Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – Zdania warunkowe – Ćwiczenia

Maj 26, 2023 Agata Pruszyńska

W poprzednim wpisie przygotowującym do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego mieliście okazję poćwiczyć składnię czasowników. Dzisiaj przechodzę do kolejnego ważnego zagadnienia gramatycznego, a mianowicie zdań warunkowych (Conditionals).

 

Zdania warunkowe – Ćwiczenia – Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego

Wpis teoretyczny do dzisiejszych ćwiczeń znajdziecie tutaj – Egzamin ósmoklasisty – Zdania warunkowe. Myślę, że warto do niego zajrzeć i zrobić sobie szybką powtórkę teoretyczną 🙂 Przygotowałam dla Was dzisiaj aż 5 ćwiczeń zróżnicowanych pod względem trudności:

  1. W pierwszym ćwiczeniu należy uzupełnić luki w zdaniach poprawnymi formami czasowników podanych w nawiasach. Typ zdania warunkowego, w którym powinno być zdanie, jest podany na końcu każdego zdania.

  2. Drugie ćwiczenie polega na parafrazie, czyli zamianie zdania wyjściowego na nowe zdania, które zachowuje sens zdania wyjściowego.

  3. W trzecim ćwiczeniu są podane różne sytuacje, na podstawie których należy utworzyć zdania warunkowe typu drugiego.

  4. W czwartym ćwiczeniu należy w podanych zdaniach wybrać poprawne odpowiedzi.

  5. W ćwiczeniu piątym należy uzupełnić luki w zdaniach korzystając ze słów podanych w nawiasach.

 

Poza samymi ćwiczeniami poniżej znajdziecie również klucz odpowiedzi w pdf. Zachęcam do pobierania plików ćwiczeniowych i wykorzystaniu ich w Waszej samodzielnej nauce angielskiego lub też na zajęciach z uczniami, jeśli jesteście nauczycielami języka angielskiego.

Mam nadzieję, że dzisiejsze ćwiczenia okażą się dla Was przydatne i przyczynią się do utrwalenia Waszej wiedzy na temat zdań warunkowych.

 

Udanej nauki do egzaminu ósmoklasisty i do zobaczenia w kolejnym wpisie 🙂