Mity na temat kursów angielskiego online

Czerwiec 6, 2017 Agata Pruszyńska

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie kursu angielskiego online zamiast tradycyjnego kursu stacjonarnego. Powodów ku temu jest wiele, jednak nie brakuje również osób, które sceptycznie podchodzą do takiej formy nauki. Wraz z pojawieniem się e-learningu pojawiło się również wiele mitów na temat kursów angielskiego online, dlatego dzisiaj postaram się je rozwiać.

 

Nauka angielskiego online - blog - kursy angielskiego online

 

MIT 1: Kurs angielskiego online nie jest tak skuteczny jak kurs tradycyjny

Od kilku lat uczę angielskiego w obu formach: online i stacjonarnej i jak do tej pory nie zauważyłam, żeby moi kursanci uczący się w formie stacjonarnej osiągali lepsze efekty niż kursanci online. Postępy w nauce uzależnione są: od zaangażowania w zajęcia, dobrego przygotowania do lekcji oraz systematycznego powtarzania przerobionego materiału. A te czynniki nie są w żadnym stopniu zależne od formy odbywanych zajęć.

 

MIT 2: Kurs angielskiego online nie jest efektywny w przypadku dzieci

Zdecydowana większość dzieci uczy się angielskiego w formie tradycyjnej w szkołach językowych lub indywidualnie z lektorem w domu. Dzieci, które uczą się online, jest niewiele. Wynika to głównie z przeświadczenia, że nauka online jest adresowana do osób dorosłych, ponieważ wymaga pewnej dozy skupienia i zaangażowania. Jest to prawda, dlatego też kurs angielskiego online sprawdzi się tylko w przypadku dzieci, które potrafią się samodzielnie zorganizować i skupić przez godzinę bez potrzeby przypominania o tym. Jeżeli chodzi o umiejętności obsługi komputera i łącza internetowego, to nie ma powodów do zmartwień, gdyż współczesne dzieciaki radzą sobie na tym polu lepiej niż niejeden dorosły 🙂

 

MIT 3: Brak żywego kontaktu z lektorem utrudnia naukę angielskiego online

Faktycznie brak naturalnego kontaktu z lektorem może być dla niektórych osób trudne, szczególnie na początku kursu. Lata nauki w formie tradycyjnej przyzwyczaiły nas do naturalnego kontaktu z nauczycielem. Podejmując się kursu angielskiego w formie online musimy zmienić nasze przyzwyczajenia i myślę, że stąd bierze się ten mit. Uczniowie, którzy decydują się na przejście z nauki stacjonarnej na naukę online, muszą przestawić się na nową formę nauczania. Z moich doświadczeń wynika, że po pierwszych dwóch zajęciach online problem ten znika; a osoby, które raz spróbowały nauki online, za żadne skarby nie powróciłyby do nauki tradycyjnej.

 

MIT 4: Motywacja do nauki angielskiego online jest gorsza niż do nauki tradycyjnej

Motywacja do nauki jest bardzo ważna w przypadku nauki angielskiego czy jakiegokolwiek innego języka obcego. Najczęściej na początku kursu jest bardzo wysoka, a później spada, dlatego warto dbać o jej utrzymanie. To, czy uczymy się online czy też stacjonarnie nie ma wpływu na naszą motywację. Za jej poziom jesteśmy odpowiedzialni my sami oraz nasz lektor, który powinien być w stanie zawsze nas zmotywować do dalszego działania i celów, które sobie wyznaczyliśmy na początku kursu.

 

MIT 5: Materiały elektroniczne są gorsze niż materiały w wersji papierowej

Tutaj muszę się całkowicie nie zgodzić. Dostęp do materiałów elektronicznych to najlepsze, co mogła przynieść współczesna technologia. Dzięki ich wykorzystaniu zajęcia angielskiego są ciekawsze, bardziej angażują wyobraźnię i pobudzają do nauki. Sama chętnie z nich korzystam na co dzień, szczególnie lubiane są krótkie filmiki, nagrania video lub fragmenty interesujących reportaży i wywiadów. Jeśli chodzi o książki w formie e-booków, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić je w wersji papierowej i w ten sposób korzystać z nich w czasie zajęć online. Ta sama zasada dotyczy artykułów w pdfie. Możemy je sobie po prostu wydrukować i zakreślać nowe słownictwo oraz robić własne notatki, które bardzo przydają się w czasie nauki.

 

Mam nadzieję, że kilka mitów na temat kursów angielskiego online udało się dzisiaj obalić. Osobiście zawsze zachęcam do próbowania nowych rzeczy, więc może taki kurs sprawdzi się również w Twoim przypadku. Więcej o samej nauce angielskiego online znajdziesz tutaj, a o kursach angielskiego online – tu.

O mnie

Jestem lektorem i tłumaczem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane