Jak skutecznie uczyć się nowych słówek w języku angielskim – metody nauki słownictwa

Lipiec 11, 2017 Agata Pruszyńska

Nauka słownictwa to jeden z najważniejszych aspektów w nauce języka angielskiego. Bez znajomości słówek nie będziemy w stanie komunikować się z innymi osobami. Nauka słówek obejmuje naukę nowych wyrazów oraz powtarzanie i utrwalanie tych, które poznaliśmy już wcześniej. Poszerzanie słownictwa oraz jego powtarzanie odgrywa kluczową rolę w nauce każdego języka obcego. Istnieją różne metody nauki słownictwa i jestem ciekawa, z jakich Wy lubicie korzystać na co dzień.

 

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Metody nauki słownictwa

 

Metody nauki słownictwa

 

 1. Przyklejanie karteczek

Ta metoda nauki słownictwa sprawdzi się przede wszystkim dla osób początkujących, które dopiero rozpoczęły naukę języka angielskiego. Metoda jest prosta i przyjemna. Polega na nalepieniu na przedmioty znajdujące się w domu lub w pracy karteczek z ich angielskimi nazwami. Metoda ma swoje ograniczenia, ponieważ dzięki niej poznamy tylko słownictwo związane z wyposażeniem naszego mieszkania lub biura, ale na początek będzie jak znalazł.

 

 1. Nauka słówek z fiszek

Fiszki zdobyły bardzo dużą popularność i są chętnie używane przez osoby w różnym wieku. Osobiście bardzo lubię tą metodę, jednak wymaga ona dość częstego odświeżania. Fiszki możemy zakupić lub też stworzyć je sami. Najczęściej oprócz tłumaczenia słówka, na odwrocie karteczki znajduje się przykładowe zdanie z zastosowaniem nowego słowa. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ ułatwia nam zapamiętanie nowego słowa, a co ważniejsze pokazuje nam jego poprawne użycie w kontekście.

 

 1. Mapy myśli

Tworzenie map myśli może być czasochłonne, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy zabawę z tą metodą. Zastosowanie tej metody pozwala na kreatywne notowanie nowych słów i kojarzenie ich ze sobą. W metodzie wykorzystujemy obrazy, symbole i kolorystykę; czyli wszystko, co ułatwia szybsze zapamiętywanie. Mapy myśli możemy tworzyć na kartce papieru lub też skorzystać z programów specjalnie dedykowanych tworzeniu map myśli, np. MindManager, Nova Mind, FreeMind, Intellect Map.

 

 1. Metoda skojarzeń

Metoda polega na tworzeniu rysunków z wieloma, dowolnymi elementami i ich podpisywaniu słowami z języka angielskiego. Możemy rysować dowolne rysunki, a znaczenie słówek sprawdzać w słowniku. Do metody najlepiej założyć oddzielny zeszyt rysunkowy, który będziemy mogli przeglądać w wolnym czasie. Skuteczność metody bazuje na zaangażowaniu obu półkul mózgowych w proces zapamiętywania słówek. Wykorzystujemy w niej zarówno naszą wyobraźnię jak i naszą pamięć. Metoda sprawdzi się najlepiej w przypadku wzrokowców.

 

 1. Metoda nauki słówek na zasadzie synonimów i antonimów

Tą metodę nauki słownictwa kieruję do osób bardziej zaawansowanych. Ucząc się języka angielskiego w pewnym momencie nasz zasób słów jest na tyle rozbudowany, że zaczynamy poznawać kilka słów określających to samo. Przykładowo przymiotnik ‘sprytny’ w języku angielskim możemy określić za pomocą słowa ‘cunning’, ale również słowa ‘sly’, ‘devious’, ‘shrewd’, ‘crafty’. Grupując synonimy jest nam łatwiej je zapamiętać. Również łączenie w pary słów przeciwstawnych jest dobrą metodą nauki słownictwa (np. ‘frugal’‘wasteful’).

 

 1. Aplikacje do nauki słówek angielskich

W ostatnim czasie powstało wiele różnych aplikacji do nauki słówek. Faktycznie aplikacje mogą wspomóc naszą naukę i wśród najbardziej popularnych wymienia się m.in.: duolingo, busuu, English idioms and phrases. Aplikacje są najczęściej w pełni darmowe i umożliwiają nam naukę w ciągu dnia, w dowolnej porze i miejscu.

 

 1. Zwykłe wkuwanko 🙂

Jeżeli znudzą Wam się wszelkie udogodnienia w nauce słówek, pozostaje zawsze tradycyjne i nieśmiertelne kucie słówek na pamięć. Nie jest to aż taka zła metoda, jakby się mogło wydawać. Po pewnym czasie można nawet dojść do dużej wprawy i dobrze wyćwiczyć swoją pamięć.

 

Z których metod nauki słownictwa korzystacie najczęściej? A może macie jakieś swoje sposoby na naukę słówek? 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane