10 powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego

Czerwiec 29, 2017 Agata Pruszyńska

Język angielski jest uznawany za język międzynarodowy, który umożliwia nam komunikację na całym świecie. Czasami jest określany jako pierwszy uniwersalny język ludzkości. Jest zaliczany do najprostszych języków do nauczenia się. W wielu krajach jest językiem urzędowym. Według szacunków, ponad miliard ludzi na świecie posługuje się językiem angielskim. Jeżeli ta krótka charakterystyka nie przekonała Cię, że warto uczyć się języka angielskiego, to poniżej znajdziesz 10 powodów, dla których warto to zrobić.

Nauka języka angielskiego - blog - Powody do nauki języka angielskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. W języku angielskim porozumiesz się na całym świecie

Język angielski jest nieformalnie przyjęty jako język komunikacji na całym świecie. Szczególnie w miejscowościach turystycznych osoby zatrudnione w usługach mówią po angielsku. Dzięki znajomości języka angielskiego porozumiesz się na każdym lotnisku, restauracji, czy hotelu.

 

 1. Język angielski jest często jednym z podstawowych wymagań w pracy

W wielu miejscach zatrudnieniach znajomość języka angielskiego może zadecydować o tym, czy dostaniemy daną pracę. Język angielski stał się na tyle uniwersalny, że coraz częściej jego znajomość jest tak samo ważna, jak znajomość języka ojczystego.

 

 1. Znajomość języka angielskiego umożliwia studia i pracę za granicą

Najlepsze uczelnie wyższe na świecie znajdują się m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Aby studiować za granicą musimy poświadczyć swoją bardzo dobrą znajomość języka angielskiego. Z kolei na innych prestiżowych uczelniach w krajach takich jak np. Szwajcaria, Francja, Finlandia, możemy odbywać studia, na których językiem wykładowym jest język angielski. Również starając się o zatrudnienie za granicą, bardzo często wymaganym warunkiem jest dobra znajomość języka angielskiego.

 

 1. Nauka języka angielskiego wpływa dobrze na nasz mózg

Szwedzcy uczeni udowodnili, że nauka języków obcych powoduje rozwój szarych komórek oraz może opóźnić rozwój takich chorób jak Alzheimer i demencja. Nauka języka angielskiego może być dobrym treningiem dla naszego mózgu, ponieważ uczymy się innej wymowy i innych struktur gramatycznych, co wymusza ciągłą pracę naszego mózgu. Więcej o wpływie nauki języków obcych na nasz mózg znajdziecie – tutaj.

 

 1. Język angielski jest jednym z najłatwiejszych do nauczenia języków obcych

To prawda, że język angielski jest łatwy do nauczenia szczególnie jeżeli uczymy się go tylko do poziomu komunikatywnego (B1). Język angielski ma bardzo prostą gramatykę. Nie posiada rodzajników, deklinacji, rodzajów osobowych, odmiany przez osoby (poza 3 os. l.poj. w czasie teraźniejszym prostym). Jednak im dalej w las, tym nauka jest bardziej wymagająca ze względu na ogromne bogactwo językowe, wiele idiomów i czasowników frazalnych używanych na co dzień.

 

 1. Wiele dobrych publikacji i filmów jest dostępnych tylko w języku angielskim

Do tej pory bardzo wiele książek i publikacji zostało już przetłumaczonych na język angielski. Jednakże publikacje w stosunkowo nowych dziedzinach naukowych nadal nie są dostępne w języku polskim. Ponadto często czytanie w oryginale jest lepsze niż w tłumaczeniu, szczególnie jeśli interesujemy się jakąś nową dziedziną, która jest wykładana głównie w języku angielskim.

 

 1. Język angielski uczy logicznego myślenia

Nauka języka angielskiego uczy nas analitycznego myślenia. Wymusza to na nas potrzeba stosowania poprawnych struktur gramatycznych. Osoby bardziej zaawansowane już nie muszą się nad tym zastanawiać, ponieważ najczęściej opanowały sztukę myślenia bezpośrednio w języku angielskim. Nauka nowych słów w języku angielskim poszerza również zasób słów w języku ojczystym. Dotyczy to w szczególności słów na poziomie zaawansowanym.

 

 1. Nauka języka angielskiego może być przyjemnością

Nauka języka angielskiego to nie tylko powtarzanie nowych słów oraz nauka gramatyki. W nauce możemy wybrać materiały anglojęzyczne zgodne z naszymi zainteresowaniami. Możemy uczyć się z ciekawych artykułów, nagrań video, reportaży, wywiadów i wielu innych.

 

 1. Znajomość języka angielskiego daje nieograniczone możliwości podróżowania

Znając język angielski możemy podróżować gdziekolwiek tylko nam się zamarzy. W podróży nie będziemy się musieli obawiać o komunikację, ponieważ język angielski stał się niejako językiem obowiązującym w hotelach, restauracjach, lotniskach i innych miejscach na całym świecie.

 

 1. Nauka języka angielskiego ćwiczy nasz charakter

Nauka każdego języka obcego wymaga od nas dużej determinacji i dyscypliny. Jeżeli zaczynamy naukę od podstaw, to na efekty będziemy musieli cierpliwie poczekać. W międzyczasie może pojawić się zniechęcenie, z którym musimy powalczyć. Bardzo ważne jest dążenie do założonego wcześniej celu językowego. Jeżeli w nim wytrwamy, to efekty i satysfakcję mamy gwarantowaną. Osiąganie sukcesów zawsze wzmacnia nasz charakter i bardzo dobrze wpływa na nasze poczucie wartości.

 

O mnie

Jestem lektorem i tłumaczem języka angielskiego. Na moim blogu znajdziesz wskazówki dotyczące efektywnej i skutecznej nauki angielskiego online. Ponadto będziesz miał możliwość ćwiczenia słownictwa oraz gramatyki. Staram się również wspomagać lektorów w ich codziennej pracy wymieniając się nawzajem doświadczeniami i poradami.

 • Archiwum

  Kategorie wpisów

  Zapisz się na newsletter

  Najczęściej czytane