Słowotwórstwo – tworzenie przymiotników o znaczeniu przeciwnym

Kwiecień 26, 2020 Agata Pruszyńska

Ćwiczenia są kierowane do nauczycieli języka angielskiego oraz osób uczących się samodzielnie. Można je z powodzeniem wykorzystać na zajęciach z uczniami lub w ramach samodzielnej nauki angielskiego.

Przed przystąpieniem do rozwiązywania ćwiczeń polecam zaznajomienie się z treścią teoretyczną dostępną tutaj: tworzenie przymiotników o znaczeniu przeciwnym. We wpisie znajdziecie przydatne tabelki z podziałem na przymiotniki rozpoczynającymi się od różnych przedrostków (-dis, -il, -im, -ir, -in, -un).

 

  1. Pierwsze ćwiczenie polega na utworzeniu nowego słowa od wyrazu podanego w nawiasie. Używamy tylko przymiotników o znaczeniu przeciwnym stosując odpowiednie przedrostki.

  2. Drugie ćwiczenie polega na wpisaniu antonimów do podanych w ćwiczeniu przymiotników.

 

Oprócz arkusza z ćwiczeniami, znajdziecie poniżej również klucz odpowiedzi. Dla osób zainteresowanych tematem słowotwórstwa polecam zakładkę: słowotwórstwo – angielski. Znajdziecie tam wiele różnych wpisów poświęconych właśnie tej tematyce. Mam nadzieję, że okażą się one dla Was pomocne i użyteczne. Trzymam kciuki za efektywną naukę! : )