4 najlepsze słowniki online do nauki angielskiego

Maj 10, 2017 Agata Pruszyńska

Słowniki online, czyli słowniki internetowe są często i chętnie używane przez osoby uczące się angielskiego. Możemy do nich zaglądać w każdej chwili, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Są łatwo dostępne i darmowe. Ostatnio pojawia się coraz więcej słowników internetowych, co ma swoje zalety i wady. Z jednej strony mamy większy wybór, z drugiej jednak łatwiej trafić na słownik słabej jakości, dlatego dzisiaj prezentuję zestawienie 4 najlepszych słowników online do nauki angielskiego.

 

1#  http://getionary.pl/

Słownik internetowy Getionary jest moim numerem jeden ze względu na bardzo duży zasób wyszukiwanych haseł, zarówno tych zwykłych jak i specjalistycznych. W słowniku znajdziecie dla każdego wyszukiwanego hasła przynajmniej kilka najważniejszych znaczeń. Możliwe jest odsłuchanie słów, całych wyrażeń, a nawet zdań w języku angielskim. Ponadto podane są najpopularniejsze kolokacje z wyszukiwanym hasłem oraz przykłady całych zdań zawierających szukane słowo. Dużą zaletą słownika jest zasób wielu specjalistycznych słów z zakresu języka angielskiego biznesowego, prawniczego, medycznego oraz technicznego.

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Słownik internetowy Getionary

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2# https://www.diki.pl/

Diki to słownik internetowy, w którym oprócz samych tłumaczeń znajdziecie też bardzo często użycie szukanego słówka lub wyrażenia w kontekście. Pewnie dobrze wiecie, że taka wiedza jest kluczowa, jeśli chcemy komunikować się w języku angielskim w sposób precyzyjny, jasny i zrozumiały dla native speakerów. Wyszukując dane hasło, mamy również możliwość zapoznania się z przykładowymi zdaniami. Co więcej, całe zdania możemy odsłuchać ćwicząc przy tym wymowę. Warto zwrócić również uwagę na dodatkowe, powiązane z szukanym hasłem zwroty. Jest to zbiór najbardziej popularnych kolokacji z danym słowem lub też rodzaje, typy danej rzeczy (np. lustra). Pole wyświetla się zawsze po prawej stronie wyników.

To, co mi się również podoba w słowniku diki, to zdjęcia i grafiki dołączone do niektórych haseł. Wizualizacja zawsze pomaga nam w lepszym zapamiętywaniu nowych słówek. Fakt, że takich zdjęć jest jeszcze bardzo mało w słowniku i dotyczą głównie rzeczowników, ale kto wie – może w przyszłości słownik diki będzie nadal się rozwijał?

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Słownik internetowy Diki3http://pl.bab.la/slownik/

Słownik internetowy Bab.la posiada dla każdego hasła: tłumaczenie na język polski z przykładowym zdaniem, zestaw synonimów oraz przykłady użycia. Dostępna jest również wymowa do odsłuchania. Słownik jest łatwy w użyciu, ponieważ za pomocą linków możemy przenosić się do innych słów, np. wybierając synonim „expressway” do słowa „motorway” przejdziemy na podstronę poświęconą tylko słowu „expressway”.

 

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Słownik internetowy Bab la

 

 

4# http://pl.pons.com/tlumaczenie

Słownik internetowy Pons zawiera tłumaczenie danego słowa oraz kolokacje z jego użyciem lub całe zdania. Każde słowo możemy odsłuchać, a do wyboru mamy wymowę brytyjską oraz amerykańską. Korzystając ze słownika mamy również możliwość sprawdzenia przykładowych zdań z danym słowem, choć najczęściej są to tylko wyrażenia lub słowa pokrewne. Słownik ciągle się rozwija i każdy zarejestrowany użytkownik może dodawać swoje własne hasła lub poprawiać te już dodane. Każda zmiana jest sprawdzana przez redaktorów serwisu i później dodawana do słownika, co przekłada się na wysoką jakość dodawanych tłumaczeń.

Blog o nauce angielskiego - Nauka angielskiego online - Słownik internetowy Pons

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie ujęte w zestawieniu słowniki internetowe mają kilka cech wspólnych:

 • są dobrze przygotowane pod względem merytorycznym i leksykalnym,

 • przekład słów jest dość dokładny,

 • wymowa słów jest najczęściej bez zarzutu, choć zdarzają się małe wpadki,

 • są dostępne w parach językowych pol-ang oraz ang-pol,

 • ich użytkowanie jest proste i intuicyjne.

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane