Czwarta powtórka przed maturą z angielskiego – strategie maturalne

Maj 5, 2017 Agata Pruszyńska

Kolejna powtórka do matury z angielskiego przed nami. Ostatnio przypominaliśmy najczęściej używane czasowniki frazalne. Tym razem będziemy mówić o skutecznych strategiach maturalnych. Matura jest jak każdy inny egzamin i należy podejść do niego taktycznie. Odpowiednia strategia, wyspany i wypoczęty organizm oraz pozytywne nastawienie mogą wiele zdziałać. Dziś zbieramy garść wskazówek i porad, które ułatwią Wam zdobycie jak największej liczby punktów na maturze z angielskiego.

 

Blog o nauce angielskiego - Powtórka z angielskiego przed maturą - czytanie

 

Rozumienie ze słuchu

Pierwsze trzy zadania na maturze zarówno podstawowej jak i rozszerzonej z angielskiego to zadania na rozumienie ze słuchu. Polegają one m.in na: określeniu prawdziwości kilku zdań, dopasowaniu określonych osób do rożnych wypowiedzi, wybraniu poprawnej odpowiedzi A, B, C lub D. Każde nagranie słyszymy na maturze dwukrotnie. Poziom rozszerzony różni się od poziomu podstawowego trudnością zadań.

 

Użyteczne wskazówki:

Przed odsłuchaniem każdego nagrania, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z treścią zadania. Z pytań dowiesz się, czego dotyczy nagranie oraz na co powinieneś zwrócić uwagę. Możesz również podkreślić w tekście najważniejsze słowa i wyrażenia.

 

Podczas odsłuchiwania nagrania postaraj się o maksymalne skupienie.

 

Nie zaznaczaj odpowiedzi, które intuicyjnie wydają Ci się prawidłowe. Trzymaj się ściśle tylko tych informacji, które zawarte są na nagraniu.

 

Nie wybieraj również odpowiedzi, które są poprawne tylko połowicznie. Zawsze dąż do tego, żeby Twoja odpowiedź była jak najbliżej zgodności z nagraniem.

 

W arkuszach z zadaniami możesz robić notatki. Nie są one przez nikogo sprawdzane, a mogą Ci pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

 

Rozumienie tekstu czytanego

Kolejna część matury podstawowej i rozszerzonej z angielskiego, to zadania na rozumienie tekstu czytanego. Wśród nich jest zadanie na dopasowanie nagłówków do fragmentów tekstu, zadanie polegające na wybraniu poprawnej odpowiedzi oraz tekst z lukami, do których musimy wstawić odpowiednie zdania.

 

Użyteczne wskazówki:

Przed wnikliwym czytaniem tekstu zapoznaj się dokładnie z pytaniami lub nagłówkami, które masz dopasować. W ten sposób będziesz wiedział, jakich informacji szukać w tekście i na czym skupić swoją uwagę.

 

Tytuł czytanki jest ważny, ponieważ naprowadzi Cię na tematykę tekstu.

 

Dopasowując nagłówki do fragmentów tekstu skup się na tym, żeby nagłówek jak najlepiej odzwierciedlał treść danego tekstu.

 

Wybierając odpowiednią odpowiedź do pytania kieruj się tylko i wyłącznie tym, co jest zawarte w czytance. Często zdarza się, że przed przeczytaniem tekstu podświadomie zakładamy, która odpowiedź jest poprawna. Najczęściej jest to błędne założenie, dlatego trzymaj się ściśle tylko informacji zawartych w tekście.

 

Przeczytaj każdy tekst przynajmniej dwukrotnie. Na maturze jest bardzo dużo czasu, dlatego warto czasem zastanowić się dwa razy, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Możliwe, że uda wyłapać Ci się jakieś dodatkowe informacje pomocne w odpowiedzi na pytania.

 

Cała seria wpisów poświęconych powtórkom przed maturą z języka angielskiego jest dostępna pod kategorią – matura z angielskiego.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane