Czy facebook może okazać się pomocny w samodzielnej nauce angielskiego?

Sierpień 30, 2017 Agata Pruszyńska

Facebook a samodzielna nauka angielskiego

Facebook to jedno z najpopularniejszych narzędzi używanych obecnie przez polskich Internautów. Osoby, które nie posiadają facebooka, są czasem uważane za swego rodzaju ‘bohaterów’, którym udało się nie ulec panującej modzie i trendom. Pamiętam, że swoje konto na facebooku założyłam w celu komunikacji z innymi członkami organizacji studenckiej, do której należałam na studiach. Facebook bardzo dobrze się sprawdził w tej kwestii. W późniejszym czasie wykorzystywaliśmy facebooka w obrębie naszej grupy dziekańskiej i całego roku również do komunikacji i wymiany cennych informacji. Obecnie facebook to potężne narzędzie marketingowe i promocyjne. Właściwie każda marka i każda firma posiada swój fanpage, a wiele osób jest wiernymi i angażującymi się fanami.

Blog językowy - samodzielna nauka angielskiego z facebookiem - nauka języka angielskiego

Wyraźnie widać, iż media społecznościowe weszły do naszego codziennego życia na dobre i nic nie wskazuje na to, żeby miały w najbliższym czasie odejść w zapomnienie. Jeżeli lubisz korzystać z facebooka, to możesz go również wykorzystać do samodzielnej nauki angielskiego. W ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym (mix business with pleasure), do spróbowania czego zachęcam. Oczywiście sam facebook nie nauczy nas języka angielskiego, ale może być ciekawym i skutecznym uzupełnieniem w naszej samodzielnej nauce angielskiego.

Różnorodność gustów i preferencji sprawia, że trudno zaproponować kilka fanpage’y do nauki języka angielskiego, które będą uniwersalne i spodobają się wszystkim. Tak naprawdę, aby szlifować nasz angielski, niekoniecznie musimy śledzić stronę poświęconą stricte językowi angielskiemu. Równie dobrze możemy znaleźć fanpage w języku angielskim dedykowany naszym zainteresowaniom, ulubionym czasopismom i magazynom anglojęzycznym, czy też programom telewizyjnym.

 

Lista moich 5 ulubionych fanpage’y do samodzielnej nauki angielskiego

Poniżej przedstawiam krótką listę fanpage’y, z których sama chętnie korzystam i regularnie je śledzę.

 

 1. Learn British English Free

 

Blog językowy - samodzielna nauka angielskiego z facebookiem - Learn British English Free

– Fanpage jest prowadzony przez rodowitego Brytyjczyka i jak sama nazwa wskazuje koncentruje się na samodzielnej nauce angielskiego brytyjskiego.

– Na fanpage’u poznamy różnice między językiem angielskim brytyjskim oraz amerykańskim, liźniemy trochę brytyjskiego slangu, nauczymy się nowych słów oraz przećwiczymy wymowę dzięki umieszczanym na fanpage’u krótkim nagraniom. Ogromnym plusem tych nagrań jest możliwość poprawienia naszej wymowy oraz podłapania brytyjskiego                                             akcentu.

 

 

 1. English is fun

 

Na tym fanpage’u dedykowanemu samodzielnej nauce angielskiego znajdziemy wiele zdjęć, które ułatwią nam zapamiętanie nowych słów uruchamiając naszą pamięć wzrokową i umiejętność kojarzenia.

– Będziemy mieli również okazję powtarzania przyswojonego słownictwa.

– Posty zawierają często złote myśli, cytaty, krótkie historyjki, które dość łatwo zapadają w pamięć. To właśnie na tym fanpage’u znajdują się                                                 najbardziej wartościowe infografiki, które dodatkowo wyróżniają się piękną                                     grafiką.

 

 

 1. Learn English as a Second Language

 

– Fanpage obfituje w ciekawe infografiki, które dotyczą różnych zagadnień językowych, takich jak m.in.: słownictwo, gramatyka, czasowniki frazalne, kolokacje, idiomy. Grafiki są bardzo ładnie opracowane pod względem zarówno merytorycznym jak i estetycznym, co sprzyja samodzielnej nauce angielskiego.

– Poza infografikami na fanpage’u znajdziemy również zabawne fotografie, linki do krótkich artykułów i postów umieszczanych na blogu.

 

 

 1. LearnEnglish – British Council

 

Blog językowy - samodzielna nauka angielskiego z facebookiem - LearnEnglish - British Council

– W zestawieniu nie może zabraknąć również fanpage’a British Council. Wśród publikowanych postów dominują quizy z zakresu słownictwa i gramatyki, które są popularną formą publikacji na fanpage’ach przeznaczonych do samodzielnej nauki angielskiego

– Możemy liczyć również na to, że będziemy na bieżąco z publikowanymi podcastami oraz seriami edukacyjnymi zamieszczanymi na oficjalnej stronie LearnEnglish – British Council.                                                                                                                                                                                                                                                          – Ponadto fanpage ułatwi nam przygotowanie się do egzaminów                                                     językowych dzięki cennym wskazówkom i poradom.

 

 

 1. BBC Learning English

 

– Strona internetowa BBC Learning English jest znana chyba przez każdego nauczyciela języka angielskiego. Sam fanpage również charakteryzuje się wysoką jakością i serwuje codzienną dawkę języka angielskiego na wysokim poziomie.

– Na fanpage’u możemy liczyć na: krótkie quizy, nagrania skrótów wiadomości wraz z pytaniami do nich, ciekawe idiomy i wyrażenia zaczerpnięte z języka codziennego, krótkie porady na temat efektywnego i                                     poprawnego pisania, rady i wskazówki dotyczące przygotowań do                                                   egzaminów językowych oraz dużą dawkę humoru.

 

 

Aby znaleźć swój ulubiony fanpage do samodzielnej nauki angielskiego możemy przetestować któryś z powyższych lub znaleźć swoje własne propozycje zgodne z naszymi zainteresowaniami. Po polubieniu fanpage’a dajmy mu szanse na zdobycie naszej sympatii. Myślę, że po kilku dniach będziemy już w stanie ocenić jego przydatność. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na treści umieszczane na fanpage’u oraz częstotliwość publikowanych postów. Ważna jest również przyjemna dla oka grafika oraz estetyka. Jeżeli dany fanpage zainteresuje Cię na tyle, żeby przeczytać zamieszczony na nim post, obejrzeć krótki filmik lub zostawić po sobie ślad w postaci komentarza, to bardzo możliwe, że znalazłeś fanpage idealny dla Ciebie.

Na koniec jeszcze przydatna wskazówka dla osób, które chcą śledzić na bieżąco wybrany przez siebie fanpage. Aby nie ominęły Was żadne posty, warto na stronie fanpage’a wybrać zakładkę ‘Obserwowanie’ i kliknąć opcję ‘Wyświetlaj najpierw’. W ten sposób posty Waszego ulubionego fanpage’a będą pojawiać się w Waszych aktualnościach jako pierwsze.

Jeżeli interesuje Was temat samodzielnej nauki angielskiego, to zapraszam – tutaj.

Blog językowy - samodzielna nauka angielskiego z facebookiem - ulubiony fanpage

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane