi pomysłami. Mam nadzieję, że w nadchodzącym roku uda Wam się je zrealizować. Trzymam kciuki za ich powodzenie 🙂 Do siego roku!

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane