Gotowa lekcja angielskiego – Introverts and Extroverts (B2/C1)

Sierpień 22, 2023 Agata Pruszyńska

Po dłuższej przerwie wracam do publikacji gotowych lekcji, które mogą być wykorzystywane na dwa sposoby: przez nauczycieli języka angielskiego na zajęciach ze swoimi uczniami lub w ramach samodzielnej nauki angielskiego. Polecam Wam szczególnie ten rodzaj nauki, ponieważ przynosi on wiele satysfakcji i daje bardzo dobre rezultaty. Nie obędzie się jednak bez samodyscypliny, zaangażowania i systematyczności.

Tematyka dzisiejszej gotowej lekcji powinna zainteresować każdego ucznia ze względu na swoją uniwersalność i powszechność. Lekcja porusza mianowicie zagadnienie introwertyzmu i ekstrawertyzmu. W ostatnim czasie temat ten staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej osób interesuje się różnymi typami osobowości. Dzięki takiej wiedzy możemy dowiedzieć się, jakim typem osobowości jesteśmy, jakie są nasze silne i słabe strony.

 

Gotowa lekcja angielskiego - Introverts and Extroverts (B2/C1)

 

Gotowa lekcja angielskiego – Introverts and Extroverts

Dzisiejsza gotowa lekcja składa się z dwóch zasadniczych części – słuchania i czytania. Ze względu na swoją obszerność może zostać podzielona na dwie lekcje po 45 minut lub jedną, dłuższą, trwającą 90 minut. Inna opcja to lekcja 60-minutowa + pozostałe zadania jako zadanie domowe. Jednym słowem możecie ją zaplanować na kilka różnych sposobów.

Lekcja jest skierowana do uczniów na poziomie średnio zaawansowanym wyższym (B2) i zaawansowanym (C1). Zmieniając trochę jej postać możecie ją również dostosować do ucznia na poziomie B1+.

Część poświęcona rozumieniu ze słuchu jest łatwiejsza (B1/B2), z kolei artykuł zawiera już bardziej zaawansowane słownictwo (B2/C1).

 

Gotowa lekcja angielskiego – struktura i konspekt

W skład naszej dzisiejszej gotowej lekcji wchodzi 6 części:

 • Część 1 – wprowadzenie w formie rozgrzewki

 • Część 2 – rozumienie ze słuchu + ćwiczenia na słownictwo

 • Część 3 – czytanie + mówienie

 • Część 4 – ćwiczenia na słownictwo

 • Część 5 – tłumaczenie

 • Część 6 – mówienie

 

Ad. 1 W części pierwszej znajdują się trzy ogólne pytania w ramach wprowadzenia do tematu lekcji.

Ad. 2 W drugiej części znajdują się pytania do nagrania, na które trzeba odpowiedzieć. Ponadto zamieszczona jest również transkrypcja nagrania oraz ćwiczenia na słownictwo:

 • uzupełnianie luk odpowiednimi przyimkami (Prepositions),

 • tworzenie nowych słów od podanych w zdaniach (Word formation),

 • dopasowywanie synonimów do podanych wyrazów i wyrażeń (Synonyms).

Ad. 3 Część trzecia to ćwiczenie na rozumienie tekstu czytanego. Do przeczytania jest artykuł dotyczący różnic w biznesowym podejściu do zarządzania ludźmi będącymi introwertykami lub ekstrawertykami. Po przeczytaniu tekstu należy odpowiedzieć na 10 pytań związanych z artykułem. Tekst jest dość trudny pod względem słownictwa (B2/C1).

Ad. 4 W części czwartej znajdują się ćwiczenia na słownictwo związane z artykułem z części trzeciej. Jest tam m.in. ćwiczenie na łączenie wyrazów z kolumny A z ich synonimami z kolumny B.

Ad. 5 Część piąta polega na przetłumaczeniu całych zdań na język angielski. W ramce znajdują się wyrazy i wyrażenia, które należy użyć przy tłumaczeniu. Słownictwo jest związane z artykułem z części 3.

Ad. 6 Część szósta to część na mówienie, w której znajduje się 10 pytań do ciekawych dyskusji z uczniem.

 

Konspekt dla ucznia i nauczyciela do pobrania znajdziecie poniżej:

Introverts and Extroverts (Student’s version)

Introverts and Extroverts (Teacher’s version)

 

Po więcej gotowych lekcji koniecznie zajrzyjcie tutaj – Gotowe lekcje.

 

Mam nadzieję, że gotowa lekcja Wam się spodoba i będzie użyteczna w Waszej nauce języka angielskiego! 🙂

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane