Gotowa lekcja angielskiego dla średnio zaawansowanych – Murder Mystery (B1)

Październik 29, 2022 Agata Pruszyńska

W ramach wspólnej nauki angielskiego online publikuję dziś na blogu kolejną gotową lekcję, którą przygotowałam z myślą o osobach uczących się języka angielskiego samodzielnie oraz nauczycielach języka angielskiego. Sprawdzi się świetnie w przypadku osób uczących się języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym (B1). Dla osób na nieco wyższym poziomie może posłużyć z kolei jako dobra powtórka. Tematem ostatniej gotowej lekcji były zwierzęta, a głównie piesek Ashlie – Poppy i jej debiut w telewizji 🙂 Po szczegóły i konspekt odsyłam do całego wpisu – Gotowa lekcja angielskiego – Animals.


Nauka angielskiego online - Gotowe lekcje - Blog o nauce angielskiego online - Murder Mystery

 

Gotowa lekcja angielskiego – Murder Mystery

Tym razem Ashlie i Stephen biorą udział w grze, w której wcielają się w rolę detektywów i próbują rozwiązać kryminalną zagadkę i  znaleźć mordercę. Ashlie bardzo wczuwa się w swoją rolę i od początku poszukuje wskazówek, które pomogą jej odkryć mordercę. Ashlie chce być jak jej mistrz – Sherlock Holmes. Jednak zanim Ashlie i Stephen wezmą udział w grze, muszą się zarejestrować. Po rejestracji Ashlie nie wychodzi ze swojej roli nadal szukając wskazówek. Ashlie i Stephen spotykają się ze swoim przyjacielem – Petem, który też bierze udział w grze. Pete wyjaśnia Stephenowi zasady gry – organizatorzy gry wybierają spośród uczestników gry mordercę. Następnie będzie miało miejsce pierwsze morderstwo i pierwsza ofiara. Uczestnicy gry będą mieli okazję rozgryźć, kto to zrobił poprzez podążanie za wskazówkami. Wraz z biegiem gry będzie coraz więcej morderstw i coraz mniej uczestników gry.

Gra rozpoczyna się pierwszym morderstwem – na podłodze leży zamordowana kobieta, obok której leży pistolet. Uwagę Ashlie przykuwa jednak w pierwszej kolejności filiżanka po herbacie. Dochodzi do wniosku, że herbata musiała być zatruta. Następnie jedna z uczestniczek gry zauważa zabłocony ślad buta, który prowadzi ich do kolejnej ofiary. W tym przypadku Ashlie koncentruje się na znalezionej obok ofiary kostce cukru 🙂 Przy kolejnej ofierze Ashlie znajduje łyżeczkę do herbaty. Wszystkie te wskazówki prowadzą ją do wniosku, że mordercą jest amator herbaty. Na koniec Ashlie myli przypadkową osobę drzemiącą na krześle z ofiarą morderstwa.

W drugim filmiku uczestnicy gry nadal poszukują mordercy. Przy kolejnej ofierze Ashlie znajduje guzik i wydaje jej się, że rozwiązała zagadkę. Cytuje nawet Sherlocka – ‘Gdy wyeliminujesz niemożliwe, pozostaje tylko możliwe’ (Once you have removed the impossible, only possible remains) i zwołuje wszystkich uczestników gry do biblioteki i wygłasza przemówienie, w którym wskazuje jako mordercę kelnera. Problem w tym, że nie jest on nawet uczestnikiem gry. Na koniec Stephen przyznaje się, że to on był mordercą i podaje różne przedmioty, które pozostawił przy swoich ofiarach. Ashlie twierdzi, że specjalnie obwiniła kelnera, żeby Stephen się przyznał do popełnionych zbrodni. Sprytnie Sherlocku 🙂

W drugiej części gotowej lekcji dziennikarka Wendy przemierza Londyn w poszukiwaniu dowodów na istnienie Sherlocka Holmesa w czasach wiktoriańskich. Chociaż była to fikcyjna postać stworzona przez Arthura Conana Doyle, to jego popularność na całym świecie jest duża od wielu lat. Wendy wstępuje do pubu nazwanego imieniem i nazwiskiem Sherlocka Holmesa. Rozmawia również z jednym z członków londyńskiego towarzystwa Sherlocka Holmesa na temat fenomenu tej postaci. Odwiedza również policyjne muzeum, gdzie rozmawia z byłym policjantem i historykiem.

 

Gotowa lekcja angielskiego – struktura i konspekt

Dzisiejsza gotowa lekcja standardowo składa się z dwóch części:

  1. Część pierwsza – udział Ashlie i Stephena w grze detektywistycznej,

  2. Część druga – reportaż dziennikarki na temat popularności Sherlocka Holmesa w Londynie.

Obie części lekcji skupiają się na tym samym zadaniu, a mianowicie objerzeniu krótkich filmików i przygotowaniu do nich streszczeń w formie krótkich opowiadań. Część pierwsza składa się z dwóch filmików, z kolei w drugiej części jest jeden filmik. Do każdego filmiku dołączone są pytania pomocnicze, które pomogą Wam ułożyć Waszą wypowiedź ustną. Dodatkowo na stronie internetowej, na której umieszczone są filmiki, znajdziecie również ich transkrypcję. Możecie się nią wspomagać, jeżeli jakieś słowa lub fragmenty filmu nie będą dla Was zrozumiałe. Na końcu konspektu znajdziecie słowniczek z przydatnymi słówkami i całymi wyrażeniami.

Konspekt do gotowej lekcji – Murder Mystery

Pozostałe gotowe lekcje znajdziecie tutaj – Gotowe lekcje

 

Przyjemnej nauki angielskiego online i do usłyszenia w kolejnym wpisie 🙂

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane