4 najlepsze słowniki online do nauki angielskiego

Maj 10, 2017 Agata Pruszyńska

Słowniki online, czyli słowniki internetowe są często i chętnie używane przez osoby uczące się angielskiego. Możemy do nich zaglądać w każdej chwili, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Są łatwo dostępne i darmowe. Ostatnio pojawia się coraz więcej słowników internetowych, co ma swoje zalety i wady. Z jednej strony mamy większy wybór, z drugiej jednak łatwiej trafić na słownik słabej jakości, dlatego dzisiaj prezentuję zestawienie 4 najlepszych słowników online do nauki angielskiego.

 

1#  http://getionary.pl/

Słownik internetowy getionary jest moim numerem jeden ze względu na bardzo duży zasób wyszukiwanych haseł, zarówno tych zwykłych jak i specjalistycznych. W słowniku znajdziesz dla każdego wyszukiwanego hasła przynajmniej kilka najważniejszych znaczeń. Możliwe jest odsłuchanie słów, całych wyrażeń, a nawet zdań w języku angielskim. Ponadto podane są najpopularniejsze kolokacje z wyszukiwanym hasłem oraz przykłady całych zdań zawierających szukane słowo. Dużą zaletą słownika jest zasób wielu specjalistycznych słów z zakresu języka angielskiego biznesowego, prawniczego, medycznego oraz technicznego.

 

Nauka angielskiego online - blog - słowniki internetowe - słowniki online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2# http://pl.bab.la/slownik/

Słownik internetowy bab.la posiada dla każdego hasła: tłumaczenie na język polski z przykładowym zdaniem, zestaw synonimów oraz przykłady użycia. Dostępna jest również wymowa do odsłuchania. Słownik jest łatwy w użyciu, ponieważ za pomocą linków możemy przenosić się do innych słów, np. wybierając synonim „expressway” do słowa „motorway” przejdziemy na podstronę poświęconą tylko słowu „expressway”.

 

Nauka angielskiego online - blog - słowniki online - słowniki internetowe

 

3# http://pl.pons.com/tlumaczenie

Słownik internetowy pons zawiera tłumaczenie danego słowa oraz kolokacje z jego użyciem lub całe zdania. Każde słowo możemy odsłuchać, a do wyboru mamy wymowę brytyjską oraz amerykańską. Korzystając ze słownika mamy również możliwość sprawdzenia przykładowych zdań z danym słowem, choć najczęściej są to tylko wyrażenia lub słowa pokrewne. Słownik ciągle się rozwija i każdy zarejestrowany użytkownik może dodawać swoje własne hasła lub poprawiać te już dodane. Każda zmiana jest sprawdzana przez redaktorów serwisu i później dodawana do słownika, co przekłada się na wysoką jakość dodawanych tłumaczeń.

 

Nauka angielskiego online - blog - słownik online - słownik internetowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#4 http://edict.pl/

Słownik internetowy dict jest najmniej złożonym słownikiem ze wszystkich tutaj wymienionych. Nie zawiera przykładów użycia i kolokacji. Dobrze sprawdza się, jeżeli chcemy znaleźć szybko samo tłumaczenie danego słowa. Wymowa jest dostępna, ale aby ją odsłuchać przenosimy się na stronę słownika angielsko-angielskiego Merriam-Webster, gdzie oprócz wymowy możemy zobaczyć pełne wyjaśnienie danego słowa po angielsku. Definicje są napisane przystępnym i prostym językiem, dlatego dobrze sprawdzą się również u osób na mniej zaawansowanym poziomie językowym.


Nauka angielskiego online - blog - słownik internetowy - słownik online

 

Warto wspomnieć, że słownik internetowy dict korzysta z niewielkiej części bazy innego, znacznie większego słownika internetowego, a mianowicie leksyki. Leksyka jest tworzona od prawie 20 lat przez głównie polskich redaktorów portalu. Podobnie jak w słowniku pons, w leksyce istnieje możliwość dodawania własnych haseł do słownika, które zanim znajdą się w bazie słów, są skrupulatnie sprawdzane przez zespół redakcyjny. Dodatkową opcją dostępną na portalu jest możliwość nauki słówek przez znane wszystkim fiszki oraz możliwość nauki angielskiej gramatyki.

 

# http://www.leksyka.pl/index.html

Nauka języka angielskiego online - blog - słownik internetowy - słownik online

 

Wszystkie ujęte w zestawieniu słowniki internetowe mają kilka cech wspólnych:

 • są dobrze przygotowane pod względem merytorycznym i leksykalnym,

 • przekład słów jest dość dokładny,

 • wymowa słów jest najczęściej bez zarzutu, choć zdarzają się małe wpadki,

 • są dostępne w parach językowych pol-ang oraz ang-pol,

 • ich użytkowanie jest proste i intuicyjne.

 

 

O mnie

Jestem lektorem i tłumaczem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane