Czy warto zdawać egzaminy językowe?

Luty 4, 2017 Agata Pruszyńska

Egzaminy i certyfikaty językowe – FCE, CAE, CPE, IELTS, LCCI

Egzaminy i certyfikaty językowe poświadczają znajomość języka obcego na określonym poziomie. Spośród wielu dostępnych egzaminów możemy wybrać jeden, który dla nas okaże się najbardziej przydatny. Jakie są zalety posiadania certyfikatów językowych i czy w ogóle warto je zdobywać?

 

Powody, dla których warto zdobywać egzaminy językowe

Głównym powodem zdawania egzaminów językowych jest zdobycie poświadczenia wysokiej znajomości języka angielskiego. Wybierając odpowiedni certyfikat językowy możemy się do niego właściwie przygotować oraz zdać go z dobrym wynikiem. Posiadanie certyfikatu jest również często konieczne, gdy staramy się o przyjęcie na studia w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. Także praca za granicą w niektórych profesjach nie jest możliwa bez posiadania dobrze zdanego egzaminu językowego.

Uważam, że nawet jeśli nie jesteśmy przyparci do muru ze zdawaniem egzaminu językowego, to warto to zrobić dla siebie. Egzamin to świetna okazja, żeby sprawdzić nasze umiejętności językowe. W ten sposób możemy fachowo określić nasz poziom zaawansowania oraz dowiedzieć się, nad którymi obszarami językowymi powinniśmy pracować w przyszłości.

Egzaminy językowe - nauka angielskiego online

 

Najpopularniejsze egzaminy i certyfikaty językowe zdawane w Polsce

Największą popularnością wśród certyfikatów językowych cieszą się w Polsce egzaminy Cambridge English, czyli egzaminy FCE, CAE i CPE. Egzaminy te są uznawane przez wiele uczelni wyższych oraz pracodawców. Potwierdzają praktyczną znajomość języka na określonych poziomach. Egzaminy Cambridge są ważne dożywotnio.

Uzyskanie certyfikatu Cambridge English: First (FCE) oznacza, że osoba legitymuje się znajomością języka angielskiego na poziomie B2 (poziom średniozaawansowany wyższy) wg poziomów nauczania opracowanych przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Kolejny certyfikat to Cambridge English: Advanced (CAE), a jego zdobycie świadczy o znajomości angielskiego na poziomie C1 (poziom zaawansowany). Ostatni z certyfikatów Cambridge to certyfikat Cambridge English: Proficiency (CPE). Posiadanie certyfikatu CPE jest równoznaczne z poziomem językowym zbliżonym do poziomu rodzimego użytkownika języka angielskiego (native speakera), a jego poziom wg CEFR jest określany jako C2 (poziom zaawansowany wyższy). Certyfikat CPE daje możliwość studiowania za granicą na poziomie doktoranckim oraz pracowanie na szczeblu menedżerskim.

Innym egzaminem językowym coraz częściej wybieranym przez Polaków jest egzamin IELTS (International English Testing System). Jest uznawany na całym świecie przez największą liczbę instytucji, organizacji i uczelni wyższych. Umożliwia studiowanie za granicą oraz pracę zawodową na całym świecie. Jako jedyny jest honorowany przez władze migracyjne wszystkich krajów, które wymagają poświadczenia znajomości języka angielskiego. Egzamin IELTS jest ważny przez 2 lata od daty jego zdania.

Poza wymienionymi powyżej certyfikatami językowymi, Polacy zdają również egzaminy takie jak: LCCI English for Business organizowany przez Londyńską Izbę Handlu i Przemysłu, TELC (The European Language Certificates), TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

 

Kwestie organizacyjne dotyczące egzaminów językowych

Egzaminy językowe badają umiejętności językowe z zakresu: mówienia, pisania, czytania ze zrozumieniem oraz rozumienia tekstu słuchanego. Zdecydowana większość egzaminów jest organizowanych przez British Council w Warszawie i Krakowie oraz  przez jego centra egzaminacyjne w kilkunastu miastach Polski. Egzaminy językowe są odpłatne, ich średni koszt to około 600 – 700 zł. Na każdy egzamin możemy zapisać się online lub na miejscu w biurze British Council w Warszawie lub Krakowie . Płatności  przyjmowane są za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub karty płatniczej (płatność w biurze British Council). Obecnie egzaminy dostępne są w wersji papierowej oraz komputerowej. Wyniki z egzaminów są dostępne po około 4-6 tygodniach od daty części pisemnych w przypadku wersji papierowej oraz po około 2 tygodniach w przypadku zdawania wersji komputerowej. Po około 2 miesiącach od daty publikacji wyników, certyfikaty są wysyłane do centrum egzaminacyjnego British Council, w którym przystąpiliśmy do egzaminu. Certyfikat językowy możemy odebrać osobiście lub przez upoważniona osobę. Istnieje również możliwość wysłania certyfikatu pocztą, jednak musimy wypełnić wcześniej wniosek oraz uiścić koszt takiej przesyłki.

Moim zdaniem warto zdawać egzaminy językowe. Ich wybór jest szeroki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osobiście zachęcam do zdawania egzaminu IELTS, który w Polsce jest zdecydowanie mniej popularny niż na świecie. Zaletą egzaminu jest skala oceniania 0-9. W zależności od zdobytego wyniku określany jest nasz poziom językowy, dlatego nie musimy go precyzować już na początku, jak ma to miejsce w przypadku egzaminów FCE, CAE, CPE.

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane