Jakie są najczęściej popełniane błędy w nauce języka angielskiego?

Październik 20, 2017 Agata Pruszyńska

Pewnie każdy z nas zna takie osoby z własnego otoczenia, które uczyły się języka angielskiego (czasem nawet wiele lat!), jednak nigdy nie były w stanie posługiwać się nim na co dzień. Możliwe, że nawet sami tego doświadczyliśmy. Powodów, dla których nauka języka angielskiego może okazać się nieskuteczna, jest wiele. Dzisiaj jednak chciałabym skupić się na największych błędach, jakie możemy popełnić w nauce angielskiego i przez to znacząco obniżyć jej efektywność. Mam nadzieję, że ustrzeżenie się przed nimi, podniesie Waszą skuteczność, a co za tym idzie – satysfakcję z nauki języka angielskiego.

 

Blog językowy - nauka angielskiego - błędy w nauce języka angielskiego

 

6 największych błędów popełnianych w nauce języka angielskiego

 

1. Uczysz się wszystkiego naraz

Niezależnie od poziomu zaawansowania, na jakim jesteś, nie warto uczyć się wszystkich zagadnień językowych w jednym czasie. Takie podejście szybko prowadzi do zniechęcenia i wypalenia językowego. Naukę języka angielskiego warto umiejętnie planować, a dobrze opracowany plan to duży krok w stronę sukcesu. Osoby początkujące mogą realizować swoją naukę korzystając z rzetelnych podręczników. Dla osób bardziej zaawansowanych polecam wyłonienie tych zagadnień, które sprawiają im najwięcej trudności i wymagają szlifowania w pierwszej kolejności. Jeżeli widzisz, że Twoja gramatyka ma się nie najlepiej, to skoncentruj się właśnie na niej. Z kolei jeśli brakuje Ci często słownictwa w rozmowie z innymi, to może warto pomyśleć o np. czytaniu artykułów anglojęzycznych z brytyjskiej lub amerykańskiej prasy?

 

2. Korzystasz z wielu rodzajów materiałów do nauki języka angielskiego równocześnie

Przystępując do nauki języka angielskiego warto zdecydować się na maksymalnie 2-3 rodzaje materiałów, z których będziemy korzystać. Obecnie jesteśmy wręcz zalewani różnorodnością dostępnych pomocy edukacyjnych. Taki duży wybór ma swoje plusy oraz minusy. Z jednej strony mamy możliwość dopasowania materiałów idealnie do naszych potrzeb i preferencji. Dla wielu osób oznacza to np. koniec nauki z nudnych podręczników. Z drugiej strony możemy wybrać zbyt dużo materiałów i doświadczyć przesycenia. Dlatego równoczesne korzystanie z kanału na YouTube, strony do samodzielnej nauki angielskiego, podcastów, czasopism anglojęzycznych, a na dokładkę jeszcze odświeżanie gramatyki, nie jest dobrym pomysłem. Takie podejście spowoduje tylko chaos w naszej głowie. Efekt będzie taki, że będziemy uczyć się z każdego źródła po trochu, ale z żadnego porządnie. Szybko odczujemy znużenie i zmęczenie bez widocznych postępów w nauce. Dlatego wybierając materiały do nauki języka angielskiego kierujmy się zdrowym rozsądkiem i tym, że jesteśmy tylko ludźmi a nie maszynami : ) Stawiajmy na materiały, które faktycznie lubimy i to na nich oprzyjmy naszą naukę języka angielskiego.

 

3. Uważasz, że gramatyka nie jest Ci do niczego potrzebna, a uczenie się jej to zwykła strata czasu

Chyba nikogo nie zaskoczę mówiąc, że gramatyka jest niezbędna, aby zrozumiale komunikować się w każdym języku obcym. Niejednokrotnie słyszałam o osobach, które nauczyły się gramatyki ‘ze słuchu’ lub z oglądania seriali. Nigdy jednak nie poznałam takiego człowieka osobiście i nie wierzę, że jest to możliwe. Nie stosując się do podstawowych zasad gramatycznych, nasze wypowiedzi są kompletnie niezrozumiałe dla native speakerów. Czasem nawet lektor będący Polakiem może mieć bardzo duże problemy w ich zrozumieniu. Olewając gramatykę uczymy się z błędami, których pozbycie się później jest dużo trudniejsze niż solidna nauka gramatyki od samego początku. Bez gramatyki ani rusz, jeżeli zależy Ci na poprawnym komunikowaniu się.

 

4. Uczysz się języka angielskiego tzw. zrywami

Osoby uczące się zrywami, to te które w przypływie energii rzucają się w wir intensywnej nauki języka angielskiego, po czym zostawiają ją odłogiem przez miesiąc, a czasem nawet dłużej. Pozytywna energia i dobre nastawienie do nauki są oczywiście bardzo ważne, jednak taka nieregularna nauka języka angielskiego nie zaprowadzi nas daleko. Wypracowanie w sobie systematyczności jest podstawą. Lepiej uczyć się częściej i mniej, niż rzadko i bardzo intensywnie.

 

5. Nie robisz regularnych powtórek

Powtarzanie to klucz do sukcesu. Aby odbywały się regularnie, możemy je dokładnie zaplanować. Uważam, że powtórki raz w miesiącu to bardzo dobry pomysł. Pamiętajcie, że poza efektem praktycznym, powtórki niosą ze sobą również efekt psychologiczny. Powtarzając przerobiony materiał mamy okazję zauważyć, jak dużo udało nam się już nauczyć. To duża motywacja i zachęta do dalszej nauki języka angielskiego.

 

6. Nie masz jasno wyznaczonych celów językowych

Przed zabraniem się do nauki języka angielskiego, warto wyznaczyć sobie cel lub cele, jaki chcemy osiągnąć. Takie podejście ułatwia naukę, ponieważ od początku wiemy, do czego dążymy. Ponadto ustalamy również ramy czasowe, w jakich dany cel ma zostać zrealizowany. Im bardziej skonkretyzowany cel, tym łatwiej będzie nam go osiągnąć. Cele mogą być bardzo różne i najczęściej zależą od naszych indywidualnych potrzeb. Przykładowymi celami językowymi mogą być:

  • osiągnięcie znajomości języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację na co dzień,

  • zdobycie certyfikatu językowego,

  • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej,

  • poprawienie zdolności komunikacyjnych,

  • podnoszenie umiejętności formułowania pisemnych form komunikacji biznesowej.

 

Przystępując do nauki języka angielskiego zadbajmy o wyznaczenie sobie celu, opracowanie planu nauczania, dobranie odpowiednich materiałów do naszej nauki. Pamiętajmy również o tym, jak ważna jest nauka gramatyki. Ponadto zaplanujmy regularne powtórki i oczywiście systematyczną naukę. Uważam, że takie podejście może znacząco ułatwić efektywną naukę języka angielskiego.

Błędów, które możemy popełnić na naszej drodze do opanowania języka angielskiego, jest wiele. Jestem ciekawa, które z powyższych uważacie za największe? A może są jeszcze jakieś inne błędy, które nie zostały tutaj wymienione?

 

O mnie

Jestem nauczycielem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

  • Archiwum

    Kategorie wpisów

    Zapisz się na newsletter

    Najczęściej czytane