Nauka angielskiego online dla średnio zaawansowanych – Northern Ireland

Listopad 2, 2022 Agata Pruszyńska

W ostatniej gotowej lekcji Ashlie i Stephen spędzali weekend biorąc udział w grze detektywistycznej. Dużo się działo, więc jeśli nie mieliście jeszcze czasu czy też okazji, żeby się z nią zapoznać, to zapraszam do tej zakładki – Nauka angielskiego online – Murder Mystery. Dzisiaj kontynuujemy przygody Ashlie i Stephena, dlatego przygotowałam dla Was kolejną gotową lekcję, która jest kierowana do osób uczących się języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym (B1) oraz średnio zaawansowanym wyższym (B2). Polecam nauczycielom języka angielskiego, jak i w samodzielnej nauce angielskiego.

 

Nauka angielskiego online - Gotowe lekcje - Blog o nauce angielskiego online - Northern Ireland

 

Nauka angielskiego online – Northern Irland 

Tym razem Ashlie i Stephen wybierają się do Irlandii Północnej nad Ocean Atlantycki, aby spróbować swoich sił w surfingu. Sceneria i krajobraz są przepiękne, a wiele tamtejszych miejsc ma ciekawą historię. Ashlie i Stephen zwiedzają Drogę Olbrzymów – Giant’s Causeway – jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Irlandii Północnej. Według legendy Giant’s Causeway jest mostem zbudowanym przez giganta.

Linia brzegowa tutaj jest przepiękna. Następnie Ashlie i Stephen wypożyczają deski do surfingu w pobliskiej wypożyczalni. Na szczęście oboje potrafią bardzo dobrze pływać. Aby utrzymać temperaturę ciała na odpowiednim poziomie, Ashlie i Stephen dostają specjalne pianki do surfowania. Tak wyposażeni są gotowi na swoją pierwszą lekcję surfingu. Instruktor uczy Ashlie i Stephena podstaw surfingu. Na samym początku muszą zdecydować, która stopa jest u nich prowadząca. Następnym krokiem jest utrzymanie odpowiedniej pozycji leżącej podczas wiosłowania rękami. Następnym krokiem jest stawanie na desce. Oboje całkiem nieźle sobie radzą. Po surfowaniu Stephen ma wrażenie, że wypił połowę oceanu 🙂 Jest mu też bardzo zimno, dlatego postanawiają z Ashlie pójść do pobliskiej kawiarni. Okazuje się, że Stephen schował swój portfel pod pianką, a jego pieniądze całkowicie przemokły – good job, Steve 🙂

 

W kolejnym filmiku Ashlie i Stephen spędzają czas w Dunluce Castle, który jest znany z tego, że rzekomo znajdują się tam duchy. Później udają się do hotelu, w którym będą nocować. Podobno jest to jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w okolicy. Meldując się w hotelu Ashlie i Stephen rozmawiają z recepcjonistką na temat duchów. Okazuje się, że w hotelu są duchy i znajduje się tam nawet specjalny pokój ducha. Mężczyzna, który zbudował zamek, uwięził w jednym z pokoi swoją żonę, która uciekła wyskakując przez okno. Ludzie, którzy odwiedzają hotel mówią, że słyszą dziwne odgłosy i rzeczy, które się same poruszają. Ashlie podłapuje temat pokoju ducha i dopytuje recepcjonistkę o jego położenie. Pokój jest zwyczajny, może trochę ponury, a Ashlie chciałaby spędzić tam noc. Z kolei dla Stephena pokój jest zimny, straszny i przyprawia o gęsią skórkę. Ashlie uważa wszystkie opowieści o duchach za nonsens i bzdurę. Po kolacji okazuje się, że Stephen zamienił pokój Ashlie na pokój ducha – Sweet dreams, Ash 🙂

W drugiej części gotowej lekcji dziennikarka Amandeep znajduje się w Belfaście, stolicy Irlandii Północnej. Belfast jest fascynującym i pełnym życia miastem, znanym ze swojej muzyki, nocnego życia i uniwersytetu. Jednak w przeszłości miały miejsce tutaj konflikty na tle religijnym i przynależnościowym. Protestanci chcieli, żeby Irlandia Północna pozostała częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Z kolei katolicy dążyli do tego, aby Irlandia Północna dołączyła do Republiki Irlandzkiej. W mieście możemy spotkać murale będące przypomnieniem przeszłości, ale nie tylko – nowe murale są odzwierciedleniem odczuć młodych artystów ulicznych. Na temat murali Amandeep rozmawia z Tomem McCarthy, który pracuje w domu kultury i pomaga młodym ludziom rozwijać ich umiejętności artystyczne i tworzyć nowe dzieła sztuki.

 

Gotowa lekcja – struktura i konspekt

Dzisiejsza gotowa lekcja, tak jak zwykle, składa się z dwóch części:

  1. Część pierwsza – pobyt Ashlie i Stephena nad Oceanem Atlantyckim w Irlandii Północnej,

  2. Część druga – reportaż na temat sztuki ulicznej w Belfaście.

W obu częściach Wasze zadanie jest takie samo, a mianowicie oglądacie filmiki i na ich podstawie przygotowujecie krótkie streszczenie tego, co się w nich działo. Możecie w tym celu wykorzystywać czasy teraźniejsze lub czasy przeszłe. Do każdego filmiku przygotowałam pytania pomocnicze, które ułatwią Wam ułożenie Waszej wypowiedzi ustnej. Pytania są w czasach przeszłych, ale bardzo łatwo możecie je sobie zamienić na pytania w czasach teraźniejszych. Wasze wypowiedzi możecie nagrywać, a później odsłuchiwać, aby wyłapać ewentualne błędy. W konspekcie znajdziecie również słowniczek z najważniejszymi słówkami i wyrażeniami.

Konspekt do gotowej lekcji – Northern Ireland

Pozostałe gotowe lekcje znajdziecie tutaj – Gotowe lekcje

 

Udanej nauki angielskiego online i do usłyszenia w kolejnym wpisie 🙂

 

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane